Народно събрание на Република България - Начало
Народно събрание
на Република България
Парламентарни комисии
КОМИСИЯ ПО ЕВРОПЕЙСКИТЕ ВЪПРОСИ И КОНТРОЛ НА ЕВРОПЕЙСКИТЕ ФОНДОВЕ
КОМИСИЯ ПО ЕВРОПЕЙСКИТЕ ВЪПРОСИ И КОНТРОЛ НА ЕВРОПЕЙСКИТЕ ФОНДОВЕ
12/05/2010

    Изслушване на актуална информация за управлението на европейските средства в сектор „Транспорт” в страната
    На основание чл. 99, ал. 3 от ПОДНС, по време на своето редовно заседание от 12 май 2010 г., Комисията по европейските въпроси и контрол на европейските фондове (КЕВКЕФ) изслуша актуална информация за напредъка и текущия статус по:

    • Оперативна програма „Транспорт” 2007 – 2013 г. (ОПТ);
    • Проектите по Програма ИСПА/Кохезионен фонд (Регламент 1164/94) в сектор „Транспорт”.

    Информацията бе представена от страна на г-н Ивайло Московски – заместник-министър на транспорта, информационните технологии и съобщенията и г-жа Галина Василева – директор на дирекция „Координация на програми и проекти” в Министерството на транспорта, информационните технологии и съобщенията (МТИТС), Управляващ орган (УО) на ОПТ и на Програма ИСПА/Кохезионен фонд (Регламент 1164/94) в сектор „Транспорт”.

    Съгласно установената практика, предварителни материали по темата на изслушването бяха предоставени от страна на МТИТС и разпространени до членовете на КЕВКЕФ. Справката за моментното състояние по двете програми, както и копие на изнесената презентация в PowerPoint, са приложени към настоящия доклад.

    С оглед предоставянето на подробна предварителна информация за изслушването, в рамките на своето изложение относно напредъка при изпълнението на ОПТ, г-н Ивайло Московски акцентира върху следните по-важни моменти:

    • Към датата на изслушването, по ОПТ са одобрени 38 проекта. Липсват одобрени проекти единствено по Приоритетна ос 4 „Подобряване на условията за корабоплаване по морските и вътрешно водни пътища”. Договорените средства по Програмата възлизат на около 593,7 млн. евро (29,6% от предвидения бюджет), а разплатените към 30.04.2010 г. средства са от порядъка на 61,2 млн. евро (приблизително 3% от предвидения бюджет). Данните за плащанията към датата на предходното изслушване пред КЕВКЕФ по темата (25.11.2009 г.) показват нарастване от близо 20,4 млн. евро. Ръстът в договарянето от края на миналата година до датата на изслушването е още по-осезаем и е над два пъти;
    • Апликационната форма за проект „Доизграждане на АМ Тракия – лотове 2, 3 и 4” е почти завършена и готова за представяне пред Европейската комисия (ЕК) за одобрение. Формулярите за кандидатстване за проектите „Изграждане на АМ Струма” и „Изграждане на АМ Марица – от км 5 до км 72” се очаква да бъдат получени в УО на ОПТ съответно - в средата на следващата година и края на настоящата;
    • Проектът за разширение на софийското метро, който е и най-успешният пример в изпълнението на ОПТ до момента, се реализира гладко. Силно рисков обаче остава проект „Подобряване на корабоплаването в българо-румънския участък на р. Дунав при островите Батин - Белене”, чийто бюджет е 138 млн. евро. Изпълнението му зависи пряко от резултатите от пред-проектните проучвания, изпълнявани по Програма ИСПА за Република Румъния. Темповете на работа по подготовката на проекта са били силно занижени в северната ни съседка до началото на 2010 г., като дори не е бил фиксиран конкретен бюджет за проекта в румънската Оперативна програма „Транспорт” и не е бил уточнен конкретният тесен участък по реката, който ще бъде обект на интервенция (от българска страна, тесният участък е само един). В последствие е определен бенефициент по румънската Оперативна програма, както и приоритетен тесен участък и необходимият работен график. Сформирана е българо-румънска работна група по проекта, която е определено да работи в гр. Гюргево. Съществува вероятност довършването на проекта да бъде заложено в следващия програмен период. Бенефициентът Изпълнителна агенция „Проучване и поддържане на р. Дунав” няма резервни проекти, към които да се прехвърля финансов ресурс по ОПТ.

