КОМИСИЯ ПО ЕВРОПЕЙСКИТЕ ВЪПРОСИ И КОНТРОЛ НА ЕВРОПЕЙСКИТЕ ФОНДОВЕ
20/01/2010
проект на Закон за изменение и допълнение на Кодекса за социално осигуряване, № 902-01-65, внесен от Министерския съвет на 29 декември 2009 г.
На заседанието, проведено на 20 януари 2010 г., Комисията по европейските въпроси и контрол на европейските фондове разгледа проект на Закон за изменение и допълнение на Кодекса за социално осигуряване, внесен от Министерския съвет.
В заседанието на Комисията взеха участие Христина Митрева – заместник-министър на труда и социалната политика, и Снежана Малакова – юрисконсулт в отдел „Правен” на Националния Осигурителен Институт.
І. Целта на законопроекта е да се осигури прилагане на някои от разпоредбите относно командироването и електронния обмен на Регламент (EО) № 883/2004 на Европейския парламент и на Съвета от 29 април 2004 година за координация на системите за социална сигурност и да се въведат изискванията на Регламент (ЕИО, Евратом, ЕОВС) № 259/68 на Съвета от 29 февруари 1968 г. за приемане на Правилник за длъжностните лица и Условията за работа на другите служители на Европейските общности и на специални мерки, временно приложими за длъжностните лица на Комисията. Законопроектът е съобразен и с изискванията на Директива 96/71/ЕО на Европейския парламент и на Съвета от 16 декември 1996 година относно командироването на работници в рамките на предоставянето на услуги.
ІІ. Основната част от промените са свързани с регулиране на прехвърлянето на пенсионни права от/към специалната пенсионна схема на ЕС. Правото на служители на Съюза да прехвърлят паричен еквивалент на свои бъдещи пенсионни права от едната схема в другата, когато променят работата си от държава-членка към институция на Съюза или обратното, произтича от Регламент (ЕИО, Евратом, ЕОВС) № 259/68 на Съвета от 29 февруари 1968 г. за приемане на Правилник за длъжностните лица и Условията за работа на другите служители на Европейските общности и на специални мерки, временно приложими за длъжностните лица на Комисията. В чл. 123ж от законопроекта се предвижда информационната система да осигурява възможност за осъществяване на електронен обмен на данни в съответствие с правилата, определени от Административната комисия по чл.71 от Регламент (EО) № 883/2004 на Европейския парламент и на Съвета от 29 април 2004 година за координация на системите за социална сигурност, както и за националния обмен на данни. Създава се нова част втора „А”, с която за първи път в пенсионната ни система се регулират подобни обществени отношения и едновременно засягат материята на държавното обществено осигуряване и на допълнителното пенсионно осигуряване. С настоящия законопроект се регламентират кръгът от национални пенсионни схеми, включени в тези прехвърляния на средства; кръгът от лица, имащи правото на тези прехвърляния, както и начинът за изчисляване на средствата, подлежащи на прехвърляне. В чл. 343г, ал.1 от законопроекта е определен Националния осигурител институт за координиращ орган, на който ще се прехвърлят пенсионни права и който ще прави съответното разпределение между националните пенсионни фондове.
Друга част от измененията са свързани с чл.6 от законопроекта, с който се регламентира осигурителната база при изпращане на работа в друга държава-членка, в съответствие с правото на ЕС. Съгласно изискванията на чл.3, параграф 1, б. „в” на Директива 96/71/ЕО, държавите-членки трябва да гарантират на командированите работници, че техния изпращащ ги работодател няма да им плаща и няма да ги осигурява върху по-ниско възнаграждение, в сравнение с това на местните работници в приемащата държава.
ІІІ. Бележки по законопроекта:
1. В параграф 1 от законопроекта да отпадне директното позоваване на Директива 96/71/ЕО, тъй като за разлика от регламентите, директивите нямат директен ефект и техните разпоредби, следва да се транспонират в националното законодателство.
2. Навсякъде в законопроекта, където думата „Общностите” не е част от наименованието на законодателен акт, да се замени с думата „Съюза”, на основание влезлия в сила на 1 декември 2009 г. Договор от Лисабон.
3. Параграф 11 следва да придобие следната редакция : „С този закон се въвеждат изискванията на Директива 96/71/ЕО на Европейския парламент и на Съвета от 16 декември 1996 година относно командироването на работници в рамките на предоставянето на услуги ”.
ІV. В заключение може да се каже, че законопроектът осигурява прилагането на Регламент (EО) № 883/2004 на Европейския парламент и на Съвета от 29 април 2004 година за координация на системите за социална сигурност и се въвеждат изискванията на Регламент (ЕИО, Евратом, ЕОВС) № 259/68 на Съвета от 29 февруари 1968 г. за приемане на Правилник за длъжностните лица и Условията за работа на другите служители на Европейските общности и на специални мерки, временно приложими за длъжностните лица на Комисията. Законопроектът е съобразен с изискванията на Директива 96/71/ЕО на Европейския парламент и на Съвета от 16 декември 1996 година относно командироването на работници в рамките на предоставянето на услуги.
С оглед на гореизложеното и в резултат на проведеното гласуване, Комисията по европейските въпроси и контрол на европейските фондове предлага (с 15 гласа „за”) на Народното събрание да приеме на първо гласуване законопроект за изменение и допълнение на Кодекса за социално осигуряване, № 902-01-65, внесен от Министерския съвет на 29 декември 2009 г. , като водещата комисия вземе предвид направените бележки между първо и второ гласуване на законопроекта.
ПРЕДСЕДАТЕЛ НА КОМИСИЯТА ПО
ЕВРОПЕЙСКИТЕ ВЪПРОСИ И КОНТРОЛ
НА ЕВРОПЕЙСКИТЕ ФОНДОВЕ:
/п./СВЕТЛИН ТАНЧЕВ