Народно събрание на Република България - Начало
Народно събрание
на Република България
Парламентарни комисии
КОМИСИЯ ПО ЕВРОПЕЙСКИТЕ ВЪПРОСИ И КОНТРОЛ НА ЕВРОПЕЙСКИТЕ ФОНДОВЕ
КЕВКЕФ единодушно подкрепи Годишния пакет на Европейската комисия за разширяването 2012-2013 г.
31/10/2012
Комисията по европейските въпроси и контрол на европейските фондове (КЕВКЕФ) единодушно прие становище по Годишния пакет от документи на Европейската комисия относно разширяването 2012-2013 г., включен като т. 48 от Годишната работна програма на Народното събрание по въпросите на ЕС за 2012 г.

Позицията на българския парламент, изразена чрез КЕВКЕФ, е формулирана, посредством съвместни срещи между изпълнителната, законодателната власт и президентската институция с посланиците на Република България в страните от ЮИЕ.

Обсъждането на Годишния пакет за разширяването съвпадна с посещението на еврокомисаря по разширяване и европейска политика за съседство, г-н Щефан Фюле. В срещата си с членовете на КЕВКЕФ и Комисията по външна политика и отбрана той подчерта ролята на разширяването като най-силното средство за стимулиране на реформите и постигане на стабилност и растеж в региона на Западните Балкани. Същевременно, той отбеляза, че опитът на България като нова държава-членка е особено ценен за непосредствените й съседи, които искат да станат част от евроатлантическите структури.

Българският парламент изразява увереността си, че интеграцията на Западните Балкани в ЕС няма алтернатива и е необходимо бъдеще за целия балкански регион. Политиката на разширяване към Югоизточна Европа допринася за: изграждане на устойчива демокрация и дългосрочна стабилност на целия регион; укрепване на регионалното сътрудничество и поддържане на добросъседски взаимоотношения; преодоляване дефицита на адекватна регионална (транпортна, енергийна, комуникационна) инфраструктура и свързаност в региона на ЮИЕ.

Българският парламент допълнително акцентира върху необходимостта от „стратегическо мислене” и ясна визия за териториалната свързаност и развитието на региона на ЮИЕ. Водени от убеждението, че общите проблеми изискват общ подход и иновативни решения, считаме че именно териотриалното сътрудничество и изграждането на адекватна инфраструктура е ефективното средство, чрез което Европа може да общува със своите съседи, насърчавайки местното и регионално развитие.

В становището е очертана позицията по напредъка на отделните страни-кандидатки и потенциални кандидатки за членство в ЕС. Изведени са и предприетите от страна на Народното събрание инициативи в подкрепа на европейския път на тези държави – ратификацията на Договора за присъединяване на Република Хърватия към ЕС, създаването на Група за приятелство с Република Косовo.

По отношение на Република Македония е изразено притеснение, че въпреки заявяваната и демонстрирана подкрепа, Република Македония извършва действия, с които засяга културното и историческо наследство на Република България - чрез засилващата се в последните години националистическа риторика, дискриминационно отношение към гражданите с българско самосъзнание и административни спънки към българския бизнес.

В рамките на политическия диалог с европейските институции, становището на българския парламент е изпратено до председателите на Европейската комисия и Европейския парламент.

Пълният текст на становището можете да разгледате на: http://parliament.bg/pub/cW/20121105023518doklad_bg0001.pdf