КОМИСИЯ ПО ЕВРОПЕЙСКИТЕ ВЪПРОСИ И КОНТРОЛ НА ЕВРОПЕЙСКИТЕ ФОНДОВЕ
19/05/2010
проект на Закон за ратифициране на Споразумението между правителството на Република България, представлявано от министъра на икономиката, енергетиката и туризма, и Европейския инвестиционен фонд, за изменение и допълнение на Рамковото споразумение относно изпълнението на инициативата JEREMIE в Република България и на Споразумението между правителството на Република България, представлявано от министъра на икономиката, енергетиката и туризма, и Европейския инвестиционен фонд за изменение и допълнение на Финансовото споразумение относно изпълнението на инициативата JEREMIE в Република България, № 002-02-17, внесен от Министерския съвет на 14 май 2010 г.
На заседанието, проведено на 19 май 2010 г., Комисията по европейските въпроси и контрол на европейските фондове разгледа проект на Закон за ратифициране на Споразумението между правителството на Република България, представлявано от министъра на икономиката, енергетиката и туризма, и Европейския инвестиционен фонд, за изменение и допълнение на Рамковото споразумение относно изпълнението на инициативата JEREMIE в Република България и на Споразумението между правителството на Република България, представлявано от министъра на икономиката, енергетиката и туризма, и Европейския инвестиционен фонд за изменение и допълнение на Финансовото споразумение относно изпълнението на инициативата JEREMIE в Република България, внесен от Министерския съвет.
В заседанието на Комисията взеха участие представители на Министерство на икономиката, енергетиката и туризма – Евгени Ангелов – заместник-министър, и Жулиета Хубенова -съветник по европейски програми и проекти.
На основание чл. 85, ал. 1, т. 1, 5 и 7 от Конституцията на Република България с настоящия законопроект се предлага на Народното събрание да ратифицира със закон горепосочените Споразумения относно инициативата JEREMIE, подписани на 29 април 2010 г.
Измененото Финансово споразумение, има за цел да регламентира правната основа за трансфер на финансови средства от бюджета на Оперативна програма „Развитие на конкурентноспособността на българската икономика” 2007-2013 г. към Европейския инвестиционен фонд (ЕИФ) и съответно да дефинира условията, при които последният ще внесе тези средства в регистрирания капитал на Дружеството със специална цел (ДСЦ), действайки от собствено име, но изцяло в полза и за сметка на Република България, в съответствие със заложените в Измененото рамково споразумение принципи.
Посочените споразумения имат за цел засилване на контрола от страна на Министерството на икономиката, енергетиката и туризма (МИЕТ) върху ЕИФ и дейността на Холдинговия фонд с цел гарантиране на успешното изпълнение на инициативата JEREMIE. Предвижда се участието на МИЕТ на ниво съвет на директорите на ДСЦ, което ще бъде регистрирано като част от структурата на Холдинговия фонд. ДСЦ ще бъде учредено от ЕИФ като еднолично акционерно дружество съгласно Търговския закон.
В Споразумението за изменение и допълнение на Рамковото споразумение подробно са разписани условията за учредяване на ДСЦ, както и правата и задълженията на ЕИФ в качеството му на Едноличен собственик на капитала на ДСЦ. От ЕИФ ще се очаква «Годишен» и «Полугодишен доклад за напредъка» съответно до 31 март и до 30 септември на текущата година. Страните са се споразумели и относно увеличаване капитала на ДСЦ с Последваща JEREMIE вноска, като съответните условия са изчерпателно изброени.
В Споразумението за изменение и допълнение на Рамковото споразумение е договорено и създаването на Инвестиционен борд, с цел осъществяване на консултативни и други функции в Структурата на Холдингов фонд по JEREMIE, както е посочено и в Правилника на Инвестиционния борд.
Засилва се прозрачността и отчетността при управлението на средствата, като се въвежда изискване за предоставяне на договори, сключени между ЕИФ и ДСЦ.
