Народно събрание на Република България - Начало
Народно събрание
на Република България
Парламентарни комисии
КОМИСИЯ ПО ЕВРОПЕЙСКИТЕ ВЪПРОСИ И КОНТРОЛ НА ЕВРОПЕЙСКИТЕ ФОНДОВЕ
Комисията по европейските въпроси и контрол на европейските фондове представи своя Годишен доклад за усвояването на средствата от ЕС за 2011 г.
08/02/2012
КЕВКЕФ представи Годишния си доклад за усвояването на средствата от ЕС в Република България за 2011 г. В заседанието на комисията участваха председателят на Народното събрание Цецка Цачева, министърът по управление на средствата от ЕС Томислав Дончев, посланиците от Полша и Дания (в момента председателстваща ЕС), председателят на Съвета за обществени консултации към КЕВКЕФ – г-н Камен Колев, както и ръководителите на всички Управляващи органи по Оперативните програми и Програмата за развитие на селските райони.

Председателят на Народното събрание Цецка Цачева отбеляза при откриването на заседанието, че това е петият редовен доклад на КЕВКЕФ в продължение на очерталата се положителна практика на последователен обективен контрол от страна на парламента върху процесите, свързани с управлението на европейските средства в България. Г-жа Цачева открои засилената роля на парламента след Лисабон, посредством активното му участие през 2011 г. в дискусиите по важни за ЕС политики - Кохезионната политика на ЕС и Общата селскостопанска политика. В допълнение, тя изрази очакване позициите на парламента по тези теми да послужат като отправна точка и да бъдат в подкрепа на изпълнителната власт при отстояване на националния интерес в рамките на преговорите по тях. В заключение, г-жа Цачева приветства КЕВКЕФ за вниманието, което отделя в Годишния си доклад на подготовката на България за участие в следващия програмен период 2014-2020 г. и изрази надеждата си, че засиленият диалог между всички заинтересовани страни ще продължи, за да бъде формулирана със съвместни усилия визията за развитие на страната ни през 2014 – 2020 г.

Председателят на КЕВКЕФ Моника Панайотова представи от името на Комисията основните моменти от Годишния доклад, който обхваща 21 програми, финансирани с европейски средства. Тя направи преглед на постигнатия финансов напредък за 2011 г. и отбеляза, че няма риск от загуба на средства по правилото N+2/N+3, тъй като всички оперативни програми са постигнали заложените цели. През 2011 г. е постигнат двоен ръст в договарянето и усвояването на средствата по седемте оперативни програми. Към 31 декември 2011 г. договорените средства достигат 5,3 млрд. евро (над 65 % от общия бюджет), а разплатените средства са 1,5 млрд. евро (близо 19 %). Наблюдава се добро изпълнение на прогнозите по Инструмента ЛОТАР, както и на Индикативните годишни работни програми за 2011 г. Г-жа Панайотова констатира и изключително ниското ниво на грешки (под допустимия 2 % праг на същественост), следствие от подобреното функциониране на системите за управление и контрол, в т.ч. качествения контрол върху процедурите по обществени поръчки.

Г-жа Панайотова направи кратък преглед на постигнатото по отделните оперативни програми и по Програмата за развитие на селските райони. Като безспорен фаворит по изпълнение за 2011 г. КЕВКЕФ определя Оперативна програма „Транспорт”, която реализира над 3 пъти ръст на договарянето и 4 пъти ръст в разплащането. Успехът се дължи до голяма степен на подобреното качество на работа, както и на дадения старт на големите инфраструктурни проекти в пътния сектор - АМ „Марица” и АМ „Струма”. Запазено е доброто темпо на работа по АМ „Тракия”, а изпълнението на проекта за столичното метро, което е един от успешните примери на програмата, навлиза в своята заключителна фаза.

Оперативна програма „Регионално развитие” беше определена като програмата – двигател на реализацията на необходими секторни политики и реформи. Г-жа Панайотова приветства ОПРР и за фокуса, който поставя върху подготовката на новия програмен период. Програмата успешно се адаптира към възникващите нужди, прилагайки гъвкав и интегриран подход при финансиране, вкл. чрез стартирането през 2011 г. на инструментите за финансов инженеринг – Фондовете за градско развитие и новия Фонд-мениджър за жилищна политика. Г-жа Панайотова отбеляза постигнатия напредък в това отношение и по ОП „Конкурентоспособност”, чрез дадения реален старт на Инициативата JEREMIE в подкрепа на малките и средни предприятия.

