Народно събрание на Република България - Начало
Народно събрание
на Република България
Парламентарни комисии
КОМИСИЯ ПО ЕВРОПЕЙСКИТЕ ВЪПРОСИ И КОНТРОЛ НА ЕВРОПЕЙСКИТЕ ФОНДОВЕ
“ЕС трябва да последва българския пример” – това заяви посланикът на Великобритания Джонатън Алън на заседание на Комисията по европейски въпроси и контрол на европейските фондове в Народното събрание
07/11/2012
Посланик Алън взе участие в заседанието на КЕВКЕФ, като сред основните теми засегнати на заседанието бяха:
- инициативата на британското правителство за преглед на баланса на компетенциите между ЕС и Великобритания;
- отпадане на ограниченията за български работници, налагани от Великобритания;
- Многогодишната финансова рамка за периода 2014-2020 и бъдещето на ЕС.

Участие в дискусията взеха и народните представители г-жа Моника Панайотова – председател на Комисията по европейски въпроси и контрол на европейските фондове и членовете – г-жа Силвия Хубенова, г-н Владимир Тошев и г-н Димчо Михалевски.

По отношение на инициативата предприета от британското правителство, анализираща как политиките и законодателството на ЕС се отразяват върху гражданите на Великобритания, посланик Алън коментира, че целта е да се отговори на следните ключови въпроси: Как да се запази интегритетът на Европейския съюз; как са разпределени легитимността, отчетността и отговорността; и как да се постигне правилният баланс на компетенциите между ЕС и тези на държавите членки?

В отговор на призива и коментара на председателя на КЕВКЕФ г-жа Моника Панайотова, а именно, че свободното движение на работници от България спомага за нарастване на общия БВП на ЕС и е предпоставка за оползотворяване на цялостния потенциал на единния пазар, Н. пр. Алън увери народните представители, че няма никаква промяна в отношението ни, касаещи свободното движение на хора в рамките на ЕС. Всички спекулации по тази тема в публичното пространство са безпочвени, тъй като дерогация на Великобритания е с определен срок – 2013 г.

Във връзка с притесненията на български депутати относно изказване на британския евродепутат Годфрим Блум, че отварянето на пазара на Великобритания за български и румънски работници ще създаде безпрецедентна вълна от престъпност, посланик Алън уточни, Не гледаме на българските и румънските граждани, като на граждани които причиняват престъпност в нашата държава.

По отношение на финансовата стабилност в България и ЕС, посланик Алън отбеляза, че България е на правилната траектория, предвид усвояваните европейски средства, изгражданата инфраструктура, добрата квалификация на заетите и геополитическото положение на България. Това, което искаме да видим е ЕС да последва българския пример. "За съжаление България е все още най-бедната страна членка, но тя показва много сериозна макроикономическа стабилност и завидно ниво на дълг – от само 16%", каза посланик Алън.

Същевременно, по отношение на бюджета на ЕС през следващия бюджетен период, посланик Алън повтори позицията на Великобритания, като коментира, че в условията на замразяване и сериозни съкращения на националните бюджети на държавите членки, изглежда невероятно да се предлагат в този момент от 5 до 7% увеличение на бюджета на ЕС. Бюджетът на ЕС трябва да е насочен към растеж. В този смисъл, колко пари, къде, как, и какви са въздействията са въпросите, които дефинират позицията на Великобритания в дебата.

От своя стана, Димчо Михалевски акцентира на европейския бюджет като израз на европейската солидарност в дългосрочна перспектива, от който основни печеливши са именно “големите”.

В заключение, Моника Панайотова отбеляза, че въпреки изразяваните резерви, е необходимо да се постигне навременно политическо съгласие по отношение на МФР, защото в противен случай това ще забави цялостния процес на програмиране. Независимо дали от страните донори или бенефициенти, европейските средства трябва да се възприемат като ресурс за постигане на общностни цели.