Народно събрание на Република България - Начало
Народно събрание
на Република България
Парламентарни комисии
КОМИСИЯ ПО ЕВРОПЕЙСКИТЕ ВЪПРОСИ И КОНТРОЛ НА ЕВРОПЕЙСКИТЕ ФОНДОВЕ
КОМИСИЯ ПО ЕВРОПЕЙСКИТЕ ВЪПРОСИ И КОНТРОЛ НА ЕВРОПЕЙСКИТЕ ФОНДОВЕ
13/10/2010

    проект на Закон за държавния бюджет на Република България за 2011 г., № 002-01-83, внесен от Министерския съвет на 1 октомври 2010 г.


    На заседанието, проведено на 13 октомври 2010 г., Комисията по европейските въпроси разгледа проект на Закон за държавния бюджет на Република България за 2011 г., внесен от Министерския съвет.

    В заседанието на Комисията взеха участие Томислав Дончев – министър по управление на средствата от Европейския съюз, и Карина Караиванова - и.д. директор на Дирекция «Национален фонд», Министерство на финансите.

    I. Комисията по европейските въпроси и контрол на европейските фондове разглежда внесения проект на Закон за държавния бюджет на Република България за 2011 г. по отношение на разходването на европейските средства. По-конкретно, обект на разглеждане са параметрите от проекта за държавен бюджет, касаещи вноската на Република България в Общия бюджет на Европейския съюз, както и предприсъединителните програми, седемте оперативните програми на Република България за периода 2007-2013 г., финансирани чрез Структурните фондове и Кохезионния фонд (СКФ) на ЕС, други европейски програми, Програмата за развитие на селските райони за периода 2007-2013 г. и Оперативната програма за развитие на сектор „Рибарство” 2007-2013 г.

    II. Отражение на финансовите взаимоотношения с Европейския съюз върху бюджета
    Стратегически приоритет в рамките на провежданата обща фискална политика, както в конкретния период, така и в дългосрочен план, е постигането на оптимален положителен ефект върху икономиката и бюджета от усвояването на средствата от фондовете на ЕС.
    Основните приоритети на националния бюджет за 2011 г. са даване на предимство на секторите, стимулиращи икономическия растеж, които намират значителна финансова подкрепа от oперативните програми, съфинансирани от СКФ на ЕС, както и от други фондове и програми на ЕС.
    При разходване на финансовите средства, предоставени от бюджета на ЕС, се спазва принципът за допълняемост – приоритетните цели се реализират с национални ресурси, които се допълват със средства от фондовете на ЕС, без последните да заместват националните средства – държавен бюджет, бюджети на местните власти и др.

    Вноска на Република България в Общия бюджет на Европейския съюз

    Основният финансов ангажимент на страната ни във връзка с членството ни в ЕС, се изразява в националната вноска в бюджета на ЕС. За 2011 г. тя се очаква да възлезе на 811,5 млн. лв.

    III. Предприсъединителни и структурни инструменти на ЕС
    В проекта на Държавен бюджет за 2011 г. са заложени разходи в размер на 1,923 млрд. лв. по линия на предприсъединителните и структурните инструменти на ЕС. При планирането на разходната част в проекта на бюджет за 2011 г. по отношение на европейските средства са взети предвид следните ключови фактори: етап на изпълнение на съответната програма (за програмите, които са в по-напреднал етап на изпълнение се прилага по-голям процент на приемливост на прогнозираните разходи), характер на проектите, които се подпомагат (инфраструктурните проекти, финансирани от оперативна програма „Транспорт” и оперативна програма „Околна среда” са проекти с голям мащаб, от национално значение, реализируеми поетапно във времето с ангажиране на значителен ресурс за изпълнението им).

    Планираните приходи по линия на предприсъединителните и структурните инструменти на ЕС в проекта на Държавен бюджет за 2011 г. са в размер на 1,652 млрд. лв. и се базират на определения индикативен размер на разходите, които се очаква да бъдат възстановени от Европейската комисия през 2011 г.

    В проекта на бюджет за 2011 г. е осигурено национално съфинансиране на програмите по линия на предприсъединителните и структурните инструменти на ЕС в размер на 389,5 млн. лв, с което общият размер на планираните разходи (европейско и национално съфинансиране) за тези програми е от порядъка на 2,312 млрд. лв.

    Предприсъединителни програми

    Предприсъединителните програми – ФАР, САПАРД и ИСПА са предназначени да подпомогнат България в социално-икономическата реформа и в подготовката за усвояването на средствата от СКФ на ЕС.
    Предвид заключителния етап, на който се намират предприсъединителните програми, през 2011 г. се очаква подобряване усвояването на средствата чрез ускоряване изпълнението и разплащането по финансираните проекти.
    Очакваните общи приходи през 2011 г. по предприсъединителните програми, са в размер на 77,9 млн. лв., а очакваните общи разходи (европейско и национално съфинансиране) са в размер на 304,5 млн. лв.
    По програма САПАРД изплащането на субсидии към крайни бенефициенти приключи на 31.12.2009 г. с изтичането на валидността на Годишното финансово споразумение 2006. През 2011 г. предстои балансовото приключване по програмата между България и Европейската комисия.
    През 2011 г. програма ИСПА (Кохезионен фонд Регламент 1164/94) остава основен приоритет за страната, предвид важните за обществото инфраструктурни проекти в областта на транспорта и околната среда. Имайки предвид, че периодът за изпълнение на част от проектите може да бъде удължен до края на 2011/2012 г., се очаква и подобрено усвояване на средствата по тази програма.



