КОМИСИЯ ЗА БОРБА С КОРУПЦИЯТА И КОНФЛИКТ НА ИНТЕРЕСИ И ПАРЛАМЕНТАРНА ЕТИКА
Стенограма от заседание
П Р О Т О К О Л
№ 48
На 24 февруари 2011 г., четвъртък, се проведе заседание на Комисията за борба с корупцията, конфликт на интереси и парламентарна етика при следния
ДНЕВЕН РЕД:
1. Изслушване на изпълнителния директор на Националната агенция за приходите господин Красимир Стефанов по Преписка № 1116/2011 г., образувана по сигнал на ПП „Ред, законност и справедливост” относно твърдения за несъответствие между декларираните приходи и придобитото недвижимо имущество от министъра на вътрешните работи Цветан Цветанов и съпругата му Десислава Цветанова.
2. Изслушване на народните представители Кристияна Петрова, Дарин Матов, Димитър Колев, Цветан Цветанов и Георги Терзийски във връзка с Преписка № 687/2010 г. за евентуално образуване на преписка за конфликт на интереси.
3. Разглеждане на постъпили отговори от институции.
4. Разглеждане на постъпили сигнали.
5. Разни.
Списъкът на присъствалите на заседанието народни представители и гости се прилага към протокола.
Заседанието беше открито в 14,30 ч. и ръководено от господин Валентин Николов – председател на комисията.
* * *
По първа точка от дневния ред господин Великов изрази своите възражения относно нейното разглеждане, тъй като комисията не се е запознала с резултатите от извършената проверка. Освен това комисията няма решение за изслушване на господин Красимир Стефанов, а всички изслушвания досега са правени със съответното решение.
Господин Великов предложи да се отложи точка първа, като господин Стефанов остави всички документи, с които могат да се запознаят членовете на комисията, и да се свика друго заседание. Това предложение не беше прието.
Народният представител Бойко Великов заяви, че осигурява необходимия кворум, но няма да участва в първа точка от заседанието на комисията, след което напусна залата.
Господин Красимир Стефанов много подробно и детайлно запозна присъстващите членове на комисията и журналисти от различни медии с резултатите от извършената проверка на семейство Цветанови и родителите на госпожа Цветанова. Той подчерта, че Националната агенция за приходите досега никога не е работила под такъв политически, обществен и медиен натиск. Бяха предоставени и протоколите от извършената проверка.
В хода на проверките екипът проверяващи са изпратили 63 запитвания до финансови институции, 6 искания за разкриване на банкова тайна, 20 подробни справки за ползвани комунални и телефонни услуги, 8 запитвания до КАТ и Морска и Въздухоплавателна администрация, 10 запитвания за уточняване на доходи, 12 насрещни проверки в търговските дружества, 3 запитвания до Националния статистически институт и полицията, 4 запитвания за платени и дължими местни данъци и такси до общинските власти и 4 искания за предоставяне на документи и писмени обяснения от семейство Цветанови. Обработени са близо 5000 страници и писмени документи и доказателства към протоколите, които са предоставени на журналистите.
Господин Стефанов цитира заключението от проверките на Цветан и Десислава Цветанови:
„Въз основа на извършените процесуални действия, събрани данни и анализирани факти и обстоятелства в хода на извършената проверка на Цветан Генчев Цветанов и Десислава Василева Цветанова за периода 01.01.2004 – 31.12.2009 г. не се установи недостиг на средства по отношение на извършените разходи. Не се установиха данни за недекларирани от лицата доходи.”
При проверките на родителите на госпожа Цветанова за периода 01.01.2004 – 31.12.2009 г. е установено несъответствие между извършените разходи и получените доходи, което означава, че съгласно Данъчно-осигурителния процесуален кодекс и процедурите на Националната агенция за приходите автоматично следва да бъде възложена ревизия. Тук няма съгласие за разкриване на данъчно-осигурителна тайна.
Господин Коцев и представители на медиите зададоха въпроси на господин Стефанов, на които той отговори изчерпателно. Отношение взеха и представители на Националната агенция за приходите.
Всички материали от проверката ще бъдат представени в Комисията за борба с корупцията, конфликт на интереси и парламентарна етика, съответно – и в прокуратурата, с всички доказателства.
Тъй като ревизиите продължават, след като комисията се запознае с всички материали ще продължат разискванията по темата.
По втора точка от дневния ред народният представител Димитър Колев от името на четиримата присъствали народни представители – бивши членове на разпадналата се Парламентарна група на „Ред, законност и справедливост”, изложи фактите и обстоятелствата, свързани с подписването на договор за присъединяване към проекта „България на гражданите и регионите” и записи на заповеди.
Отношение взеха господата Бойко Великов, Николай Коцев и Димитър Чукарски.
Комисията гласува предложението на народния представител Бойко Великов да бъде сезирана Върховната касационна прокуратура с всички допълнителни материали, изслушвания и стенографски протоколи за евентуално започване на нова проверка на база на новите данни.
По точка трета се изказа господин Бойко Великов, след което беше приета Справка № 23 за постъпили отговори за периода 17.02.2011 г. – 24.02.2011 г.
По точка четвърта отношение взе господин Бойко Великов.
Комисията прие Справка № 40 за постъпили сигнали.
По точка пета господин Великов предложи да бъде направено искане до Народното събрание и Комисията за изземване на незаконно придобито имущество относно възнагражденията на господин Стоян Кушлев – дали за периода, когато е бил народен представител, и за периода, когато е работил в комисията, е получавал възнаграждения за професорската титла, което беше прието единодушно.
Господин Великов попита дали е получен отговор от господин Танов във връзка със стенограмата от м. октомври 2009 г., след което заседанието беше закрито.
(Закрито в 16,40 ч.)