По отношение на ОП „Развитие на човешките ресурси” КЕВКЕФ отчита постигнатия значителен напредък във финансовото изпълнение, чрез постигнатото удвояване на размера на изплатените средства. Същевременно КЕВКЕФ отправя препоръка, предвид последиците от кризата върху пазара на труда в България, програмата да приложи гъвкав подход при адресиране на тези нужди, особено с акцент върху младежката безработица.

ОП „Околна среда” отбелязва напредък по отношение на набирането и оценката на проектни предложения през 2011 г., но нивата на разплащане остават все още незадоволителни (едва 11 % при договорени 53 % от бюджета на програмата). В тази връзка КЕВКЕФ отправя препоръка за ускоряване реализацията на инвестиционните проекти в сектор „води” и „отпадъци”, предвид приключването на подготовката по тях в рамките на проектите за техническа помощ. Отчетена е и препоръката на КЕВКЕФ за финансиране на малките агломерации (между 2 и 10 хил. еквивалентни жители), като обявата е вече публикувана и се наблюдава засилен интерес от страна на общините.

След представянето на напредъка по отделните програми, г-жа Панайотова отчете степента на изпълнение от страна на управляващите органи на отправените препоръки на КЕВКЕФ от Междинния доклад. Тя очерта оставащите предизвикателства в рамките на настоящия програмен период, както и тези, свързани с визията на България за участие в новия програмен период. Тя определи 2012 г. като „година на изпълнението”, предвид необходимостта да се ускори процеса на верификация на разходите и да се постигнат заложените прогнози за усвояване. При подготовката за новия програмен период, г-жа Панайотова изрази очакване при формулирането на приоритетите за финансиране да бъдат включени всички участници в процеса, в т.ч. парламента и Президентството на Република България. В продължение на извършения в рамките на Междинния доклад на КЕВКЕФ SWOT анализ на идеята за създаване на единен централизиран орган за управление на европейските средства след 2013 г., КЕВКЕФ насърчава надграждане на съществуващата институционалната рамка, за да се ускори процеса по подготовка на самите програми и проекти. Усилията на администрацията следва да се насочат именно към ранната подготовка на списък със зрели проекти със значим ефект за икономическо и социално развитие на регионите, чието изпълнение стартира със самото начало на програмния период.

В заключение г-жа Панайотова обобщи визията на КЕВКЕФ за новия период на Кохезионата политика с посланието на 3-те Р - Региони, Реформи, Растеж. Печелившата карта за България е устойчиво развитие на регионите и превръщането им в „центрове на растеж”, чрез създаване на специфични регионални източници на конкурентоспособност и успешно провеждане на реформите. Г-жа Панайотова добави, че за да бъдем адекватни на новите предизвикателства пред ЕС, при програмирането следва да отчетем тенденцията за насочване на половината от средствата на бъдещия Европейски фонд за регионално развитие към инвестиции в МСП, иновации и енергийна ефективност.

В последвалата дискусия, членовете на КЕВКЕФ се обединиха около идеята предстоящите доклади на Комисията да бъдат насочени изключително върху изследване на ефектите от прилагане на програмите (в т.ч. физически напредък и изпълнение на индикаторите), тъй като такъв анализ е необходим и в процеса на подготовка за участие в следващия програмен период. Министър Дончев на свой ред приветства желанието на КЕВКЕФ да се превърне в „одитор на политиките” чрез префокусиране от проследяване на конкретните финансови данни към по-съществените въпроси, свързани с резултатите от прилагането на програмите. В допълнение, г-н Дончев отбеляза значението на участието на парламента в генерирането на нови идеи за новия програмен период и изрази желание до края на 2012 г. всички да се обединят около своеобразен „пакт” за избрания модел и приоритети, като гаранция че процесите ще бъдат устойчиви на национално ниво.