Народно събрание на Република България - Начало
Народно събрание
на Република България
Парламентарни комисии
КОМИСИЯ ПО ЕВРОПЕЙСКИТЕ ВЪПРОСИ И КОНТРОЛ НА ЕВРОПЕЙСКИТЕ ФОНДОВЕ
КОМИСИЯ ПО ЕВРОПЕЙСКИТЕ ВЪПРОСИ И КОНТРОЛ НА ЕВРОПЕЙСКИТЕ ФОНДОВЕ
16/06/2010

    Предложение за Регламент на Европейския парламент и на
    Съвета относно мерките за гарантиране на сигурността на доставките на газ и за отмяна на Директива 2004/67/ЕО, № 002-00-20/3.05.2010 г.


    I. На своето заседание, проведено на 16 юни 2010 г., Комисията по европейските въпроси и контрол на европейските фондове разгледа Предложение за Регламент на Европейския парламент и на Съвета относно мерките за гарантиране на сигурността на доставките на газ и за отмяна на Директива 2004/67/ЕО, включено като т. 3 от Годишната работна програма на Народното събрание по въпросите на ЕС (2010 г.), както и внесената на 3 май 2010 г. Рамкова позиция на Министерски съвет по Предложението.

    II. В отговор на руско-украинската газова криза от януари 2009 г., която причини безпрецедентно прекъсване на доставките на газ за Европейския съюз през Украйна, се налага ускорено преработване на Директива 2004/67/ЕО на Съвета от 26 април 2004 година относно мерките за гарантиране сигурността на снабдяването с природен газ. В тази връзка, предложението за Регламент (представено от Европейската комисия на 16 юли 2009 г.) съответства на целите на ЕС, с приоритет към изграждането на действащ вътрешен пазар за газ и относно сигурността на енергийните доставки.

    Основната цел на предложението е да увеличи сигурността на доставките на газ, като създаде стимули за инвестиции в необходимите междусистемни връзки, с които да се изпълни показателят N-1 (показателят описва способността на капацитета на газовата инфраструктура да доставя газ при максимално търсене в района на изчислението в случай на прекъсване на най-голямата газова инфраструктура) и обратните потоци. Междусистемните връзки същевременно са необходими за правилното функциониране на вътрешния пазар на газ.
    Предложението за Регламент определя по-ясно ролите и отговорностите на газовите компании, държавите-членки и институциите за справяне с прекъсванията на доставките в краткосрочен план и за осигуряване на необходимата инфраструктура в дългосрочна перспектива. В тази връзка продължава да функционира Групата за координация по газовите въпроси (създадена с Директива 2004/67/ЕО), която е съставена от представители на компетентните органи на държавите-членки, Агенцията за сътрудничество между регулаторите на енергия (ACER), Европейската мрежа от оператори на преносни системи на газ (ENTSO-G), на представителните органи на съответната промишленост и съответните потребители (чл. 11 от проекта на Регламент). Европейската комисия председателства групата и взема решения относно състава й.
    Под „компетентен орган”, според чл. 2 от проекта на Регламент, следва да се разбира националният регулаторен орган или националният правителствен орган, определен от държавата-членка за отговорен за сигурността на доставките на газ. В срок от 3 месеца след влизането в сила на Регламента, всяка държава-членка трябва да уведоми ЕК за определения от нея компетентен орган.
    Държавите-членки в 6-месечен срок от влизане в сила на Регламента, трябва да предоставят на Комисията всички междуправителствени споразумения с трети страни, които имат въздействие върху развитието на газовата инфраструктура и доставките. Преди сключването на нови такива, държавите-членки трябва да уведомят Комисията за тях, с оглед оценка на съобразяването им със законодателството за вътрешния пазар.
    В разпоредбите на Регламента се предвиждат и други условия, насочени към отношенията между газовите предприятия и Комисията, както и във връзка с оценката на рисковете, разработване на планове за превантивни действия и др. По отношение на плановете за превантивни действия се въвеждат три нива на опасност в зависимост от степента на заплаха за нарушаване или прекъсване на доставките на природен газ: „Ранно предупреждение”, „Тревога” и ниво на „Извънредна ситуация”.
    При прекъсване на газовите доставки, приоритет се дава на пазарните инструменти – т.е. участниците на пазара да се справят с прекъсването възможно най-дълго време преди да се намеси държавата, като намесата й следва да бъде превантивна – в случай на невъзможност на пазара да се справи с положението. С предложението за Регламент следва да се хармонизират стандартите за сигурност на доставките, които отчитат разликите между държавите-членки без да налагат неразумни и непропорционални тежести на газовите компании. Необходимо е изграждането на инфраструктура за транспортиране на газ, прозрачност на пазара, както и управление на потреблението, особено това на индустриалните потребители.

