Министърът на регионалното развитие и благоустройството представи пред КЕВКЕФ постигнатия напредък при управлението на европейските средства за регионално развитие в страната
15/12/2011
На 15 декември 2011 г., министърът на регионалното развитие и благоустройството г-жа Лиляна Павлова представи пред Комисията по европейските въпроси и контрол на европейските фондове текущото състояние и напредъка в изпълнението на:
• Оперативната програма „Регионално развитие” 2007 – 2013 г.;
• Програмите за трансгранично сътрудничество 2007 – 2013 г.;
• Проектите по Програма ИСПА/Кохезионен фонд (Регламент 1164/94) в сектор „Околна среда”, управлявани от Министерството на регионалното развитие и благоустройството.
Министър Павлова представи постигнатия сериозен напредък в реализацията на програмата, като отбеляза, че към 12 декември 2011 г. 98 % от бюджета на ОПРР е отворен за кандидатстване. Договорени са средства в размер на 1,1 млрд. евро или 69 % от бюджета на ОПРР и са разплатени 305 млн. евро (19 % от разполагаемия бюджет). Г-жа Павлова изрази очакване, че до края на годината ще бъде договорен
71 % от бюджета на Програмата, предвид предстоящото сключване на нови 32 договора на обща стойност 30 млн. евро, в подкрепа за деинституционализация и реконструкция и оборудване на общински болници извън агломерациите.
Г-жа Павлова запозна членовете на КЕВКЕФ с предприетите от страна на Управляващия орган (УО) на ОПРР мерки във връзка с програмирането на регионалното развитие за следващата финансова перспектива – в процес е подготовка на социално-икономически анализ за нуждите на ОПРР за 2014-2020 г. при широко обсъждане на отделните етапи от подготовката с всички заинтересовани страни. В допълнение, г-жа Павлова отбеляза, че до края на месец март 2012 г. ще бъдат готови резултатите от социално-икономическия анализ, с определяне на приоритетни агломерации за следващия програмен период. Предстои сформиране на работна група, която следва да изготви проект на ОПРР 2014-2020 г. в периода април-септември 2012 г. Г-жа Павлова заяви готовност и желание регулярно да информира народните представители за постигнатите резултати в процеса на програмиране.
В унисон с новите предизвикателства пред Кохезионната политика на ЕС и с оглед постигане на националните цели по Стратегия „Европа 2020”, г-жа Павлова подчерта значението на интегрирания подход за градско развитие с концентриране на ресурсите в градовете и градските райони. Тя сподели и идеята за потенциално разширяване обхвата на ОПРР през следващия програмен период, с включване на екологична и водна инфраструктура.
По отношение на програмите за трансгранично сътрудничество (ТГС), беше очертан постигнатия физически и финансов напредък. Изградени са и функционират, съгласно изискванията, всички системи за управление и контрол на програмите. Като положителна стъпка в управлението на ТГС програмите по външните граници на ЕС, г-жа Павлова отбеляза изготвения единен набор от документи, приложими и по трите програми, както и сключения договор за поддръжка и развитие на информационните системи по програмите.
Основно предизвикателство пред реализацията на ТГС програмите е осигуряването на съфинансиране за проектите от страна на партниращите държави, както и външни фактори, свързани с икономическата криза и политически промени.
Във връзка с процеса на подготовка на новите оперативни програми за териториално сътрудничество 2014-2020 г., г-жа Павлова отбеляза, че за да имат максимален ефект, ТГС програмите следва да бъдат по-ясно фокусирани върху преодоляване на идентифицирани проблеми, свързани с подобряване на пътната инфраструктура, енергийната ефективност, културно-историческото наследство и др. За целта е необходимо да се мисли в посока финансиране на по-големи проекти. Г-жа Павлова сподели идеята за създаване през следващия програмен период на самостоятелна Агенция за управление на програмите за териториално сътрудничество с необходимата материална, техническа, финансова и кадрова обезпеченост.
Обсъден бе и статусът на проектите по Програма ИСПА/Кохезионен фонд (Регламент 1164/94) в сектор „Околна среда”, които се управляват от МРРБ. Г-жа Павлова отбеляза, че с въвеждането в експлоатация на 27 декември 2011 г. на пречиствателната станция за отпадни води (ПСОВ) в гр. Русе, успешно ще приключи цялостното изпълнение на Програма ИСПА от страна на МРРБ. В края на реализацията на Програмата, МРРБ достига най-висок процент на усвояемост на средства по ИСПА – 91 %, в сравнение с другите управляващи органи. С оглед приключващите дейности по Програма ИСПА, г-жа Павлова информира за готовността на МРРБ да създадат ново звено в рамките на министерството – междинно звено за управление на водната инфраструктура.
В рамките на заседанието, отговор намериха редица конкретни въпроси, отправени от страна на народните представители към министър Павлова по отношение на широколентовия достъп до малките населени места, участието на регионалното ниво в процеса на програмиране, както и възможността за финансиране на проекти, попадащи в обхвата на Дунавската стратегия и др.
В заключение, КЕВКЕФ поздрави екипа на МРРБ и благодари на г-жа Лиляна Павлова за изчерпателното представяне на статуса по отделните източници на финансиране, разгледани по време на заседанието.
Докладът от изслушването може да намерите на:
http://parliament.bg/bg/parliamentarycommittees/members/240/reports/ID/3146