Среща на Комисията по европейските въпроси и контрол на европейските фондове /КЕВКЕФ/ и Комисията по външна политика и отбрана /КВПО/ с докладчика за Шенген на Европейския парламент Карлуш Коелю и евродепутатите Мария Неделчева и Йоан Енчо
23/02/2011
КЕВКЕФ и КВПО проведоха среща в Народното събрание с докладчика за Шенген на Европейския парламент /ЕП/ Карлуш Коелю и евродепутатите Мария Неделчева, и Йоан Енчо. В срещата, която е част от Програмата за парламентарни външнополитически действия в подкрепа на присъединяването на България към Шенгенското пространство, взе участие и заместник-министъра на вътрешните работи Димитър Георгиев.
Председателят на КЕВКЕФ Моника Панайотова приветства гостите с добре дошли и подчерта, че приемането на страната ни в Шенген не е привилегия, а отговорност. Тя изтъкна, че в рамките на КЕВКЕФ е осъществен стриктен контрол на усвояването на средствата по Инструмента Шенген и увери, че всяко евро от европейското финансиране е използвано максимално ефективно и по предназначение. Г-жа Панайотова обърна внимание и на съвместната декларация, подписана на 16.02. от парламентарните комисии по външна политика на България и Румъния, относно присъединяването на двете страни към Шенгенското пространство. Тя призова да няма двоен стандарт при разглеждането на кандидатурите, а ясни правила, еднакви за всички.
Заместник-министърът на вътрешните работи Димитър Георгиев посочи, че в програмата на г-н Коелю са предвидени посещения в София, Капитан Андреево, Бургас и Варна, за да може докладчикът да получи възможно най-пълни лични впечатления и да се запознае на място с цялата информация по изпълнението на критериите за присъединяване към Шенген- в това число с надеждността на Шенгенската информационна система у нас и функционирането на националния й компонент, обучението на служителите и др.
Председателят на КВПО Доброслав Димитров се спря на следните 3 съществени момента: Първо, осъзнаваме необходимостта да бъдем технически готови да носим отговорност както за границите на България, така и за външната граница на ЕС и нямаме съмнение, че това ще е факт в най-кратък срок. Второ, не бива в никакъв случай да се допуска смесване на теми и страната ни да се оценява по различен начин, като се добавят допълнителни изисквания. Това би създало опасен прецедент на ниво ЕС. Трето, темата „Шенген” обединява всички институции в България и се подкрепя от всички партии, което е рядко срещано явление.
Г-н Коелю заяви, че срещата демонстрира все по-доброто сътрудничество между Европейския и националните парламенти и изрази надежда, че този процес ще доведе до съществени резултати в бъдеще. Докладчикът на ЕП обърна внимание на двете страни на присъединяването към Шенген- техническа и политическа. По техническия напредък на България г-н Коелю сподели, че до момента е провел разговори с всички международни експерти, участвали в проверките и оценката на страната. Те са били с много добри впечатления и са изразили професионалното си мнение, че технически България се намира на изключително високо европейско ниво. Г-н Коелю посочи настоящата си визита като възможност лично да се увери в свършеното на място. Относно дребните детайли, с които да приключи процеса, той вярва, че в следващите няколко седмици те ще бъдат изчистени.
Във връзка с политическата страна на въпроса г-н Коелю изтъкна, че ЕС се основава на лоялно сътрудничество и ЕП счита, че правилата трябва да са еднакви за всички. След Лисабонския договор ЕП играе важна роля във вземането на решенията и не е честно Съветът да се стреми към надмощие и противопоставяне. Европейският парламент е запознал представителите на Съвета със своята позиция и не желае да оправдава забавянето на решението по Шенген. Ето защо г-н Коелю определя 2 май 2011 г. като краен срок, в който той ще представи докладите си пред Комисията по граждански свободи, правосъдие и вътрешни работи /LIBE/ и ЕП.
Румънският евродепутат от групата на социалистите и демократите Йоан Енчо заяви, че участва в посещението в качеството си на докладчик в сянка по темата и се присъедини към казаното от Карлуш Коелю.
Мария Неделчева, евродепутат от Европейската народна партия, сподели, че единството на всички партии в България по приемането на страната в Шенгенското пространство кореспондира с единството на българската делегация в Брюксел. Посланието, което отправят евродепутатите е за неутрална позиция и обективни критерии при вземането на решение по Шенген на ниво ЕС.
Народните представители от КЕВКЕФ и КВПО се включиха активно в дискусията. Те засегнаха редица важни аспекти във връзка с присъединяването на България към Шенгенското пространство. Беше отбелязана същественото значение от това коя външна граница сме чисто географски при противодействието на външен натиск и ползата от единство в такъв критичен момент, вместо прекалена строгост към България. Депутатите се обединиха около мнението, че прилагането на двоен стандарт по темата „Шенген” би предизвикало разочарование и такъв не трябва да се допуска при вземането на решение. Г-н Асен Агов от Синята Коалиция изрази безпокойството си от създалата се сложна ситуация в Северна Африка и Близкия Изток, и заплахата от имиграционна вълна към ЕС. Г-жа Меглена Плугчиева от Коалиция за България добави, че постоянната и стабилна работа на страната ни от 2007 по Шенген не заслужава да получи принципна позиция „против”, а конкретно да се посочат областите, в които има пропуски за да бъдат своевременно отстранени.
В заключение, г-жа Панайотова подчерта, че в рамките на Програмата за парламентарни външнополитически действия в подкрепа на присъединяването на България към Шенгенското пространство е предвидено посещение на българска парламентарна делегация в Брюксел, където дискусията ще продължи. В този смисъл срещата остава с отворен край.
![](/pub/Documents/20110224035009carlos.jpg)