    III. Съгласно Рамкова позиция № 002-00-20, внесена от Министерски съвет на 03.05.2010 г., Република България принципно подкрепя разработването и приемането на нови правила за повишаване сигурността на газовите доставки в рамките на вътрешния газов пазар, включващи солидарност и механизъм за взаимопомощ между държавите-членки. За Република България от особена значимост е фактът, че предприятията за природен газ и техните клиенти ще могат възможно най-дълго да се възползват от пазарни механизми при справянето с прекъсванията в доставките.

    Определеният 3-годишен срок за изграждане на необходимата инфраструктура е предизвикателство за държавите-членки, които към момента ползват един доставчик и едно трасе за внос. Българското правителство отчита, че постигането на стандарта за инфраструктура N-1 съвпада с приоритетните за реализация ключови инфраструктурни проекти за подобряване на газовите доставки за България – проекта „Набуко”, свързване на българската газопреносна система с гръцката и междусистемната връзка Турция - Гърция, свързването на газовите системи на България и Румъния, както и на България и Турция, разширяване на капацитета на Подземно газово хранилище Чирен и изграждане на второ газохранилище и т.н. До завършването на мащабните газови проекти, са предвидени удачни мерки за постигане на стандарта N-1.

    Страната ни счита за необходимо да се доизясни разпределянето на отговорностите между компаниите, компетентните органи на всяка държава-членка и общностните институции.

    Според Правителството е необходимо допълнително изясняване на текстовете, определящи момента на непазарни инвестиции и активиране на антикризисни механизми за справяне с прекъсване на доставките. От допълнително изясняване се нуждаят текстовете на чл. 7 от проекта на Регламент относно стандарта на доставки към защитените клиенти на държавата-членка по отношение на механизмите на изпълнение. Във връзка с предвидените в чл. 4 от проекта на Регламент планове за превантивни действия, е дадена гъвкавост на държавите-членки, като се допуска въвеждането на общи планове на регионално равнище, които да заменят или допълнят националните такива. В тази връзка, препоръката на българското правителство е да се прецизират текстовете на Регламента от гледна точка на правомощията на ЕК.

    IV. С оглед гарантиране сигурността на доставките на газ и реализиране на стабилен вътрешен енергиен пазар, не се нарушава принципът на субсидиарност чрез включване на институциите на ЕС и предоставянето на Комисията на функции по координиране на действията на компетентните органи на държавите-членки и улесняване диалога с трети държави.

    V. Рамковата позиция на Министерски съвет е единодушно одобрена на редовно заседание на Комисията по икономическа политика, енергетика и туризъм, проведено на 19 май 2010 г.

    VI. След състоялата се дискусия, Комисията по европейските въпроси и контрол на европейските фондове счита, че Предложението за Регламент на Европейския парламент и на Съвета относно мерките за гарантиране на сигурността на доставките на газ и за отмяна на Директива 2004/67/ЕО, следва да бъде подкрепено.

    Докладът бе подкрепен с 14 гласа "за”.


    ПРЕДСЕДАТЕЛ НА КОМИСИЯТА ПО
    ЕВРОПЕЙСКИТЕ ВЪПРОСИ И КОНТРОЛ
    НА ЕВРОПЕЙСКИТЕ ФОНДОВЕ

    /п./СВЕТЛИН ТАНЧЕВ
    Форма за търсене
    Ключова дума