Народно събрание на Република България - Начало
Народно събрание
на Република България
Парламентарни комисии
КОМИСИЯ ПО ЕВРОПЕЙСКИТЕ ВЪПРОСИ И КОНТРОЛ НА ЕВРОПЕЙСКИТЕ ФОНДОВЕ
КЕВКЕФ и КБФ обсъдиха областите на сътрудничество между България и Световната банка с постоянния представител на Световната банка у нас и неговия екип
15/03/2012
На 15 март 2012 г. постоянният представител на Световната банка в България Маркус Репник, Питър Харолд – регионален директор на Световната банка за Централна Европа и Балтийските страни и Владимир Михайловски – постоянен представител за България на Международната финансова корпорация, част от групата на Световната банка се срещнаха с Комисията по европейските въпроси и контрол на европейските фондове и Комисията по бюджет.
Председателят на Комисията по европейските въпроси и контрол на европейските фондове – г-жа Моника Панайотова изрази удовлетворението си, че срещи в такъв формат се превръщат в една положителна традиция за Народното събрание. В тази връзка тя припомни за проведената на 6 април 2011 г. съвместна среща на двете парламентарни комисии с екипа на Световната банка в България, по време на която бяха обсъдени потенциалните сфери на сътрудничество (в секторите образование, здравеопазване, административна реформа, земеделие, транспорт и инфраструктура) и бяха очертани приоритетите на стратегията на Световната банка за партньорство с България до 2014 г. Г-жа Панайотова отчете постигнатият през тази една година напредък при очертаване на областите на сътрудничество, залегнали в подписания на 22 януари 2012 г. Меморандум за разбирателство, между правителството на Република България и Световната банка за партньорство и оказване на техническа подкрепа във връзка с изпълнението на Структурните инструменти на ЕС, а именно - пътен сектор, околна среда (вкл. води), железопътен сектор, иновации, регулаторна бизнес среда и ромско включване. В допълнение, г-жа Панайотова приветства постигнатата договореност за финансиране на предоставяната експертна подкрепа по линия на европейските средства, което не би създало допълнителна тежест за националния бюджет.
Г-жа Панайотова поздрави гостите и за инициативата да организират публично представяне, съвместно с Министерство на финансите, на доклада на Световната банка „Златен растеж: Възвръщане на „блясъка” на европейския икономически модел” („Golden Growth: Restoring the lustre of the European economic model”).

Г-н Харолд представи пред депутатите основните изводи от Доклада на Световната банка, като обърна внимание на необходимостта да се предвидят допълнителни мерки за насърчаване на предприятията и иновациите. В тази връзка, той препоръча да се действа в посока по-нататъшно намаляване на регулациите за бизнеса. По отношение на иновациите, г-н Харолд обърна внимание на обстоятелството, че иновациите започват от образованието и затова следва да се насърчат инвестициите във висшето образование и човешкия потенциал.

В доклада се анализира състоянието на трудовия пазар и системите за социално осигуряване, в т.ч. пенсионните системи и подкрепата при безработица. По отношение на България, г-н Харолд изтъкна тревожната тенденция на стесняване на работната сила в страната би най-бързо в света. Един от факторите е застаряващото население. В тази връзка, г-н Харолд препоръча намирането на решения за удължаване на трудовия живот на работещите.

Г-н Михайловски на свой ред същността на Международната финансова корпорация (МФК) – най-големият кредитор в света, който развива дейност в 180 страни и е насочен в подкрепа на частния сектор. Програмата за България обхваща подкрепата в сектори, като възобновяема енергия, селско стопанство и др. МФК отпуска на българските банки 90 млн. долара под формата на линии за търговско финансиране. По негово наблюдение българският бизнес се преориентира от износ в сектори с ниска добавена стойност към такива с висока добавена стойност – инофрмационни технологии и телекомуникации.

Г-н Репник и г-н Харолд посочиха, че България излиза от кризата с едни от най-ниските бюджетни дефицити и дългове, което показва дългосрочната й стратегия за поддържане на финансова стабилност, която се оказва правилното решение.

Не на последно беше изтъкнато, че България е сред шестте най-бързо развиващи се държави по нарастване на БВП, наред с Прибалтийските страни, Румъния и Полша.

Анализите, които прави Световната банка целят, чрез предоставяне на странична, обективна оценка на процесите в страната, да провокират българските власти към разглеждане на очертаните предизвикателства от различни гледни точки.

Екипът на Световната банка изрази увереност, че при следващата среща ще има готовност да представи конкретни резултати от дейността във връзка с подписаните Меморандуми за разбирателство.


Докладът на Световната банка „Златен растеж: Възвръщане на „блясъка” на европейския икономически модел” може да бъде разгледан тук: http://web.worldbank.org/WBSITE/EXTERNAL/COUNTRIES/ECAEXT/0,,contentMDK:23074045~pagePK:146736~piPK:146830~theSitePK:258599,00.html