Народно събрание на Република България - Начало
Народно събрание
на Република България
Парламентарни комисии
КОМИСИЯ ПО ЕВРОПЕЙСКИТЕ ВЪПРОСИ И КОНТРОЛ НА ЕВРОПЕЙСКИТЕ ФОНДОВЕ
КОМИСИЯ ПО ЕВРОПЕЙСКИТЕ ВЪПРОСИ И КОНТРОЛ НА ЕВРОПЕЙСКИТЕ ФОНДОВЕ
16/12/2009

    Изслушване на информация за напредъка по програми, финансирани със средства от Европейския съюз
    На основание чл. 99, ал. 3 от ПОДНС, по време на последното си редовно заседание за годината, проведено на 16 декември 2009 г., Комисията по европейските въпроси и контрол на европейските фондове (КЕВКЕФ), изслуша актуална информация за напредъка по пред-присъединителните програми ФАР, ИСПА и САПАРД, Преходния финансов инструмент (ПФИ) и по три от Оперативните програми на Република България за финансовата перспектива 2007 – 2013 г., а именно „Административен капацитет” (ОПАК), „Техническа помощ” (ОПТП) и „Развитие на сектор Рибарство” (ОПРСР).

    Заместник-министърът на финансите - г-жа Ана Михайлова, информира КЕВКЕФ за моментния статус по ОПАК и ОПТП. По-важните моменти в рамките на нейното изложение за ОПАК могат да бъдат обобщени както следва (подробна писмена информация е представена преди заседанието на КЕВКЕФ, но поради големия й обем не е приложена към настоящия доклад):
    • Оперативната програма се характеризира с най-бързи темпове на изпълнение до сега в Република България;
    • Докладът за Оценка на съответствието на системите за управление и контрол по ОПАК е представен официално пред Европейската комисия на 15 декември 2009 г.;
    • Препоръките от одита на Сметната палата по системите за управление на Структурните и Кохезионния фондове на Европейския съюз, засягащи процеса по управление на ОПАК, които не бяха приети за изпълнение от страна на бившия министър на държавната администрация и административната реформа (както бе докладвано пред КЕВКЕФ при изслушването на председателя на Сметната палата на заседанието от 4 ноември т.г.) – вече са изпълнени от страна на Министерството на финансите, след прехвърляне на Управляващия орган по Програмата в неговата структура.


    Основните послания от изказването на г-жа Ана Михайлова по темата за напредъка по ОПТП са:
    • Към датата на заседанието, в процес на изпълнение по Програмата са 23 проекта;
    • С новия Устройствен правилник на Министерството на финансите, Управляващият орган на ОПТП е трансформиран от отдел към бившата дирекция „Управление на средствата от Европейския съюз” - в самостоятелна дирекция „Оперативна програма Техническа помощ”. Тази структурна промяна е породила необходимост от изменение в описанието на системите за управление и контрол по ОПТП като в тази връзка са актуализирани и всички документи, свързани с изпълнението на Програмата;
    • Докладът за Оценка на съответствието на системите за управление и контрол по Програмата ще бъде представен пред Европейската комисия до 18 декември т.г. (към датата на настоящия доклад, това вече е факт).

    Преди заседанието на КЕВКЕФ, на членовете на Комисията е представена информацията постъпила от Министерството на финансите относно финансовото изпълнение на ОПАК и ОПТП (същата е приложена към настоящия доклад като Приложение № 1).

    Г-жа Силвия Инджова, в качеството си на директор на дирекция „Национален фонд” в Министерството на финансите и Национален ръководител, представи пред КЕВКЕФ информация за изпълнението на ПФИ, Програма ФАР и Програма ИСПА, в т.ч.:
    • На 15 декември 2009 г. е изтекъл крайният за сключването на договори по ПФИ. Подписаните договори са на обща стойност от 23,32 млн. евро, като сумата все още може да претърпи и леки корекции;
    • След отнетата акредитация на Изпълнителните агенции по Програма ФАР в Министерството на регионалното развитие и благоустройството и Министерството на финансите са били извършени сериозни подобрения в системите за управление и контрол, като част от добрите практики са въведени и в другите две Изпълнителни агенции по Програмата (в Министерството на икономиката, енергетиката и туризма и Министерството на труда и социалната политика), с оглед цялостно подобряване управлението на ФАР. Усилията по Програмата сега са насочени към успешното й приключване. Вече са налице постъпили финансови средства от Европейската комисия, което бе отбелязано като важно развитие по темата от страна на г-жа Силвия Инджова – за периода след последното й изслушване пред КЕВКЕФ (на 8 декември т.г.);
    • Проектите по Програма ИСПА трябва да приключат финансово до края на 2010 г., но страната ни води преговори с Европейската комисия за удължаване на този срок с 12 месеца (за изключително големите инфраструктурни проекти с 24 месеца). Аналогична е ситуацията и в някои от другите нови страни-членки като например Унгария, Полша и Чехия. Поради тази причина държавите се опитват да намерят общ подход. Извършен е преглед на проектите и оценка на риска, след което се забелязва подобрение в изпълнението им. Средствата от Европейския съюз по тази Програма постъпват ритмично, а нередностите по нея са много малки и почти не водят до финансови корекции.
    Г-жа Калина Илиева – изпълнителен директор на Държавен фонд „Земеделие”, докладва пред КЕВКЕФ за приключването на Програма САПАРД. По-важните акценти от представената от нея информация могат да бъдат обобщени както следва:
    • За периода на действие на Програмата (2001 – 2009 г.) са договорени общо 3 509 проекта, със субсидия от над 1,3 млрд. лева;
    • Представена бе справка по мерки за броя на платените проекти и съответния размер на субсидията;
    • За 28 проекта по САПАРД са в ход разследвания на компетентните органи и по тях няма да може да се извърши разплащане със средства от бюджета на Програмата предвид срока за приключването й. По тези от разследваните проекти, за които не бъдат установени нарушения, дължимата субсидия ще бъде изплатена със средства от националния бюджет (най-вероятно от бюджета на Министерството на земеделието и храните за 2010 г.).

