Народно събрание на Република България - Начало
Народно събрание
на Република България
Парламентарни комисии
Временна анкетна комисия за проверка и оценка на състоянието на енергетиката в Република България към 31 януари 2015 г.
Временна анкетна комисия за проверка и оценка на състоянието на енергетиката в Република България към 31 януари 2015 г.
E-mail: vkpose@parliament.bg; M.Domuschieva@parliament.bg
София 1169, пл. "Княз Александър I" №1, зала
;
Мила Домусчиева
Р Е П У Б Л И К А Б Ъ Л Г А Р И Я
ЧЕТИРИДЕСЕТ И ТРЕТО НАРОДНО СЪБРАНИЕ

Вътрешни правила за работата и дейността на Временна анкетна комисия за проверка и оценка на състоянието на енергетиката в Република България

Раздел I
Общи положения
Чл. 1. (1) С тези правила се определят редът и организацията на работа на Временна анкетна комисия за проверка и оценка на състоянието на енергетиката в Република България (Комисията) в 43-то Народно събрание.
(2) Комисията работи в съответствие с Правилника за организацията и дейността на Народното събрание и тези правила.
Чл. 2. (1) Ръководството на Комисията организира нейната работа въз основа на постъпващата информация.
(2) Председателят на Комисията:
1. ръководи нейните заседания;
2. поддържа връзки с председателите на другите комисии и с председателя на Народното събрание;
3. представлява Комисията и осъществява нейните връзки с държавните органи, НЕК, БЕХ, експлоатационните дружества в отрасъл „Енергетика” и другите юридически лица.
(3) При отсъствие на председателя той упълномощава един от членовете на комисията да ръководи заседанието на Комисията.
(4) Комисията може да формира свои подкомисии, заседателни състави и тематични работни групи.
Чл. 3. Разходите, необходими за дейността на Комисията, се утвърждават от председателя на Народното събрание по предложение на председателя на Комисията.

Раздел II
Цел, функции и правомощия на Комисията
Чл. 4. (1) Комисията извършва проверка и оценка на състоянието на енергетиката в Република България съобразно решението за създаването й и чл. 35 от Правилника за организацията и дейността на Народното събрание.
(2) При изпълнение на своите функции Комисията има право да:
1. извършва проверки за спазването на нормативната уредба в отрасъл „Енергетика”, включително проверки на място;
2. изисква информация, документи като (договори, анексите към тях, отчети и др.) и становища от всички държавни органи, НЕК, БЕХ, ЕСО, експлоатационни предприятия и др.
3. организира и провежда изслушвания на призовани от нея длъжностни лица, включително на настоящи и бивши ръководители и служители на предприятията в отрасъл „Енергетика”, служители на КЕВР (ДКЕВР), МВР, ДАНС, Сметна палата, АДФИ и други;
4. разглежда документация на КЕВР (ДКЕВР) и прави препоръки по целесъобразност до комисията;
5. разглежда сигнали от граждани и организации, свързани с нарушения от страна на държавни органи и експлоатационни дружества в енергетиката и предложения за подобряване на тяхната работа.
(3) Комисията изготвя доклади, предложения и писмени становища, които се отправят чрез председателя на Народното събрание до съответните органи и лица, както и сигнали до органите на досъдебното производство и ДАНС съобразно тяхната компетентност.
(4) Комисията изготвя и внася в Народното събрание доклад за своята дейност, а по своя преценка – и междинни доклади за постигнатите резултати.
(5) Комисията информира обществеността за резултатите от своята дейност чрез своя окончателен и междинни доклади, писмени становища или изявления пред медиите.

