КОМИСИЯ ПО ЕВРОПЕЙСКИТЕ ВЪПРОСИ И КОНТРОЛ НА ЕВРОПЕЙСКИТЕ ФОНДОВЕ
16/12/2009
проект на Закон за признаване, изпълнение и изпращане на решения за конфискация или отнемане и решения за налагане на финансови санкции, № 902-01-54, внесен от Министерски съвет на 7 декември 2009 г.
На заседанието, проведено на 16 декември 2009 г., Комисията по европейските въпроси и контрол на европейските фондове разгледа проект на Закон за признаване, изпълнение и изпращане на решения за конфискация или отнемане и решения за налагане на финансови санкции, внесен от Министерски съвет.
В заседанието на Комисията взеха участие представители на Министерство на правосъдието - Даниела Машева - заместник-министър, Надя Хрингова - главен експерт в отдел „Международно сътрудничество и правна помощ по наказателни дела”, и Мариела Костова - старши експерт в отдел „Международно сътрудничество и правна помощ по наказателни дела”
I. С настоящия законопроект се предлага приемането на разпоредби, гарантиращи съответствието на българското законодателство с Рамково решение 2005/214/ПВР на Съвета от 24 февруари 2005 г. относно прилагането на принципа за взаимно признаване на финансови санкции и Рамково решение 2006/783/ПВР на Съвета от 6 октомври 2006 г. за прилагане на принципа за взаимно признаване на решения за конфискация.
II. Съгласно Рамково решение 2005/214/ПВР относно прилагането на принципа за взаимно признаване на финансови санкции, принципът на взаимното признаване следва да важи за финансови санкции, които са наложени от съдебни или административни органи с цел улесняване изпълнението им в друга държава-членка на ЕС.
Целта на Рамково решение 2006/783/ПВР на Съвета от 6 октомври 2006 г. за прилагане на принципа за взаимно признаване на решения за конфискация е улесняване на сътрудничеството между държавите-членки по отношение на взаимното признаване и изпълнението на решения за конфискация на собственост, както и задължаване на държавите-членки да признават и изпълняват решения за конфискация, издадени от наказателен съд в друга държава-членка.
Законопроектът е съобразен с изискванията на рамковите решения като посочва компетентните български органи за признаване, изпълнение и изпращане на решения за конфискация или отнемане, както и на решения за налагане на финансови санкции. Предложени са разпоредби, свързани с подсъдността, условията и процедурите за признаване и изпращане на решения за конфискация или отнемане и решения за налагане на финансови санкции, както и производството по обжалване пред въззивния съд. В законопроекта са регламентирани и въпросите на двойната наказуемост, условията за допустимост, както и прилагането на принципа ne bis in idem. В съответствие с изискванията на рамковите решения са изброени основанията за отказ от признаване и изпълнение.
III. Към законопроекта биха могли да бъдат направени следните препоръки:
В чл. 14, ал.2, думите „максимален размер три години” следва да бъдат заменени с думите „максимален размер не по-малко от три години”.
Необходимо е изброените престъпления в чл. 14, ал.2 да следват стриктно тези в чл. 6 от Рамково решение 2006/783/ПВР и чл. 5 от Рамково решение 2005/214/ПВР, например по отношение на участието в престъпна група, подправянето на парични знаци и др.
Като цяло към законопроекта би могла да бъде направена общата бележка, че е необходимо да бъдат отразени промените, въведени с Договора от Лисабон, по специално в чл. 5, ал.2, чл. 14, ал.2, чл. 30, ал.2 и в чл. 35, т.10 от законопроекта.
Останалите правно-технически бележки следва да бъдат уточнени от водещата комисия при разглеждане на законопроекта между първо и второ гласуване.
IV. Въз основа на гореизложеното и като се вземат предвид направените бележки може да се направи заключение, че предложеният законопроект за признаване, изпълнение и изпращане на решения за конфискация или отнемане и решения за налагане на финансови санкции, № 902-01-54, внесен Министерски съвет на 7.12.2009 г. не противоречи на разпоредбите на Рамково решение 2005/214/ПВР на Съвета от 24 февруари 2005 г. относно прилагането на принципа за взаимно признаване на финансови санкции и Рамково решение 2006/783/ПВР на Съвета от 6 октомври 2006 г. за прилагане на принципа за взаимно признаване на решения за конфискация. Следователно, законопроектът следва да бъде подкрепен, като направените препоръки се вземат предвид от водещата комисия при разглеждане на законопроекта между първо и второ гласуване.
С оглед на гореизложеното и в резултат на проведеното гласуване, Комисията по европейските въпроси и контрол на европейските фондове предлага (с 12 гласа «за», 2 гласа „въздържал се”) на Народното събрание да бъде приет на първо гласуване проект на Закон за признаване, изпълнение и изпращане на решения за конфискация или отнемане и решения за налагане на финансови санкции, № 902-01-54, внесен Министерски съвет на 7 декември 2009 г., като водещата комисия вземе предвид направените препоръки между първо и второ четене на законопроекта.
ПРЕДСЕДАТЕЛ НА КОМИСИЯТА ПО
ЕВРОПЕЙСКИТЕ ВЪПРОСИ И КОНТРОЛ
НА ЕВРОПЕЙСКИТЕ ФОНДОВЕ
/п./СВЕТЛИН ТАНЧЕВ