Народно събрание на Република България - Начало
Народно събрание
на Република България
Парламентарни комисии
КОМИСИЯ ПО ПРАВАТА НА ЧОВЕКА, ВЕРОИЗПОВЕДАНИЯТА, ЖАЛБИТЕ И ПЕТИЦИИТЕ НА ГРАЖДАНИТЕ
КОМИСИЯ ПО ПРАВАТА НА ЧОВЕКА, ВЕРОИЗПОВЕДАНИЯТА, ЖАЛБИТЕ И ПЕТИЦИИТЕ НА ГРАЖДАНИТЕ
22/11/2012 първо гласуване

    Доклад
    ЧЕТИРИДЕСЕТ И ПЪРВО НАРОДНО СЪБРАНИЕ

    КОМИСИЯ ПО ПРАВАТА НА ЧОВЕКА, ВЕРОИЗПОВЕДАНИЯТА, ЖАЛБИТЕ И ПЕТИЦИИТЕ НА ГРАЖДАНИТЕ
    № 253-14-33/27.11.2012 г.

    Д О К Л А Д

    ОТНОСНО: Законопроект за изменение и допълнение на Закона за културното наследство, № 202-01-65, внесен от Министерски съвет на 15. 10. 2012 г.

    На редовно заседание, проведено на 22. 11. 2012 г., Комисията по правата на човека, вероизповеданията, жалбите и петициите на гражданите разгледа и обсъди Законопроект за изменение и допълнение на Закона за културното наследство, № 202-01-65, внесен от Министерски съвет на 15. 10. 2012 г.
    На заседанието присъстваха г-н Георги Стоев - заместник-министър на културата, Христо Ганчев - н-к отдел в дирекция „Културно наследство”, доцент д-р Тотко Стоянов – председател на Управителния съвет на Асоциацията на българските археолози и г-н Калин Димитров – заместник председател на Асоциацията.
    Проектозаконът беше представен от г-н Георги Стоев. Предлаганите промени предвиждат преобразуването на Националния институт за недвижимо културно наследство в държавно предприятие - Национален център за недвижимо културно наследство. Целта е осигуряване на необходимите условия за ефективно осъществяване на дейностите в областта на опазване на недвижимото културно наследство. Институтът ще запази всичките си правомощия по действащия закон, като ще му бъде осигурена държавната субсидия, както и досега, в пълен размер. С предлаганата нова организационна форма „държавно предприятие” ще могат да се извършват и дейности, които да осигуряват допълнителни приходи. Другото предложение, предизвикало сериозен обществен дебат сред археологическата колегия, е предложението археологическите разкопки да се възлагат по Закона за обществените поръчки, което ще създаде необходимите условия за конкурентна среда. Предлагат се и промени в състава на Теренния съвет, в който се включват освен археолози, и специалисти в областта на консервацията, реставрацията и опазване на културното наследство.
    В проведените дебати бяха изразени мнения, че е неприемливо преобразуването на Националния институт за недвижимо културно наследство в търговско дружество. Държавата трябва да следи всички дейности и да ги контролира. Предлаганите промени са опит да се заобиколи Закона за обществените поръчки, в който изрично е регламентирано, че от неговия обсег на дейност се изваждат обществените дейности, които имат характер на научна дейност. Археологическите проучвания, независимо дали са възлагани от държавни или частни лица, или са по инфраструктурни проекти, нямат характер на търговска дейност.
    Изказани бяха опасения, че предлаганите промени не са добре обсъдени и популяризирани. Изтъкнато беше, че в предоставените в комисията становища по законопроекта има сериозни забележки и резерви. В становищата на Върховна касационна прокуратура, Националният археологически институт с музей към БАН, Съюзът на нумизматичните дружества и други, се изказват сериозни опасения за противоконституционност на предлагани текстове, както и стимулиране на корупционни практики и незаконна търговия с културни ценности. Изразени са мнения, че ако бъдат приети въпросните текстове от законопроекта, те ще доведат до системно „законно” унищожаване на археологическото наследство на България.
    Представителите на Министерството на културата поеха ангажимента, че ще се съобразят с направените бележки и резерви по законопроекта, като между първото и второто му гласуване ще бъдат усъвършенствани някои от текстовете.

    След проведената дискусия, Комисията по правата на човека, вероизповеданията, жалбите и петициите на гражданите със 7 гласа „за”, 4 гласа „против” и 1 глас „въздържал се”, предлага на Народното събрание да приеме на първо гласуване Законопроект за изменение и допълнение на Закона за културното наследство, № 202-01-65, внесен от Министерски съвет на 15. 10. 2012 г.






    ПРЕДСЕДАТЕЛ НА
    КОМИСИЯТА ПО ПРАВАТА
    НА ЧОВЕКА, ВЕРОИЗПОВЕДАНИЯТА,
    ЖАЛБИТЕ И ПЕТИЦИИТЕ НА
    ГРАЖДАНИТЕ:


    ЙОРДАН БАКАЛОВ
    Форма за търсене
    Ключова дума