Народно събрание на Република България - Начало
Народно събрание
на Република България
Парламентарни комисии
КОМИСИЯ ПО ЕВРОПЕЙСКИТЕ ВЪПРОСИ И КОНТРОЛ НА ЕВРОПЕЙСКИТЕ ФОНДОВЕ
Комисията по европейските въпроси и контрол на европейските фондове се срещна с българските евродепутати
20/01/2012
На 20 януари 2012 г., Андрей Ковачев, Владимир Уручев, Димитър Стоянов, Илиана Йотова, Кристиян Вигенин, Мария Неделчева и Метин Казак, гостуваха в Народното събрание по покана на г-жа Моника Панайотова, председател на КЕВКЕФ. На срещата присъстваха още председателят на НС, г-жа Цецка Цачева, г-н Константин Димитров – заместник-министър на външните работи и председател на Съвета по европейски въпроси,
г-н Доброслав Димитров, председател на Комисията по външна политика и отбрана, заместник-председатели и членове на комисии в Народното събрание.

Инициативата за организиране на регулярни срещи в този формат възникна точно преди година – на 21 януари 2011 г., когато българските парламентаристи обсъдиха с колегите си от Европейския парламент и представители на изпълнителната власт стратегическите си цели и приоритети за 2011 г. В тази връзка, приветствайки гостите, г-жа Панайотова изрази задоволство от провеждането на подобни срещи, като подчерта, особеното внимание, с което подхожда Народното събрание за засилване на „триалога“ за постигане масимална координация по ключови теми от Европейския дневен ред в рамките на всяко председателство на ЕС.

Като активен участник в този „триалог“, заместник-министърът на външните работи изложи приоритетните области на правителството в сферата на европейските въпроси по време на Датското председателство на ЕС. Той очерта шест приоритетни теми, върху които правителството ще съсредоточи своите усилия. На първо място г-н Димитров постави икономическите и финансови въпроси и в частност финализиране на преговорите по „Договора за стабилност, координация и управление в икономическия и паричен съюз”. Развитието на дискусиите за следващата Многогодишна финансова рамка 2014-2020 г. и участието на страната ни в тях също представлява основен приоритет. В този контекст за България е особено важно да отстоява необходимостта Кохезионната политика да запази централното си място в бюджета на ЕС, защото чрез нея може да се отключи потенциалът на българските региони за повишаване конкурентоспособността на икономиката на страната. Като приоритетна тема за България беше очертана и реформата в Общата селскостопанска политика и фокусът, които тя поставя върху т.нар. мерки за „зелено земеделие“. През 2012 г. предстои усилена дейност за финализиране на една от основните цели на страната ни - присъединяване към Шенгенското безвизово пространство на базата на двуфазов подход. В заключение, г-н Димитров обърна внимание и на темата за разширяването на ЕС, като постави акцент върху положителната нагласа на България относно кандидатурата за членство в ЕС на Сърбия и готовността на страната ни да бъде сред първите, ратифицирали договора за присъединяване на Хърватия към ЕС.

Българските евродепутати, от своя страна откроиха по-важните цели, които си поставят за 2012 г., като насочиха вниманието на останалите участници в срещата към потенциални области на съвместна дейност.

Андрей Ковачев насочи вниманието към една от основните теми, която предстои да се развива особено интензивно и през 2012 г. – дебатите по Многогодишната финансова рамка на ЕС за периода 2014-2020. Той уточни, че до края на Датското председателство вероятно ще се постигне определено съгласие по базисните принципи на новия европейски бюджет. Г-н Ковачев обясни, че през следващата седмица в рамките на Комисията по регионално развитие в ЕП предстои разглеждането на неговия доклад по МФР в частта й, отнасяща се до Регионалната политика на ЕС. Г-н Ковачев ще представи работен документ, съдържащ основните точки, които ще бъдат предмет на задълбочена дискусия в следващите месеци. Сред тях са размерът на средствата за регионалната политика, идеята за концентриране на задължителен фиксиран дял инвестиции в точно определени цели, както и определянето на таван на инвестициите по тази политика, като дял от брутния вътрешен продукт на съответната страна. Дебатът продължава в сътрудничество с Комисията по бюджет, където докладчици са българският евродепутат Ивайло Калфин (от Групата на Прогресивния алианс на социалистите и демократите) и германският му колега Раймер Бьоге (от Групата на ЕНП).

По следващата тема, която беше обсъдена – Източното партньорство и отношенията на ЕС със съседните страни, председателят на КЕВКЕФ, Моника Панайотова поздрави Кристиан Вигенин за избора му за председател на EURONEST, като открои особената роля на тази позиция за засилване сътрудничеството в региона. Г-н Вигенин, от своя страна подчерта, че страната ни трябва да изразява по-ясно позициите си относно интеграцията на страните от Югоизточна Европа, защото динамиката в този процес добавя стойност на ролята на България в региона.

В хода на дискусията бяха засегнати приоритетите на Датското председателство за „зелена“ икономика и растеж, като тук акцентът беше поставен от Владимир Уручев върху новата Директива за енергийната ефективност. Той обясни, че интересът към нея на ниво ЕП е много голям и вече близо една втора от членовете му са предложили изменения. В тази връзка, българската страна трябва да изясни позицията си по темата, защото енергетиката е постоянно развиваща се материя. Моника Панайотова увери г-н Уручев, че и през 2012 г. КЕВКЕФ и НС ще обърнат сериозно внимание на „енергийните“ теми.

Метин Казак посочи като важна сфера на съвместни действия Общата търговска политика на ЕС. Той обясни, че бидейки част от ЕС, България има достатъчно значима роля за иницииране сключването на споразумения за двустранно търговско сътрудничество с фокус върху държавите от Източното партньорство. Той изтъкна, че след влизането в сила на Лисабонския договор, Европейският парламент е равноправен участник и съзаконодател със Съвета при сключването на такива споразумения.

Илиана Йотова и Мария Неделчева се спряха на реформата на ОСП и политиката за рибарство. Г-жа Йотова отбеляза, че новите правомощия на националните парламенти след Лисабон дават възможност за участие във формиране приоритетите на новата обща политика в областта на рибарството. В тази връзка, тя заяви важността на предвидения Консултативен съвет за Черно море до 2015 г., с цел да се препоръча политика за опазване и да се насърчи сътрудничеството между Румъния, България и техните черноморски съседи. Г-жа Неделчева, от своя страна, изтъкна като основна цел постигането на справедлив подход при разпределяне на директните плащания, при отчитане на специфичните условия при отделните държави-членки. Тя приветства предложената по-голяма гъвкавост при определяне на приоритетите по Втори стълб на ОСП – „Развитие на селските райони“. Г-жа Неделчева обърна внимание на обстоятелството, че новата ОСП ще се базира на регионализация. В тази връзка, България следва ясно да дефинира своите региони, с цел справедливо разпределение на средствата.

В заключение, председателят на КЕВКЕФ увери членовете на Европейския парламент, че посланията, които бяха генерирани, както и идеите за съвместни инициативи ще бъдат координирани между всички заинтересовани страни, за да се реализират по най-успешния начин. Председателят на НС, г-жа Цецка Цачева закри дискусията, като призова участниците да насочат своите усилия, в такава посока, че да отговорят на очакванията на гражданите!