Раздел III
Заседания на комисията
Чл. 5. (1) Комисията провежда редовни и извънредни заседания, които се свикват от нейния председател по негова инициатива или по искане най-малко на една трета от членовете й. Заседанията се ръководят от председателя на Комисията, а в негово отсъствие – от определен от него член.
(2) Дневният ред на заседанията на Комисията се определя от нейния председател.
(3) Предложения за дневен ред може да прави всеки член на Комисията.
(4) Дневният ред, часът и мястото на заседанията се обявяват писмено на определените за това места в Народното събрание или срещу подпис на техните членове.
(5) Дневният ред за редовните заседания на Комисията се обявява най-малко два дни преди тяхното провеждане, включително и чрез обявяването им на интернет страницата на Народното събрание.
(6) В случаите, когато се провеждат извънредни заседания на Комисията, дневният ред се обявява едновременно с насрочването им.
(7) Комисията може да провежда свои заседания и проверки на място извън помещенията на Народното събрание, както и в други населени места.
Чл. 6. (1) Заседанията на Комисията са открити, освен ако с нейно решение, прието с мнозинство 2/3 от присъстващите отделно заседание или част от него не бъде определено за закрито.
(2) Представители на неправителствени, синдикални, съсловни и браншови организации по тяхна инициатива имат право да присъстват на заседанията на Комисията, да представят свои писмени становища отнасящи се до предмета им на дейност. Становищата се публикуват на сайта на комисията и на интернет страницата на Народното събрание.
Чл. 7. (1) Народните представители, които не са членове на Комисията, могат да участват във всички нейни заседания без право да гласуват.
(2) В заседанията на Комисията имат право да участват и членовете на Европейския парламент от Република България с право на съвещателен глас.
(3) По покана от Председателя на комисията в нейните заседания могат да участват експерти, специалисти и длъжностни лица от държавната и общинската администрации, както и такива извън тях.
Чл. 8. (1) Комисията заседава, когато присъстват повече от половината от нейните членове. Ако 15 мин. след обявеното време за започване на заседанието кворумът не е налице, Комисията може да заседава и при наличния състав, когато той е не по-малко от трима членове.
(2) По време на разискванията се допускат изказвания само по съществото на разглеждания въпрос от дневния ред. Продължителността на изказванията се определя от Председателя в началото на всяко заседание. При отклонение от същността на разглеждания въпрос Председателят прави забележка, а при повторно нарушение отнема думата.
(3) Комисията приема решения с обикновено мнозинство от присъстващите членове.
(4) Комисията може да отложи с гласуване разискванията или вземането на решение по даден въпрос.
(5) За заседанията на Комисията се води пълен аудио запис и стенографски протокол.
(6) Членовете на Комисията се подписват в присъствен списък, който се прилага към протокола от заседанието.
Чл. 9. (1) Докладите на Комисията се изготвят от нейния председател или от определен от Комисията докладчик.
(2) В доклада се отразяват взетото от Комисията решение и различните становища с посочване на мнозинството, което ги е поддържало.
(3) Докладите на Комисията от откритите заседания са публични и достъпни по установения ред, както и чрез сайта на Комисията на интернет страницата на Народното събрание.
(4) Протоколите от заседанията на Комисията се подписват от нейния председател и от водещия протокола и се публикуват в 7-дневен срок от заседанието на сайта на Комисията на интернет страницата на Народното събрание, но преди разглеждане на доклада в зала.
(5) Протоколите от закритите заседания на комисията са със специален режим на съхранение, отчет и достъп съгласно изискванията на Закона за защита на класифицираната информация.
Чл. 10. (1) Дейността на Комисията се подпомага от щатни служители на специализираната администрация на Народното събрание, определени от председателя на Народното събрание, съгласувано с председателя на Комисията.
(2) Председателят на Комисията може да привлича външни експерти по граждански договори.

ЗАКЛЮЧИТЕЛНИ РАЗПОРЕДБИ
§ 1. Тези правила се приемат на основание чл.23, ал.1 от Правилника за организацията и дейността на Народното събрание на заседание на Временна анкетна комисия за проверка и оценка на състоянието на енергетиката в Република България, проведено на 04.03.2015 г.
§ 2. За всички неуредени въпроси в тези правила се прилагат съответно разпоредбите на Правилника за организацията и дейността на Народното събрание приложими за постоянните и временните комисии.
§ 3. Изпълнението на Вътрешните правила се възлага на председателя на Комисията.




Председател:
(инж. В. Симеонов)