Парламентарни комисии
КОМИСИЯ ПО ЕВРОПЕЙСКИТЕ ВЪПРОСИ И КОНТРОЛ НА ЕВРОПЕЙСКИТЕ ФОНДОВЕ
Комисията по европейски въпроси и контрол на европейските фондове изрази принципна подкрепа към предложенията на Европейската комисия за опростяване на правилата ръководещи многогодишната финансова рамка
04/07/2012
На редовно заседание, проведено на 4 юли 2012 г., Комисията по европейски въпроси и контрол на европейските фондове обсъди предложената от страна на Европейската комисия Програма за опростяване на многогодишната финансова рамка за периода 2014-2020 година, COM (2012) 42 окончателен.
С тази инициатива Европейската комисия се стреми да рационализира правилата които ще ръководят европейските програми през следващия програмен период 2014-2020 г. посредством намаляване на техния брой, подобряване на съгласуваността и яснотата на правилата, съсредоточаване върху ясни цели и показатели, използване на по-опростени инструменти при вземане на решение. Процесът на опростяване цели да отговори на необходимостта от намаляване на административната тежест и разходите, както за бенефициентите на средства, така и за останалите участници в разходните програми на ЕС, като в същото време се спазват принципите на добро финансово управление.
Част от предложенията на Европейската комисия в тази насока включват:
• Проекти до 100 000 евро да бъдат одитирани само веднъж, а всички останали по-големи проекти – не повече от веднъж годишно;
• Намаляване на периода за съхраняване на документите по проекти от над 10 г. на около пет години;
• Скъсяване времето за получаване на грант в сферата на изследванията от средно около 350 дни на максимум 100 дни;
• Разширяване прилагането на т.н. опростена процедура за възвръщане на /реимбурсиране/ на разходите. Чрез прилагането на тази процедура, при заплащането на еднократни суми (lump sums), основното внимание се насочва към постигнатите резултати от проекта. Чрез нея се намалява тежестта, свързана с финансовото управление, контрола и одита, както за бенефициентите, така и за националните и регионалните власти.
Народните представители от КЕВКЕФ приветстваха инициативата на ЕК и приеха становище, в което се отчита, че разходите на Европейския съюз, произтичащи от МФР, ще допринесат в значителна степен за постигане на целите заложени в стратегията “Европа 2020” и в тази връзка, създаването на предпоставки, които да улеснят изпълнението на МФР е от ключово значение за постигане на успех на самата Стратегия, както и за повишаване на растежа и заетостта в ЕС. В тази връзка, бе отбелязоно, че подобна реформа е необходима, навременна и достатъчно обширна, за да създаде по-голяма правна сигурност, осезаем ефект и да даде нов импулс за използване на европейските фондове. Същевременно, бе отчетено и че опростяването на правилата не трябва да става за сметка на принципите за добро финансово управление.
Доклад по темата и становището към него ще бъдат изпратени на вниманието на европейките институции.
![](/pub/Documents/20120710115324P1130082.JPG)