Парламентарни комисии
КОМИСИЯ ПО ЕВРОПЕЙСКИТЕ ВЪПРОСИ И КОНТРОЛ НА ЕВРОПЕЙСКИТЕ ФОНДОВЕ
Български депутати взеха участие в Европейския семестър за икономическо управление на ЕС.
28/02/2012
За втора поредна година Европейският парламент в Брюксел организира среща с националните парламенти на държавите-членки на ЕС, посветена на Европейския семестър за икономическо управление на ЕС.
Участие във форума вземат делегации от всички страни- членки, представители на ЕС и ЕК начело с техните лидери Херман ван Ромпой и Мануел Барозо, еврокомисарите, отговарящи за регионалната политика, финансовото планиране и бюджета, икономическите и парични въпроси и заетостта, както и евродепутати от трите комисии- икономическата ECON, по бюджета- BUDG и по трудовата заетост- EMPL.
Основна тема на двудневните изказвания и дискусии е икономическото състояние на Евросъюза. На първо място - годишният обзор на растежа за 2012 г., с който Европейската комисия сложи началото на втория семестър за координация на икономическите политики в ЕС. Акценти се поставят и на изпълнението на приетия в края на миналата година пакет от шест законодателни мерки за управление на икономическите политики, както и новопредложения пакет от допълнителни мерки.
В центъра на днешния дебат беше новият Договор за стабилност, координация и управление на икономическия и паричен съюз и какви действия са необходими оттук-нататък от страна на националните парламенти.
Валентин Николов, зам.-председател на комисията по икономическа политика, енергетика и туризъм в НС, член на българската делегация, направи изказване в което посочи, че относно новия фискален договор е даден мандат на Народното събрание под едно условие - да не води до хармонизация на общата данъчна политика. което би довело до загуба на конкурентоспособността на страната. "Един от основните ни търговски партньори, Гърция, е в рецесия. Това се отразява негативно и на нашата държава. Бих искал да попитам - дали няма да е добре освен механизъм за наказание на недисциплинираните държави, да се търсят и възможности за поощряване на държавите-отличнички, такива, които спазват финансовата дисциплина и са пример за другите държави в региона. Мерките за поощряване според България биха дали много добър резултат", изтъкна българският парламентарист от ПП ГЕРБ. Той зададе въпроса какво ще се случи, ако националният парламент отхвърли направените от ЕК препоръки?
Ван Ромпой беше пределно ясен към участниците - всички трябва да разглеждат европейските проблеми като свои вътрешни. Само обединените действия и съпричастност на страните- членки ще гарантират излизането от сегашната тежка ситуация. Мануел Барозо призова евродепутатите и националните парламентаристи за по- засилен диалог помежду им.
Моника Панайотова, председател на комисията по европейски въпроси и контрол на европейските фондове, която участва също в междупарламентарната среща, направи следния коментар за форума: " След Лисабонския договор, чрез подобен формат срещи се осъществява по-тясното взаимодействие между националните и Европейския парламенти.
Дискутирането на финансовата дисциплина, новия финансов договор, както и възможностите за генериране на растеж и заетост, с акцент върху младите
хора, е ключово предвид предстоящата среща на правителствените ръководители, които ще подпишат новия Договор за стабилност, координация и управление на Икономическия и паричен съюз. Освен това то е много важно и за изготвянето на новите бюджети на страните-членки за 2013-та, като се има предвид, че националните парламенти имат последната
дума за бюджета на всяка страна и са ключов гарант за финансовата и фискалната дисциплина.
В делегацията на Народното събрание са включени още Светлана Ангелова, Пламен Орешарски, Иван Колев и Митхат Метин.
![](/pub/Documents/20120228013425IMG_0244.JPG)
![](/pub/Documents/20120228013444IMG_0238.JPG)