Парламентарни комисии
КОМИСИЯ ПО ЕВРОПЕЙСКИТЕ ВЪПРОСИ И КОНТРОЛ НА ЕВРОПЕЙСКИТЕ ФОНДОВЕ
КОМИСИЯ ПО ЕВРОПЕЙСКИТЕ ВЪПРОСИ И КОНТРОЛ НА ЕВРОПЕЙСКИТЕ ФОНДОВЕ
17/09/2010
проект на Закон за ратифициране на Финансовото споразумение между правителството на Република България и Европейската инвестиционна банка, подписано на 29 юли 2010 г., № 002-02-32, внесен от Министерския съвет на 8 септември 2010 г.
На извънредно заседание, проведено на 17 септември 2010 г., Комисията по европейските въпроси и контрол на европейските фондове разгледа проект на Закон за ратифициране на Финансовото споразумение между правителството на Република България и Европейската инвестиционна банка, подписано на 29 юли 2010 г., внесен от Министерския съвет.
В заседанието на Комисията взе участие Лиляна Павлова – заместник-министър на регионалното развитие и благоустройството.
I. На основание чл. 85, ал. 1, т. 4 и 5 от Конституцията на Република България с настоящия законопроект се предлага на Народното събрание да ратифицира със закон горепосоченото финансово споразумение за създаване на Холдингов фонд по Съвместната европейска инициатива за устойчиви инвестиции в градските райони (JESSICA).
II. Цел на финансовото споразумение е създаването на Холдингов фонд по инициативата JESSICA и договаряне на правилата за управлението му. Споразумението е подписано от двете страни на 29 юли 2010 г. и влиза в сила от датата на обнародване на закона за неговата ратификация в „Държавен вестник”.
III. Холдинговият фонд по JESSICA се създава като отделно звено в рамките на Европейската инвестиционна банка чрез трансфер на 33 млн. евро от Оперативна програма „Регионално развитие” по сметка на Европейската инвестиционна банка. Финансовият ресурс е одобрен с решение на Комитета за наблюдение на Оперативна програма „Регионално развитие” от 30 април 2009 г. в рамките на Приоритетна ос 1 „Устойчиво и интегрирано градско развитие”, Операция 1.4 „Подобряване на физическата среда и превенция на риска”.
Основна задача на Холдинговия фонд е да създаде фондове за градско развитие, които да инвестират в публично-частни партньорства или в други градски проекти в седемте големи града в България – София, Пловдив, Стара Загора, Варна, Бургас, Русе и Плевен.
Стратегическите цели на Холдинговия фонд по JESSICA за България са следните:
- да подпомагат кохезионната политика на ЕС в контекста на градското възстановяване;
- да създават възможности за различни форми на публични проекти за градско развитие и/или публично-частни партньорства в сферата на градското развитие;
- да подпомагат откриването и финансирането на устойчиви решения на градските проблеми в средносрочен и дългосрочен план.
Разходите за управление на Холдинговия фонд възлизат средногодишно на 1,7 на сто от общия ресурс, вложен във Фонда.
Контролът на дейността на Холдинговия фонд ще се осъществява от Инвестиционен съвет в състав 5-има членове, които се определят от министъра на регионалното развитие и благоустройството. Инвестиционният съвет одобрява полугодишните и годишните отчети за напредъка на Холдинговия фонд и оперативните споразумения с фондовете за градско развитие, осъществява мониторинг и следи за доброто изпълнение на Инвестиционната стратегия по JESSICA.
IV. Срокът на Споразумението за създаване на Холдингов фонд по JESSICA е три години. До изтичането на този срок фондовете за градско развитие трябва да инвестират целия вложен в тях финансов ресурс в публично-частни партньорства или в други градски проекти, които отговарят на три основни изисквания:
- част са от интегриран план за градско развитие в смисъла на съществуващ устройствен план/схема и актуален общински план за развитие;
- генерират приходи и могат да възвърнат вложения в тях ресурс;
- съответстват на допустимите дейности по Приоритетна ос 1 „Устойчиво и интегрирано градско развитие”.
След изтичането на срока на действие на финансовото споразумение създадените от Холдинговия фонд фондове за градско развитие могат да продължат да съществуват, като ще отчитат дейността си директно пред Управляващия орган на Оперативна програма „Регионално развитие”.
V. Финансовото споразумение не предвижда приемането на нормативни актове или изменения и допълнения на законодателството на Република България и не съдържа разпоредби, които изискват изменения в Конституцията на Република България.
Споразумението не предвижда вземането на държавен заем, поради което не е необходимо изпълнение на процедурата по чл. 84, т. 9 от Конституцията на Република България.
Националното съфинансиране за процедурата по предоставяне на безвъзмездна финансова помощ по JESSICA е предвидено в Индикативната годишна работна програма за предстоящи процедури за предоставяне на безвъзмездна финансова помощ по Оперативна програма „Регионално развитие” за 2010 г., поради което предложеният законопроект няма да доведе до пряко или косвено въздействие върху държавния бюджет.
С оглед на гореизложеното и в резултат на проведеното гласуване, Комисията по европейските въпроси и контрол на европейските фондове предлага (с 14 гласа «за») на Народното събрание да приеме на първо гласуване проект на Закон за ратифициране на Финансовото споразумение между правителството на Република България и Европейската инвестиционна банка, подписано на 29 юли 2010 г.
ПРЕДСЕДАТЕЛ НА КОМИСИЯТА ПО
ЕВРОПЕЙСКИТЕ ВЪПРОСИ И КОНТРОЛ
НА ЕВРОПЕЙСКИТЕ ФОНДОВЕ
/п./МОНИКА ПАНАЙОТОВА