Народно събрание на Република България - Начало
Народно събрание
на Република България
Парламентарни комисии
КОМИСИЯ ПО ЕВРОПЕЙСКИТЕ ВЪПРОСИ И КОНТРОЛ НА ЕВРОПЕЙСКИТЕ ФОНДОВЕ
КЕВКЕФ и КБФ проведоха дискусия с постоянния представител на Световната банка у нас и неговия екип относно стратегията за партньорство на България и Световната банка до 2014 г.
06/04/2011
На 6 април постоянният представител на Световната банка за България, Маркус Репник, се срещна с Комисията по европейските въпроси и контрол на европейските фондове и Комисията по бюджет и финанси. Срещата се проведе във формат дискусия между екипа на Представителството на Световната банка в България и народните представители от двете комисии. Целта на събитието беше обмяна на мнения между двете страни относно съдържанието и приоритетите на стратегията на Световната банка за партньорство с Българската държава до 2014 г.
Г-н Репник фиксира рамката, в която Световната банка възнамерява да оказва помощ, а именно – пълната интеграция на България в ЕС. Отправна точка ще е Стратегията „Европа 2020“, а основният фокус- допълняемост към европейските фондове. Подкрепата ще е насочена към увеличаване на капацитета на усвояване на фондовете и реформиране на националните програми като съпътстваща нужда. За тази цел гостът подчерта важността на гъвкавото партньорство, което се изразява в ежегодни срещи с българското правителство за обсъждане на националната програма за провеждане на реформи.
Помощта на Световната банка заема допълваща роля по линията на европейските фондове, каза г-н Репник и подчерта, че тя вече няма да се дава в началото, а след предварително договорени от двете страни резултати. Засега на този принцип е гласувано доверие и подкрепа за реформиране на българските железници.
Народните представители отправиха редица въпроси към екипа на Представителството на Световната банка. Голяма част от тях бяха свързани с възможността подпомагането да бъде насочено за секторите образование, земеделие, транспорт и инфраструктура. Гостите разясниха, че към момента се акцентира върху три приоритетни области, за които разговорите са в напреднал стадий: енергийна ефективност, иновации и социално включване. Световната банка изрази готовност да съдейства и за изграждането на административен капацитет.
Обсъдени на дискусията бяха и други належащи за разрешаване проблеми, сред които: здравеопазването в страната, нуждата от административни реформи, проблемът с качественото образование.
Г-н Репник отчете недотам задоволителните резултати от взаимодействието между Световната банка и България преди присъединяването ни към ЕС, а именно: в областта на предприсъединителните еврофондове и здравеопазването.
Дискусията завърши с предложението този вид среща с Комисиите да се осъществява поне веднъж годишно.