Делегация на Комисията по европейските въпроси на Парламента на Финландия пристигна в Деня на София за среща с колегите си от Българския парламент
17/09/2012
На 17 септември 2012 г. на еднодневно посещение в България пристигна делегация на Комисията по европейските въпроси на Парламента на Финландия, т.нар. Велика комисия, водена от нейния председател – г-жа Миапетра Кумпула-Натри. В състава на делегацията бяха изявени финландски парламентаристи, сред които министърът по европейските въпроси на Финландия от 1999 г., в чийто мандат е постигнато съгласие за присъединяване на България към ЕС.
Инициативата за посещението идва от Моника Панайотова, председател на Комисията по европейските въпроси и контрол на европейските фондове. През ноември 2011 г. тя взе участие във водената от вицепремиера и министър на вътрешните работи Цветан Цветанов, делегация в Хелзинки. Резултатите от срещата бяха окачествени като особено позитивни за затвърждаване на имиджа на страната ни като стабилен европейски партньор, който води трайна политика на финансова дисциплина и отговаря на всички критерии за членство в Шенгенското безвизово пространство. След завръщането си Моника Панайотова сподели, че в резултат от представените на срещата факти, „виждахме как нашите колеги определено преоткриваха България“.
Днешната среща в Българския парламент, състояла се в празничния за столицата ден, продължи в духа на отлично партньорство, в присъствието на заместник-председателя на КЕВКЕФ – г-н Владимир Тошев, и членовете на Комисията - г-н Светлин Танчев и г-жа Искра Михайлова. Участие взе и председателят на Комисията по външна политика и отбрана – г-н Доброслав Димитров.
Председателят на Великата комисия във Финландския парламент, г-жа Кумпула-Натри очерта три теми от взаимен интерес, около които да се концентрира диалогът: Кризата в Еврозоната и банковия сектор, навлизането във финален етап на преговорите по Многогодишната финансова рамка за периода 2014-2020 и на последно място, ключовият за България приоритет – интеграция в Шенгенското пространство.
Основните акценти, които Моника Панайотова открои по темата „Шенген“ бяха свързани с изключителното постоянство на страната ни в рамките на три председателства на ЕС за реализирането на този приоритет. В тази връзка председателят на КЕВКЕФ изрази задоволство от променената финландска позиция с положителен знак относно членството на България. Г-жа Панайотова изказа увереност, че тази промяна се дължи на покриването на всички технически и правни критерии за членство от българска страна. В допълнение, г-жа Панайотова посочи, че вижда символика в обстоятелството, че България става пълноправен член на ЕС по време на Финландското председателство и изрази надежда, че с финландска подкрепа страната ни ще стане част и от Шенгенското пространство. Ключовата дума, според Моника Панайотова, е необходимост от единомислие. По този повод, тя подчерта, че не е справедливо страната ни да носи последиците от външни за нея процеси като Арабската пролет и вътрешнополитическите междуособици в някои държави-членки.
Г-жа Панайотова заяви, че обвързването на Механизма за сътрудничество и проверка с членството в Шенген е неправомерно и дава стимул за необоснована политическа реторика по въпроса. Председателят на КЕВКЕФ изрази категорично задоволство от последния мониторингов доклад на ЕК, който няма да излиза през следващите 18 месеца и по този начин ще създаде адекватна среда за постигане на резултати посредством вече създадената правна система. Председателят на КВПО, г-н Доброслав Димитров даде пример за изграждането на тази среда с преминалите избори за Висш съдебен съвет, които той окачестви като безпрецедентни в своята прозрачност. Г-н Димитров увери, че тези избори са голям успех за страната ни и чертаят бъдещето на съдебната система за следващите 5 години, за да се затвори мониторинговия процес.
По отношение на кризата в еврозоната, Моника Панайотова заяви, че България е единствената държава, чийто кредитен рейтинг се е повишил в условията на толкова тежка икономическа ситуация за целия ЕС. Основно постижения на страната ни е, че не влезе в спиралата „дефицит-дълг-дефицит“. „Въпрос на политическа преценка е приемането на страната ни в еврозоната, но за момента никой не иска да влиза в горящата къща“ – заяви г-жа Панайотова, цитирайки „бащата“ на валутния борд у нас.
В допълнение, Светлин Танчев, член на КЕВКЕФ призова за единомислие, за търсене на общи решения, защото по неговите думи „една верига е толкова силна, колкото най-слабото си звено“. Според него основната работа на политиците е да поддържат проевропейската нагласа на гражданите. Г-н Танчев подчерта, че макар Европа да минава през много труден период и понякога фискалната дисциплина да се поддържа за сметка на жизнения стандарт на хората, както допълни заместник-председателят на КЕВКЕФ, българите са запазили изключително позитивните си нагласи към Европейския съюз. Г-н Танчев допълни, че на ниво ЕС следва да се засили лидерството и да има ясни цели.
В заключение, г-жа Искра Михайлова, член на КЕВКЕФ и председател на Комисията по околната среда и водите, отбеляза, че България следва резултатно-ориентиран подход по отношение на Кохезионната политика и общата земеделска политика. Според нея, вече сме на такъв етап от членството си, в който можем да анализираме резултатите от усвоените у нас европейски средства.
![](/pub/Documents/20120917052153IMAG0489.jpg)