    Структурни фондове и Кохезионен фонд на ЕС

    Основен приоритет през 2011 г. е усвояването и ефективното разходване на средствата от оперативните програми при гарантиране на максимална прозрачност и публичност на процеса на договаряне и ефективни механизми за контрол върху разходването на средствата. От значение за постигане на поставените цели са предприетите мерки за ускоряване процеса на разплащане с бенефициентите и осигуряване на по-голяма гъвкавост на Управляващите органи на оперативните програми по отношение извършването на плащания със съответната ясна управленска отговорност.
    В резултат на предприетите мерки и натрупания опит се очаква през 2011 г. обемът на плащанията по седемте оперативни програми, да бъде увеличен в сравнение със стойностите за 2010 г. (размерът на общо платените средства към 30 септември 2010 г., по данни на Националния фонд към министъра на финансите, е 1,3 млрд. лв., което представлява 8,06 % усвояемост, като само за периода януари-септември 2010 г. са усвоени приблизително 855,7 млн. лв).
    Планираните общи приходи в проекта на Държавен бюджет за 2011 г. по линия на СКФ на ЕС (вкл. седемте оперативни програми и програмите за трансгранично сътрудничество през периода 2007-2013 г. по външните граници на ЕС) са в размер на 1,574 млрд. лв., а планираните общи разходи са от порядъка на 2,008 млрд. лв., от които 1,698 млрд. лв. европейско финансиране и 310,2 млн. лв. – национално съ-финансиране.
    В проекта на бюджет за 2011 г. се дава приоритет в разходната част на развитието на инфраструктурата. Реализирането на общественозначими инфраструктурни проекти в областта на регионалното развитие, транспорта и околната среда е сред основните приоритети и получава значителна финансова подкрепа по съответните оперативни програми.

    IV. Други европейски политики и програми

    Пo разглежданите от Комисията по европейските въпроси и контрол на европейските фондове други европейски политики и програми – Инструментът Шенген, Преходният финансов инструмент, Финансовият механизъм на Европейското икономическо пространство и Норвежката програма за сътрудничество за икономически растеж и устойчиво развитие в България в проекта на Държавен бюджет за 2011 г. са предвидени общо разходи в размер на 71,3 млн. лева, от които 38,4 млн. лв. национално съфинансиране. Преходният финансов инструмент е в заключителен етап от своето изпълнение. В такъв етап е и Инструментът Шенген, за който през 2011 г. ще стартира процедурата по приключване на сметките.

    Програмите допринасят за намаляване на различията между регионите в ЕС чрез осъществяване на проекти за опазване на околната среда, възобновяеми енергийни източници, здравеопазване, културно наследство, образование, подобряване на институционалния капацитет на администрацията и неправителствения сектор, подобряване на условията за живот и междурегионалните връзки в транс-граничните райони, укрепване сигурността на външните граници на Република България.



    V. Програма за развитие на селските райони и оперативна програма за сектор „Рибарство”

    По Програмата за развитие на селските райони (ПРСР) финансирането от ЕС се осигурява посредством Европейския фонд за развитие на селските райони (ЕЗФРСР). Общо предвидените средства по ПРСР за 2011 г. възлизат на 611.9 млн. лв., от които 466.9 млн. лв. европейски средства и 145.0 млн. лв. национални средства.
    За финансиране на разходите за данък върху добавената стойност на общините по одобрени за подпомагане проекти по ПРСР за периода 2007-2013 г. в план-сметката на ДФ „Земеделие” за 2011 г. са заложени 32 млн. лв.
    По линия на Оперативната програма в сектор „Рибарство” в проекта на бюджет за 2011 г. са заложени общи разходи в размер на 10 млн. лв., от които 2,5 млн. лв. национално съфинансиране. Подкрепата ще бъде насочена към подпомагане изпълнението на мерки и действия за изграждане на устойчив сектор на рибарството и аквакултурите.

    VI. По отношение на европейските средства по предприсъединителните програми, структурни инструменти на ЕС, както и инструментите за развитие на селските райони и сектор рибарство, може да се направи изводът, че проектът на Закон за държавния бюджет на Република България за 2011 г., отчитайки напредналият етап от настоящата финансова перспектива (2007-2013 г.), както и на база направените тригодишни бюджетни прогнози (2011-2013 г.), предвижда един бюджет, който постига оптималното в рамките на допустимото и отговаря на планираните мерки за реализация на приоритетни за страната инфраструктурни проекти по оперативните програми през 2011 г.

    С оглед на гореизложеното и в резултат на проведеното гласуване Комисията по европейските въпроси и контрол на европейските фондове предлага (с 9 гласа „за”, 1 глас „против” и 2 гласа „въздържал се”) на Народното събрание да приеме на първо гласуване проект на Закон за държавния бюджет на Република България за 2011 г. № 002-01-83, внесен от Министерския съвет на 1 октомври 2010 г.



    ПРЕДСЕДАТЕЛ НА КОМИСИЯТА
    ПО ЕВРОПЕЙСКИТЕ ВЪПРОСИ И
    КОНТРОЛ НА ЕВРОПЕЙСКИТЕ
    ФОНДОВЕ:

    /п./МОНИКА ПАНАЙОТОВА
    Форма за търсене
    Ключова дума