Народно събрание на Република България - Начало
Народно събрание
на Република България
Парламентарни комисии
КОМИСИЯ ЗА БОРБА С КОРУПЦИЯТА И КОНФЛИКТ НА ИНТЕРЕСИ И ПАРЛАМЕНТАРНА ЕТИКА
КОМИСИЯ ЗА БОРБА С КОРУПЦИЯТА И КОНФЛИКТ НА ИНТЕРЕСИ И ПАРЛАМЕНТАРНА ЕТИКА
19/05/2011
    Кратка стенограма от заседание на КБККИПЕ
    ЧЕТИРИДЕСЕТ И ПЪРВО НАРОДНО СЪБРАНИЕ
    Комисия за борба с корупцията, конфликт на интереси и парламентарна етика




    П Р О Т О К О Л
    № 54

    На 19 май 2011 г., четвъртък, се проведе заседание на Комисията за борба с корупцията, конфликт на интереси и парламентарна етика при следния

    ДНЕВЕН РЕД:

    1. Изслушване на ръководството на Комисията за установяване на имущество, придобито от престъпна дейност, относно дейността на комисията за периода януари – декември 2010 г.
    2. Постъпили отговори от институции.
    3. Постъпили сигнали.
    4. Разни.

    Списъкът на присъствалите на заседанието народни представители и гости се прилага към протокола.
    Заседанието беше открито в 14,40 ч. и ръководено от господин Валентин Николов – председател на комисията.

    * * *

    По първа точка от дневния ред присъстваха: господин Тодор Коларов – председател на Комисията за установяване на имущество, придобито от престъпна дейност, госпожа Антоанета Цонкова – заместник-председател, господин Красимир Тодоров – член, господин Николай Желев – член, госпожа Стоянка Николакова – член, господин Георги Илиев – главен секретар, и госпожа Иваничка Бустен – пиар на комисията.
    Точката беше разгледана в присъствието на представители на различни медии.
    Господин Николов прочете съдържанието на Доклада на Комисията за борба с корупцията, конфликт на интереси и парламентарна етика относно приемането на Доклад за дейността на Комисията за установяване на имущество, придобито от престъпна дейност, за 2010 г., внесен в Народното събрание под № 150-01-105 от 1 април 2011 г.
    Комисията за борба с корупцията, конфликт на интереси и парламентарна етика изразява становище, че от така представения доклад, макар и с обем от близо 150 страници, в по-малко от една трета от тях се съдържа полезна информация относно дейността и целите, за която със закон е създадена през 2005 г. тази комисия, а те са: предотвратяване и ограничаване на възможностите за извличане на облаги от престъпна дейност и предотвратяване разпореждането с имущество, придобито от престъпна дейност.
    От доклада става ясно, че за всичките пет години от съществуването си до края на отчетния период по искане на комисията са образувани общо 263 дела за отнемане на имущество, придобито от престъпна дейност, пред съответните окръжни съдилища, като общият брой на приключилите досега в полза на комисията дела е само 15, и то общо за 8 млн. 400 хил. лв. Тоест от 2005 г. до 31 декември 2010 г. в този смисъл по данни на самата комисия претенциите пред съда са били общо за 253 млн. 400 хил. лв.
    От общо 5309 уведомления от разследващите органи и съда, които комисията е получила, същата комисия е образувала едва 177 производства за установяване на имущество, придобито от престъпна дейност, по сигнали на компетентните органи, което е едва 3 процента. От всичките 177 броя образувани производства пред комисията само 79 през 2010 г. са образувани по нови уведомления за 2010 г., и това е под 1 процент. Същевременно пък срещу тези образувани от комисията производства се разписват, по данни от самата комисия, общо 192 души, от които 12 новоназначени през 2010 г., разпределени при това в 3 функционални и 11 териториални дирекции и 2 обособени звена.
    Териториална дирекция – Видин, има само три образувани дела за 2010 г. пред съдилищата; Териториална дирекция – Русе, има четири дела; Териториална дирекция София-град – „цели” пет дела.
    Отношение взе господин Тодор Коларов, който подчерта, че комисията си поставя за цел да повиши своята ефективност, чрез което да се превърне в действена и ефикасна институция за борба с престъпността и корупцията, каквито са обществените нужди и очаквания.
    Изказаха се още госпожа Антоанета Цонкова и господин Николай Желев.
    Народният представител Бойко Великов зададе конкретни въпроси, свързани и с доклада, и с бъдещата дейност на комисията, на които отговори господин Тодор Коларов.
    Отношение взе и народният представител Николай Коцев.
    Комисията за борба с корупцията, конфликт на интереси и парламентарна етика прие единодушно следното решение:
    „Не приема Доклада за дейността на Комисията за установяване на имущество, придобито от престъпна дейност, за 2010 г., внесен за разглеждане в Народното събрание, № 120-00-18 от 31 март 2011 г.”
    По втора точка – Постъпили сигнали, отношение взеха народните представители Бойко Великов и Николай Коцев, и експертите Иван Димов, Петър Петров и Елиана Масева.
    Единодушно беше приета Справка № 45 за периода 24 април – 12 май 2011 г.
    По трета точка от дневния ред конкретни предложения направи господин Бойко Великов.
    Беше гласувана и приета Справка № 28 за постъпили отговори по сигнали в периода 10 – 19 май 2011 г.
    По четвърта точка – „Разни”, членовете на комисията и експертите обсъдиха предстоящата работа на комисията, след което заседанието беше закрито.



    (Закрито в 16,10 ч.)
    Форма за търсене
    Ключова дума