    Повече подробности за статуса по ПФИ и трите пред-присъединителни програми са посочени в предварителните материали на Министерството на финансите и Министерството на земеделието и храните, разпространени в КЕВКЕФ преди заседанието (Приложение № 2÷5).

    КЕВКЕФ пожела разяснение за прилагания механизъм, чрез който се следи за избягване на двойното финансиране и спазване таваните на държавни помощи при отпускане на безвъзмездна финансова помощ по Оперативните програми. В тази връзка г-жа Силвия Инджова заяви, че Централното координационно звено в Министерски съвет се грижи за недопускане на двойно финансиране, а освен това се извършват насрещни проверки на етап покани за участие и на етап оценка на постъпилите проектни предложения. Като пример бе дадена и практиката за подпечатване на фактури по проекти с европейско финансиране, с оглед онагледяване изплащането им със средства от бюджета на дадена програма и осуетяване на възможностите за повторното им представяне. Стана ясно, че по въпросите на държавните помощи се комуникира със специализирания отдел „Държавни помощи” в рамките на Министерството на финансите, който поддържа и съответния регистър. Отчитат се и декларациите на бенефициентите, а също така се извършват проверки на място, за да се гарантира коректността на процесите.

    КЕВКЕФ апелира към представителите на Министерството на финансите да не се допуска загуба на добре подготвени специалисти по Програма ФАР в държавната администрация с оглед бъдещото й приключване, а да се потърсят възможности за продължаване дейността и развитието им по Оперативните програми. Освен това, бе отбелязано, че приключването на ФАР предполага одити и в тази връзка експертизата в съответните структури все още не трябва да се губи. Екипът на Министерството бе поздравен за възстановените плащания от страна на Европейската комисия по Програма ФАР.

    Г-н Йордан Стайков – изпълнителен директор на Изпълнителната агенция по рибарство и аквакултури, представи пред КЕВКЕФ актуална информация за състоянието и напредъка по ОПРСР. Той отбеляза, че до момента са сключени 9 договора за предоставяне на безвъзмездна финансова помощ по Програмата, а актуализираното описание на системите за управление и контрол е представено пред Одитния орган на 16 ноември 2009 г.

    КЕВКЕФ напомни за проведената на 8 декември т.г. среща с директора на дирекция „Средиземно и Черно море” в Главна дирекция „Морски въпроси и рибарство” на Европейската комисия - г-жа Карла Монтеси, както и за основните отправени от нея послания в контекста на ОПРСР, а именно: 1) да не се допуска запазване подчинеността на Управляващия орган, Сертифициращия орган (Разплащателната агенция) и Одитния орган по Програмата на един и същ министър (на земеделието и храните), а последните две структури да бъдат прехвърлени към Министерството на финансите, 2) да се следи за избягване конфликта на интереси и 3) да се полагат усилия за преустановяване текучеството на кадри. КЕВКЕФ обърна внимание, че занапред в дейността си ще следи за развитието по тези три много важни теми.

    Г-н Йордан Стайков информира, че разговорите с Европейската комисия за прехвърлянето на Сертифициращия орган и Одитния орган към Министерството на финансите са стартирали на 2 октомври 2009 г. Информация по темата е била представена на секретаря на Съвета за управление на средствата от Европейския съюз – г-жа Юлиана Николова и от Изпълнителната агенция по рибарство и аквакултури очакват политическо решение по въпроса.

    Предварителната информация от Изпълнителната агенция по рибарство и аквакултури за заседанието на КЕВКЕФ е приложена към настоящия доклад (Приложение № 6).
    Форма за търсене
    Ключова дума