Народно събрание на Република България - Начало
Народно събрание
на Република България
Парламентарни комисии
КОМИСИЯ ПО ЕВРОПЕЙСКИТЕ ВЪПРОСИ И КОНТРОЛ НА ЕВРОПЕЙСКИТЕ ФОНДОВЕ
Председателят на КЕВКЕФ, Моника Панайотова, взе участие в редовната среща на Мрежата по европейски въпроси на ЕНП в Брюксел.
01/10/2012
В Брюксел се проведе традиционната среща на Мрежата по европейски въпроси на Европейската народна партия. Два пъти годишно, евродепутати и колегите им от националните парламенти, работещи в сферата на европейските въпроси, се събират, за да обсъдят важните въпроси от европейския дневен ред. Днешните дискусии са посветени на икономическия и паричен съюз, европейския семестър и младежката безработица в Европа. Моника Панайотова, председател на Комисията по европейските въпроси и контрол на европейските фондове (КЕВКЕФ) в Народното събрание, беше основен говорител в третия панел, посветен на младежката безработица.



В изказването си г-жа Панайотова засегна актуалната ситуация на пазара на труда за младите хора в Европа. Тя отбеляза, че голяма част от правителствата, изправени пред проблема с младежката безработица, са успели да генерират редица мерки и решения за стимулиране на заетостта сред младите, сред които редица действия за образователна ориентация, преквалификация и др., възползвайки се от предоставеното национално и европейско финансиране. Основният акцент беше поставен върху устойчивата заетост на младите на европейския трудов пазар, която би могла да се постигне по формулата „3 Р“ (рестартиране, реформи, региони).



Рестарт, или казано по друг начин– нов начин на мислене е необходим за преодоляване фрагментираността на Единния пазар. "Той трябва да стане по-гъвкав, по-слабо бюрократизиран и рестриктивен и да бъде по-достъпен, чрез отпадане на съществуващите ограничения за работници от дадени страни, чрез намаляване на рестриктивната политика към работодателите, чрез взаимно признаване на дипломи и квалификации, така че Европа да стане привлекателно място за реализация на „европейската мечта“, задържаща младите в ЕС и бъдеща предпоставка за чуждестранни инвестиции", отбеляза Моника Панайотова.



Реформи трябва да се случат не само във висшето, но и в средното образование, за да може да се отговори на предизвикателствата през XXI век. По показателя, характеризиращ „най-умните“ нации, в топ 10 попадат Великобритания, Финландия и Ирландия. Според българския депутат, налага се и реформа в отношенията между образованието и бизнеса, станала предмет на дискусия в рамките на Съвета за обществени консултации към КЕВКЕФ.



По отношение на регионите, Моника Панайотова заяви, че трябва да се работи за активиране на Европейския триъгълник на познанието – образование-бизнес-наука, чрез формирането на клъстери в регионите на ЕС, така че в максимална степен да се използват природните, научните и човешките ресурси в даден регион. По този начин младите хора, избирайки къде да учат, ще бъдат крачка напред, защото ще знаят перспективата за своята реализация.


Г-жа Панайотова призова своите колеги от националните парламенти и Европейския парламент да не се изкушават, да правят като социалистите политика върху гърба на младите, а с тях и за тях, реализирайки единна, адекватна, целенасочена и резултатна политика.