Парламентарни комисии
КОМИСИЯ ПО ЕВРОПЕЙСКИТЕ ВЪПРОСИ И КОНТРОЛ НА ЕВРОПЕЙСКИТЕ ФОНДОВЕ
„Старт“ на Европейската гражданска инициатива – нов стимул за активното европейско гражданство
17/04/2012
1 април 2012 г. “не на шега” е официалната дата, след която един милион граждани от поне една четвърт от държавите-членки на ЕС, имат право да приканят Европейската комисия да направи предложения за правни актове в области, в които тя има правомощия за това. Регламент (ЕС) № 211/2011, с който се уреждат европейските граждански инициативи, е приет на 16 февруари 2011 г. Въпреки това, по искане на държавите-членки, с оглед необходимостта от технологично време за създаване механизми за сертифициране на подписите, гражданите могат да започват европейски граждански инициативи от 1 април 2012 г.
Комисията по европейските въпроси и контрол на европейските фондове е поставяла неколкократно темата за европейската гражданска инициатива в центъра на своята дейност, както в рамките на Годишната работна програма на НС за 2010 г., така и на заседание на Съвета за обществени консултации непосредствено преди приемането на Регламента за ЕГИ. Моника Панайотова, председател на КЕВКЕФ също многократно е изразявала убеждението си, че европейските граждани имат нужда от по-силен инструмент за пряко участие в процесите на вземане на решения на ниво ЕС. Според г-жа Панайотова ключов фактор, обуславящ засилването на легитимността на европейските институции, е въвличането на гражданите в активната европейската политика не само по време на избори, а и чрез механизми като ЕГИ, защото е парадоксално нарастването на правомощията на националните парламенти и ЕП, за сметка на интереса на европейците към случващото се в тези институции. За да се прескочи съществуващата бариера между националните политики и европейския дневен ред, е важно да се привлече интересът на гражданите, които да се почувстват значими и активно да настояват „гласът им да бъде чут“, защото това е напълно постижимо и пряко приложимо чрез европейската гражданска инициатива.
За да започне една инициатива от България, е необходимо да бъдат събрани волеизявленията на 13 500 български граждани. Европейската комисия вече е изградила уеб-платформа, в рамките на която може да се проследяват отворени за подпис инициативи, приключили такива, както и да се изтегли софтуер за онлайн събиране на волеизявления. Посочени са и тематичните области, в рамките на които трябва да бъде европейската гражданска инициатива, както и времевото разположение на отделните стъпки.
Изчерпателно са посочени и институциите в рамките на всяка държава-членка, които ще отговарят за сертифициране на събраните волеизявления онлайн, както и за верифицирането на събраните волеизявление в подкрепа на дадена инициатива. За България това ще са съответно Министерството на транспорта, информационните технологии и съобщенията и ГД „ГРАО“ към Министерството на регионалното развитие и благоустройството. Предстои тези изменения и допълнения, заложени в Закона за пряко участие на гражданите в държавната власт и местното самоуправление съвсем скоро да бъдат приети на второ четене от Народното събрание.
След като техническата част е усъвършенствана, остава да се види и до къде ще доведе въображението на европейските граждани, които ще предложат първата Европейска гражданска инициатива.
![](/pub/Documents/20120417035853download (1).jpg)