Предоговорено е разходите за управление, които се дължат на ЕИФ да бъдат намалени от 1,7 % до 1,5% от договорените средства, като тази промяна е отразена в Измененото финансово споразумение и в Приложение No. 8 “Писмо за разходите” към него. Същевременно видовете разходи за управление и условията за заплащането им са прецизирани и установени по ясен и прозрачен начин.
Предвижда се намаляване броя на акционерите в Холдинговия фонд (чрез отпадане на Българската банка за развитие (ББР), което води до:
- избягване на риска инструментът да бъде квалифициран като държавна помощ поради участието на ББР;
- значително опростяване структурата на Холдинговия фонд, процедурата по учредяване, както и на цялата договорна документация;
- опростяват се процедурите за излизане на ЕИФ от ДСЦ и по прехвърляне на дяловото участие на ЕИФ, както и се постига гарантиране в по-голяма степен интересите на държавата.
Въведени са по-ясни ангажименти, разглеждащи прехвърлянето на ноу-хау от ЕИФ към Република България като част от инициативата JEREMIE. Инвестиционната стратегия се привежда в съответствие с нуждите на икономиката и в частност на малките и средните предприятия чрез промяна в съотношението на капиталовите и заемните продукти в полза на първите.
БНБ изрично е определена за банка, която да съхранява собствените средства на ДСЦ.
С оглед изпълнение на заложените цели в Оперативна програма „Развитие на конкурентноспособността на българската икономика” 2007 – 2013 г. и с индикативното бюджетно разпределение по Приоритетна ос 3, сумата, която Управляващият орган следва да преведе съгласно Споразуменията, е в размер на 199 000 000 евро, предвидени в Оперативната програма за подобряване на достъпа до финансиране на микро, малки и средни предприятия чрез използване на инструменти за финансов инженеринг. Останалата част от 1 000 000 евро, предвидени за подкрепа за създаване или разширяване дейността на мрежи от бизнес ангели, могат да бъдат преведени по преценка на българската страна и да бъдат управлявани съгласно споразуменията, при условие че Оперативната програма допуска това.
С посочените изменения се цели до малките и средните предприятия да достигат повече средства, като същевременно наличният ресурс се изразходва и управлява по-ефективно.
Влизането в сила на изменените Споразумения ще даде възможност Холдинговият фонд да инициира покани, адресирани към всички заинтересовани финансови посредници, предлагайки им възможност да участват в инициативата. Избраните финансови посредници, от своя страна, ще предоставят на малките и средни предприятия при конкурентни условия капитал или заеми, в съответствие с техните бизнес планове, базирани на условията за кандидатстване, одобрени от Инвестиционния борд.
Очакваните резултати са да се подобри достъпът до финансиране за развитието на предприятия в Република България чрез използване на негрантови инструменти, като рисков капитал, гаранционни продукти или заеми чрез насърчаване и възприемане на иновационен и високотехнологичен подход на финансов инженеринг. Особено внимание ще се обърне на развитието на пазара на рисков капитал и капиталовото финансиране на МСП.
С оглед на гореизложеното и в резултат на проведеното гласуване, Комисията по европейските въпроси и контрол на европейските фондове предлага (със 16 гласа „за”) на Народното събрание да приеме на първо гласуване проект на Закон за ратифициране на Споразумението между правителството на Република България, представлявано от министъра на икономиката, енергетиката и туризма, и Европейския инвестиционен фонд, за изменение и допълнение на Рамковото споразумение относно изпълнението на инициативата JEREMIE в Република България и на Споразумението за изменение и допълнение на Финансовото споразумение относно изпълнението на инициативата JEREMIE в Република България.
ПРЕДСЕДАТЕЛ НА КОМИСИЯТА
ПО ЕВРОПЕЙСКИТЕ ВЪПРОСИ И
КОНТРОЛ НА ЕВРОПЕЙСКИТЕ ФОНДОВЕ:
/п./СВЕТЛИН ТАНЧЕВ