    Г-жа Галина Василева допълни изложението със следните по-важни акценти:
    • Процедурните наръчници на Агенция „Пътна инфраструктура” и Национална компания „Железопътна инфраструктура” ще бъдат финализирани до края на първото полугодие на 2010 г.;
    • Качеството на справките по ОПТ, генерирани от ИСУН са на необходимото ниво и облекчават дейността на УО;
    • В началото на месец юни т.г. трябва да стартира тръжната процедура за избор на изпълнител за междинната оценка на тема „Изследване на процеса на изпълнение на проекти на ниво крайни бенефициенти”. Резултатите от нея се очаква да бъдат готови до края на 2010 г.;
    • На предстоящото заседание на Комитета за наблюдение по ОПТ (7 - 8 юни 2010 г.) се предвижда конкретните бенефициенти по Програмата да представят предложенията си за изменение обхвата на съответните приоритетни оси;
    • Финализирана е процедурата по възлагане изработването на Модел за управление на инфраструктурните проекти. Изпълнителят ще трябва да проучи съществуващите модели за управление на проектите в отделните конкретни бенефициенти по ОПТ и да предложи оптимален вариант до три месеца след сключването на договора. Г-н Ивайло Московски допълни, че това от своя страна може да се разглежда като крачка напред в прилагане на представената при предходното изслушване по ОПТ идея за модел на outsourcing при управлението на големите инфраструктурни проекти по ОПТ. Целта е да се избират проектни мениджъри за новите проекти, разполагащи със съответното високо ниво на компетентност.

    В отговор на запитване от член на КЕВКЕФ, бе засегнат и въпросът за дейността на МТИТС по отношение на Транспортен коридор № 8. Г-н Ивайло Московски обърна внимание, че МТИТС работи приоритетно по всички транспортни коридори. По отношение на въпросния Коридор, в края на месец април т.г. е проведена среща в Република Албания с участието на министрите на транспорта от държавите по неговото протежение (Република Албания, Република България, Република Италия и Република Македония), по време на която е дискутирана ангажираността на отделните страни по развитието на Коридора.

    По повод запитване относно разчетите за плащанията по ОПТ до края на 2010 г., г-н Ивайло Московски заяви, че прогнозата в LOTHAR е надценена.

    КЕВКЕФ поздрави МТИТС за ръста в договарянето и разплащането по проектите, като обърна внимание, че е необходимо допълнително оптимизиране и ускоряване на процесите. Г-н Ивайло Московски напомни, че наследството в сектора предопределя текущия статус – пред-присъединителната програма ИСПА е трябвало да подготви средата за успешното реализиране на проектите по ОПТ, но за жалост това не се е случило.

    Г-н Димчо Михалевски предложи изслушванията за състоянието и напредъка по ОПТ пред КЕВКЕФ да се провеждат на всеки два месеца. Той изрази мнението си и по темата за комуникацията с експертите от JASPERS и призова да бъдат обсъдени взаимоотношенията с тях, като бъдат въведени съответни срокове, в чиито рамки следва да представят коментарите си по апликационните форми. Г-н Димчо Михалевски подчерта, че е недопустимо от JASPERS да променят няколкократно становището си по апликационната форма по проекта за АМ Тракия в рамките на последните девет месеца. На последно място, предложи и да се обсъди с Министерството на финансите (МФ) създаването на специален фонд към националния бюджет за отчуждителни процедури и археологически проучвания.

    Председателят на КЕВКЕФ напомни, че подобни дискусии трябва да се водят и с участието на г-н Томислав Дончев като основен координатор на процесите по усвояване на европейските фондове в страната. В тази връзка, би било удачно също така от МТИТС да бъде изготвена кратко резюме за основните проблеми при управлението на ОПТ, което да бъде комуникирано с КЕВКЕФ, с оглед използването му като основа за бъдещите дискусии. Г-жа Меглена Плугчиева допълни, че блокиращите фактори за изпълнението на ОПТ, както и предложението за специалния фонд на г-н Димчо Михалевски е добре да бъдат обсъдени в по-широк формат, а именно с участието и личната ангажираност на министъра по управление на средствата от ЕС, ръководствата и експертите от МТИТС, МРРБ и МФ.

