Парламентарни комисии
КОМИСИЯ ПО ЕВРОПЕЙСКИТЕ ВЪПРОСИ И КОНТРОЛ НА ЕВРОПЕЙСКИТЕ ФОНДОВЕ
КОМИСИЯ ПО ЕВРОПЕЙСКИТЕ ВЪПРОСИ И КОНТРОЛ НА ЕВРОПЕЙСКИТЕ ФОНДОВЕ
20/10/2010
проект на Закон за изменение и допълнение на Закона за
автомобилните превози, № 002-01-75, внесен от Министерския съвет
на 13 август 2010 г.
На заседанието, проведено на 20 октомври 2010 г., Комисията по европейските въпроси и контрол на европейските фондове разгледа проект на Закон за изменение и допълнение на Закона за автомобилните превози, внесен от Министерския съвет.
В заседанието на Комисията взеха участие Камен Кичев – заместник-министър на транспорта, информационните технологии и съобщенията, и Симеон Арнаудов – изпълнителен директор на Изпълнителна агенция „Автомобилна администрация”.
I. Със законопроекта за изменение и допълнение на Закона за автомобилните превози се въвеждат мерки за прилагане на:
- Регламент (ЕИО) № 3821/85 на Съвета от 20 декември 1985 година относно контролните уреди за регистриране на данните за движението при автомобилния транспорт;
- Регламент (ЕО) № 561/2006 на Европейския парламент и на Съвета от 15 март 2006 година за хармонизиране на някои разпоредби от социалното законодателство, свързани с автомобилния транспорт, за изменение на Регламент (ЕИО) № 3821/85 и (ЕО) № 2135/98 на Съвета и за отмяна на Регламент (ЕИО) № 3820/85 на Съвета;
- Регламент (ЕО) № 1072/2009 относно общите правила за достъп до пазара на международни автомобилни превози на товари;
- Регламент (ЕО) № 1073/2009 относно общите правила за достъп до международния пазар на автобусни превози и за изменение на Регламент (ЕО) № 561/2006.
- Директива 2009/5/ЕО на Комисията от 30 януари 2009 година за изменение на приложение III към Директива 2006/22/ЕО на Европейския парламент и на Съвета относно минималните условия за изпълнение на Регламенти (ЕИО) № 3820/85 и (ЕИО) № 3821/85 на Съвета относно социалното законодателство, свързано с дейностите по автомобилния транспорт.
II. С Регламент (ЕИО) № 3821/85 се въвеждат стандарти на Европейския съюз относно производството, изпитанията, монтажа и контрол на контролните уреди за регистриране на данните за движението на автомобилите и се установява процедура на Европейския съюз за одобряване, за да се избегнат всякакви пречки при регистрацията на превозни средства, снабдени с такова оборудване, при тяхното въвеждане в експлоатация или използване, или при използването на такива контролни уреди.
Регламент (ЕО) № 561/2006 определя правилата относно времето за управление, почивките в работно и извънработно време по отношение на водачите, извършващи автомобилен превоз на стоки и пътници с цел хармонизиране на условията на конкуренция между режимите на сухопътен транспорт, особено в автомобилния сектор, и подобряване на условията на труд и пътната безопасност. Настоящият Регламент също така има за цел да насърчи подобряването на практиките на наблюдение и привеждане в изпълнение на държавите-членки и подобряването на работните практики в автомобилната транспортна промишленост.
С Регламент (ЕО) № 1072/2009 и Регламент (ЕО) № 1073/2009 се въвеждат нови изисквания за упражняване на професията автомобилен превозвач, а именно предприятия, които упражняват професията автомобилен превозвач трябва да са действително и трайно установени в една от държавите-членки на ЕС. Държавата-членка на установяване носи отговорност за провеждане на проверките за това дали предприятието спазва по всяко време условията за установяване, за да бъдат компетентните органи на тази държава-членка в състояние при необходимост да вземат решение за спиране на действието или оттегляне на разрешенията, които позволяват на предприятието да осъществява дейност на пазара. Точното спазване на условията за допускане до професията автомобилен превозвач и надеждният мониторинг предполагат предприятията да бъдат трайно и действително установени.
Изрично се въвежда като основание за отнемане на лиценз за извършване на превоз на пътници или товари на територията на Република България или на лиценз на Общността при неспазване на срока за представяне на доказателства за финансова стабилност. Целта е по-строга регламентация на необходимостта от представяне на необходимите документи за доказване на финансова стабилност в срок и избягване на противоречива съдебна практика при издаване на заповед за отнемане на лиценз.
III. В съответствие с Директива 2009/5/ЕО предлаганите в законопроекта административно-наказателни разпоредби са изцяло съобразени с вида и тежестта на нарушенията, установени в директивата. Предвиждат се твърдо установени глоби или имуществени санкции, с което отпада възможността за субективна преценка от страна на наказващия орган и налагане на различни наказания за едно и също нарушение.
В новосъздадените с § 30 от законопроекта чл. 93б – 93г, както и в новосъздадените с § 45 от законопроекта алинеи на чл. 104 се предвиждат административно-наказателни мерки в различен размер с оглед тежестта на нарушението (много сериозни, сериозни и леки нарушения) за група нарушения на Регламент (ЕО) № 561/2006 и нарушения на Регламент (ЕИО) № 3821/85.
IV. Към законопроекта може да бъде направена следната препоръчителна бележка - текстът на параграф 9 от законопроекта за изменение и допълнение на Закона за автомобилните превози, изменящ чл.17, ал. 2, да бъде прецизиран между първо и второ четене на законопроекта с оглед спазване на изискванията на Регламент (ЕО) 1370/2007 на Европейския парламент и на Съвета от 23 октомври 2007 година относно обществените услуги за пътнически превоз с железопътен и автомобилен транспорт и за отмяна на регламенти (ЕИО) № 1191/69 и (ЕИО) № 1107/70 на Съвета”.
V. В заключение може да се каже, че предложеният законопроект за изменение и допълнение на Закона за автомобилните превози, коректно предвижда въвеждането на разпоредбите на посоченото по-горе европейско законодателство.
С оглед на гореизложеното и в резултат на проведеното гласуване, Комисията по европейските въпроси и контрол на европейските фондове предлага (с 10 гласа „за”, 3 гласа „въздържал се”) на Народното събрание да приеме на първо гласуване проект на Закон за изменение и допълнение на Закона за автомобилните превози, № 002-01-75, внесен от Министерския съвет на 13 август 2010 г.
ПРЕДСЕДАТЕЛ НА КОМИСИЯТА
ПО ЕВРОПЕЙСКИТЕ ВЪПРОСИ И
КОНТРОЛ НА ЕВРОПЕЙСКИТЕ
ФОНДОВЕ
/п./МОНИКА ПАНАЙОТОВА