Народно събрание на Република България - Начало
Народно събрание
на Република България
Парламентарни комисии
КОМИСИЯ ПО ЕВРОПЕЙСКИТЕ ВЪПРОСИ И КОНТРОЛ НА ЕВРОПЕЙСКИТЕ ФОНДОВЕ
Приоритетите на Датското председателство на ЕС: „отговорна, динамична, зелена и сигурна Европа“
12/01/2012
На съвместно заседание, проведено на 12 януари 2012 г., КЕВКЕФ и КВПО изслушаха посланиците на държавите-членки от председателската Тройка – Полша, Дания, Кипър. Акцент беше поставен върху постигнатото от Полша и това, което предстои да се реализира от Дания за периода януари-юли 2012 г. Изслушването беше посрещнато с особен интерес от членовете на двете комисии, поради факта, че подобни срещи са се превърнали в традиция за Народното събрание.

Н. Пр. Лешек Хенсел - посланик на Полша – държавата-членка, от която Дания пое Председателството на ЕС в началото на 2012 г., направи кратка ретроспекция на постигнатото през последните шест месеца. Н.Пр. Хенсел окачестви Полското председателство като успешно, предвид контекста, в който то се реализира, а именно в условията на икономическа криза. Тази сложна ситуация е определила и плоскостта на реализиралите се дискусии, дебати, обсъждания на ниво Европейски съюз. Н. Пр. Хенсел заяви, че Полша е работила изключително за постигане на растежа, сигурността и прозрачността в ЕС. По думите на посланика тези три ключови приоритети са инспирирали по-усилена работа за постигане на сближаване и задълбочаване на интеграционните процеси в Европа на 27-те. Н.Пр. Хенсел спомена като постижение на Полското председателство приключването на преговорите по пакета от шест законодателни акта за новото икономическо управление на ЕС, приемането на Декларацията от Краков през септември 2011 г., която съдържа ключови препоръки за премахване на съществуващите бариери пред Единния вътрешен пазар. Н.Пр. Хенсел открои усилията на Полша и по преговорите за единен европейски патент. В областта на сигурността и в частност на енергийната, Н.Пр. Хенсел подчерта значителния напредък по предоставянето на мандат на ЕК за преговори с Азербайджан и Туркменистан за доставки на газ. Не на последно място се оказва и приносът на Полското председателство за удължаването с две години на Програмата за хранителни помощи за най-бедните европейски граждани, постижение, което попада в приоритет „сигурна Европа“ в социалната сфера. Към приоритета, наречен „отворена Европа“, Н.Пр. Хенсел отнесе подписването на Договора за присъединяване на Хърватия по време на Европейския съвет на 9 декември 2011 г.

След анализа на полския посланик в България, който беше приет с особен интерес от членовете на двете комисии, думата взе посланикът на Дания – Н.Пр. Коре Янсон, който представи и коментира приоритетните области, върху които новият ротационен председател на ЕС ще концентрира усилията си за постигане на отговорна, динамична, „зелена“ и сигурна Европа. Н. Пр. Янсон посочи, че това е седмото председателство на Дания в ЕС, но първото след приемане на Лисабонския договор. Той увери, че Датското председателство ще продължи работата в секторите, започнати от Полското председателство, но дейността му неминуемо ще бъде белязана от икономическата криза - най-тежката след Втората световна война, както я определи той. Според него най-голямото предизвикателство през 2012 г. ще продължи да е борбата с кризата. „Ако тежките дългови проблеми не бъдат решени в някои страни, ще пострадат и държави като Дания и България“, подчерта посланикът.

Според Н. Пр. Янсон е особено необходимо генерирането на икономически растеж, което трябва да фигурира неотменно в Европейския дневен ред. Посланикът подчерта, че за европейците е от изключителна важност Европа да остане сила, с която да се съобразява света. Ето защо Датското председателство ще се фокусира върху развитие на Акта за единния пазар с прилежащите му 12 приоритетни области и икономическия ръст като цяло. Особено внимание, по думите на Н.Пр. Янсон, трябва да бъде отредено на секторите, които ще генерират растеж, като например насърчаване на интегрирания подход между най-важните европейски политики, в т/ч. земеделската, кохезионната и транспортната. Без съмнение, за да постигне целите на „Европа 2020“ за намаляване потреблението на енергия с 20% до 2020, фокусът трябва да се измести към „зелената енергия“, като в МФР 2014-2020 бъде отделен значителен ресурс за това.

В заключение, датският посланик насочи вниманието към необходимостта от засилване механизмите на Общата система за убежища в Европа и укрепване на Шенгенското пространство, като в този контекст г-н Янсон даде ясен сигнал за подкрепата на Датското председателство за скорошно присъединяване на България и Румъния към безвизовото пространство.

Народните представители пожелаха успех на новото Датско председателство на ЕС. В последвалата дискусия, те изразиха очакване Дания, която е в сходна икономическа позиция с България и също не е част от еврозоната, да служи като своеобразен „мост” между 17-те и 10-те (т.е. между държавите членки от еврозоната и тези, които все още не са част от нея) в предстоящите преговори по важните икономически и финансови теми в ЕС. По този начин ще се минимизира рискът и няма да се допусне формиране на „Европа на две скорости” – позиция, многократно защитавана от българския парламент през изминалата година.