Парламентарни комисии
КОМИСИЯ ПО ЕВРОПЕЙСКИТЕ ВЪПРОСИ И КОНТРОЛ НА ЕВРОПЕЙСКИТЕ ФОНДОВЕ
Свързаността ще отключи потенциала на Дунавския регион
24/11/2011
Нa свое редовно заседание на 23 ноември 2011 г. КЕВКЕФ прие доклад и становище относно Стратегията на ЕС за Дунавския регион. Тя е включена като т. 60 от Годишната работна програма на Народното събрание по въпросите на Европейския съюз за 2011 г. в частта „Европейският съюз на регионалната и международната сцена“. Стратегията беше представена от заместник-министъра на регионалното развитие и благоустройството, г-жа Николина Николова.
Г-жа Николова представи дейностите, които развиват участващите държави за реализиране на стратегията. Тя обясни и механизмът на работа, като допълни, че за успешното стартиране на Стратегията, през декември 2010 г. по идея на Европейския парламент са отпуснати 3,5 млн. евро на държавите-съкоординатори. В тази връзка, заместник-министърът подчерта, че България има особено важна роля за изпълнението на Стратегията – на съкоординатор по приоритетна област 3 за насърчаване на дейностите в областта на културата и туризма и преките контакти между хората, съвместно с Румъния. България е съкоординатор с Германия и по приоритетна област 11, свързана със сътрудничество за справяне с проблемите по сигурността и организираната престъпност. Участието и заявената активност по този приоритет ще превърнат страната ни в гарант за стабилност и сигурност в региона.
Председателят на КЕВКЕФ – г-жа Моника Панайотова приветства инициативите по Стратегията, като изрази увереност, че те ще се реализират в контекста на новия Механизъм за свързване в Европа, защото пътят към териториалната, икономическата и социалната кохезия в региона, е „свързаността“. Тя ще се постига на принципа на трите „не“, валидни за Стратегията: не се заделят нови средства, не се определят нови правила, не се създават нови институции. В тази връзка заместник-министър Николова подчерта, че са особено важни разговорите и планирането на следващия програмен перид. Тя отбеляза, че в периода 2014-2020 г. ще се даде преимущество на макрорегионалните стратегии, затова усилията у нас трябва да са насочени към приоритизиране на определени големи проекти, които да попаднат в контекста на Дунавската стратегия.
В заключение, председателят на КЕВКЕФ препоръча по-широка публичност при реализирането на проектите, заложени в плана за действие към Дунавската стратегия, при запазване на диалога между институциите, гражданите и бизнеса, ангажирани в изпълнението.