    В отговор на запитване от страна на председателя на КЕВКЕФ, от МТИТС информираха, че Генералният план за развитието на транспорта е финализиран като остава единствено консултантите да представят цифров модел. През месец юни т.г. ще бъде организирана съвместна конференция с ЕК за представяне на резултатите и обсъждане приоритетите на страната по развитието на отделните видове транспорт.

    По отношение на текущата ситуация и предстоящите стъпки при управлението на проектите по Програма ИСПА/Кохезионен фонд (Регламент 1164/94) в сектор „Транспорт”, г-н Ивайло Московски акцентира върху състоянието на трите големи рискови проекта, а именно:
    • „Строителство на втори мост над р. Дунав при Видин – Калафат” – все още не е представено пред ЕК официално искане за удължаване срока за разплащане по проекта, но е налице принципно съгласие за това от страна на Комисията, като е постигнато и разбирателство между Република България и Република Румъния. Съгласно последна информация от ЕК, през месец май т.г. са приети нови насоки за приключване на проектите по Програмата и в тях се предвижда възможност за удължаване с две години на допустимостта на разходите, но след надлежна обосновка от страна на българските и румънските власти. По-конкретна информация по темата ще бъде получена по време на работна среща с представители на Генерална дирекция „Регионално развитие” на ЕК, насрочена за 18 и 19 май т.г. Тя ще бъде посветена на стратегиите за завършване на рисковите проекти финансирани от бившата Програма ИСПА. Българските власти считат, че е напълно реалистично проектът да бъде завършен и до края на 2011 г. и в тази връзка не е необходимо удължаване на срока за разплащане до края на 2012 г. След горепосочената работна среща ще бъде процедирано искането за удължаване на периода за разплащане по проекта до ЕК;
    • „Реконструкция и електрификация на железопътната линия Пловдив – Свиленград” – очертани са възможните сценарии за завършването на проекта. Предвиденият ресурс по Програмата не може да бъде усвоен до края на 2010 г. Продължава работата в тясно сътрудничество с представителите на ЕК и ЕИБ, с оглед управление на риска, както и процедиране на исканията за удължаване на сроковете по Финансовия меморандум. Ще се търси осигуряването на източник за допълнително финансиране (от ЕИБ и/или ОПТ) и минимизиране използването на национални средства;
    • „Строителство на АМ Люлин: Софийски околовръстен път – пътен възел Даскалово” – към момента Междинното звено по проекта (Агенция „Пътна инфраструктура”) провежда преговори с изпълнителя и инженера на проекта за подписването на допълнително споразумение към договора (адендум), за завършване на съществена част от строителните работи до месец декември 2010 г. и окончателно приключване на строителните работи и пускане на целия проект до 31 май 2011 г., което да позволи представянето на финален доклад по проекта пред ЕК до края на месец юни 2011 г. Въпросният адендум все още не е представен пред МТИТС от страна на Междинното звено. По този проект ЕК комисия няма да позволи удължаване на периода за разплащане, но съществува възможност за до-финансиране по ОПТ.

    Освен горепосочените големи рискови проекти, УО в МТИТС отговаря за проекти и по още седем Финансови меморандуми по Програма ИСПА/Кохезионен фонд (Регламент 1164/94) в сектор „Транспорт”. Вече са изпълнени три от проектите по три от Меморандумите – два строителни и една техническа помощ. Останалите четири Финансови меморандуми са за технически помощи, като за три от тях ще бъде поискано
    удължаване на срока за допустимост на разходите, за да могат да бъдат изпълнени всички компоненти.

    КЕВКЕФ изрази благодарността си за подробната информация по темите на изслушването и призова ръководството на МТИТС да запази ускорените темпове на работа по Програмите и занапред.


    СВЕТЛИН ТАНЧЕВ

    ПРЕДСЕДАТЕЛ
    КОМИСИЯ ПО ЕВРОПЕЙСКИТЕ ВЪПРОСИ И КОНТРОЛ НА ЕВРОПЕЙСКИТЕ ФОНДОВЕ

    Форма за търсене
    Ключова дума