Народно събрание на Република България - Начало
Народно събрание
на Република България
Парламентарни комисии
КОМИСИЯ ПО ЕВРОПЕЙСКИТЕ ВЪПРОСИ И КОНТРОЛ НА ЕВРОПЕЙСКИТЕ ФОНДОВЕ
КОМИСИЯ ПО ЕВРОПЕЙСКИТЕ ВЪПРОСИ И КОНТРОЛ НА ЕВРОПЕЙСКИТЕ ФОНДОВЕ
23/02/2011

    проект на Закон за енергията от възобновяеми източници, № 102-01-9, внесен от Министерски съвет на 8 февруари 2011 г.
    На заседанието, проведено на 23 февруари 2011 г., Комисията по европейските въпроси и контрол на европейските фондове разгледа проект на Закон за енергията от възобновяеми източници, внесен от Министерския съвет.

    В заседанието на Комисията взеха участие представители на Министерството на икономиката, енергетиката и туризма - Николай Налбантов - директор на Дирекция "Енергийна ефективност и опазване на околната среда", и Александрина Димитрова - началник на отдел в Дирекция "Енергийна ефективност и опазване на околната среда".


    I. Законопроектът за енергията от възобновяеми източници има за цел да приведе националното ни законодателство в съответствие с изискванията на Директива 2009/28/ЕО на Eвропейския парламент и на Съвета от 23 април 2009 година за насърчаване използването на енергия от възобновяеми източници и за изменение и впоследствие за отмяна на директиви 2001/77/ЕО и 2003/30/ЕО.

    II. Директива 2009/28/ЕО установява обща рамка за насърчаването на енергията от възобновяеми източници. С нея се задават задължителни национални цели за общия дял на енергия от възобновяеми източници в брутното крайно потребление на енергия, както и за дела на енергията от възобновяеми източници в транспорта до 2020 г. Директивата установява критерии за устойчивост на биогоривата и течните горива от биомаса, установява правила относно статистическите прехвърляния между държави-членки; съвместните проекти между държави-членки; съвместните проекти между държави-членки и трети държави; гаранциите за произход на енергията от възобновяеми източници; административните процедури; информацията, обучението и достъпа до електроенергийната мрежа за енергията от възобновяеми източници.

    В изпълнение на Директива 2009/28/ЕО всяка държава членка разработва и приема Национален план за действие за енергията, произведена от възобновяеми източници, включващ целите за производството на електрическа енергия, топлинна енергия, енергия за охлаждане и енергия от възобновяеми източници в транспорта до 2020 г. За постигане на целите Директива 2009/28/ЕО изисква изпълнението на мерки и обезпечаването на дейности по провеждане на политиката за насърчаване производството на енергия от възобновяеми източници при отчитане на въздействието от подобряване на енергийната ефективност и въвеждането на енергоефективни технологии.

    Приетата за България цел е 16 на сто дял на енергията от възобновяеми източници в брутното крайно потребление на енергия, като в нея е включена и задължителната цел от 10 на сто дял на енергията от възобновяеми източници в потреблението на енергия в транспорта. Действащият Закон за възобновяемите и алтернативните енергийни източници и биогоривата (ЗВАЕИБ) не съответства в достатъчна степен на развитието на обществените отношения към настоящия момент и поетите ангажименти на Република България за осигуряване на 16 на сто дял на енергията от възобновяеми източници до 2020 г., поради което е разработен нов проект на Закон за енергията от възобновяеми източници.

    III. В съответствие с изискванията на Директива 2009/28/ЕО, законопроектът урежда обществените отношения, свързани с производството и потреблението на енергия от възобновяеми източници. В тази връзка в законопроекта са уредени въпросите, свързани със статистическите прехвърляния и съвместни проекти между Република България и една или повече държави-членки за постигане на националните цели; схемите за подпомагане на производството и потреблението на енергия от възобновяеми източници; издаването на гаранции за произход на енергията от възобновяеми източници, които се използват от доставчика на електрическа енергия за доказване пред крайния потребител на дела на енергия от възобновяеми източници в общия енергиен състав на този доставчик; критерии за устойчивост по отношение на биогоривата и течните горива от биомаса; осигуряване на информираност и публичност на всички заинтересовани страни в отделните етапи на производство и потребление на енергията от възобновяеми източници и др.

    IV. При разглеждане на законопроекта следва да се вземе предвид следното:
    1. думите: „Общността”, „Общност” или „Европейската общност”, когато не са употребени в заглавие на нормативен акт, следва да бъдат заменени с думите: „Съюзът”, „Съюз” или „Европейския/т съюз” (съгласно чл.1, ал. 3 от Договора за Европейския съюз - Европейският съюз замества Европейската общност и е неин правоприемник).
    2. Директива 2009/28/ЕО е от значение за Европейското икономическо пространство – т.е. в нейния обхват, освен държавите-членки на Европейския съюз, попадат и държавите, които са страна по Споразумението за Европейско икономическо пространство;
    3. Срокът на транспониране на директивата е изтекъл на 5 декември 2010 г.

    V. С приемането на законопроекта ще бъде осигурено въвеждането на изискванията на Директива 2009/28/ЕО, изпълнение на приоритетите в новата енергийна политика на ЕС и постигането на националните цели за дела на енергията от възобновяеми източници в брутното крайно потребление на енергия на страната. Законът ще допринесе за повишаване на прозрачността и ефективността на административните процедури, подобряване на бизнес климата, постигането на икономически растеж, повишаване конкурентоспособността на икономиката и качеството на живот на българските граждани.

    IV. В заключение може да се каже, че предложеният законопроект за енергията от възобновяеми източници, № 102-01-9, внесен от Министерски съвет на 08.02.2011 г. съответства на изискванията на Директива 2009/28/ЕО на Eвропейския парламент и на Съвета от 23 април 2009 година за насърчаване използването на енергия от възобновяеми източници и за изменение и впоследствие за отмяна на директиви 2001/77/ЕО и 2003/30/ЕО.

    С оглед на гореизложеното и в резултат на проведеното гласуване, Комисията по европейските въпроси и контрол на европейските фондове единодушно предлага (с 11 гласа „за”) на Народното събрание да приеме на първо гласуване проект на Закон за енергията от възобновяеми източници, № 102-01-9, внесен Министерски съвет на 8 февруари 2011 г.



    ПРЕДСЕДАТЕЛ НА КОМИСИЯТА ПО
    ЕВРОПЕЙСКИТЕ ВЪПРОСИ И КОНТРОЛ
    НА ЕВРОПЕЙСКИТЕ ФОНДОВЕ:

    /п./МОНИКА ПАНАЙОТОВА
    Форма за търсене
    Ключова дума