Народно събрание на Република България - Начало
Народно събрание
на Република България
Парламентарни комисии
КОМИСИЯ ПО ЕВРОПЕЙСКИТЕ ВЪПРОСИ И КОНТРОЛ НА ЕВРОПЕЙСКИТЕ ФОНДОВЕ
КОМИСИЯ ПО ЕВРОПЕЙСКИТЕ ВЪПРОСИ И КОНТРОЛ НА ЕВРОПЕЙСКИТЕ ФОНДОВЕ
06/04/2011

    проект на Закон за изменение и допълнение на Закона за гражданското въздухоплаване, № 102-01-16, внесен от Министерския съвет на 11 март 2011 г.
    На заседанието, проведено на 6 април 2011 г., Комисията по европейските въпроси и контрол на европейските фондове разгледа проект на Закон за изменение и допълнение на Закона за гражданското въздухоплаване, № 102-01-16, внесен от Министерския съвет на 11 март 2011 г.

    В заседанието взеха участие Михаил Захариев, главен секретар на Главна дирекция „Гражданска въздухоплавателна администрация”, Красимира Стоянова – директор на дирекция „Правна” и Лора Клайн – главен юрисконсулт в Главна дирекция „Гражданска въздухоплавателна администрация” в Министерството на транспорта, информационните технологии и съобщенията.

    I. Настоящият законопроект цели коректното транспониране на изискванията на Директива 96/67/ЕО на Съвета от 15 октомври 1996 г. относно достъпа до пазара на наземни услуги в летищата на ЕС в българското законодателство, след отправено мотивирано становище от Европейската комисия по Нарушение 2009/4227.

    II. Измененията в законопроекта, които се налагат във връзка с разпоредбите на Директивата, предвиждат облекчаване на условията за явяване на конкурс за достъп до пазара на наземно обслужване. По този начин трябва да се създадат условия за недискриминация спрямо различните доставчици на наземно обслужване и ползвателите на летището. С предлаганото изменение се предвижда към момента на провеждане на конкурса кандидатът да представя единствено списък на експлоатационно годната техника, необходимо присъща за осъществяване на съответната дейност, осигуряваща спазването на действащите стандарти и процедури за сигурност и безопасност на лицата, въздухоплавателните средства, съоръженията и оборудването на съответното летище и списък с имената и адресите на лицата, които възнамерява да бъдат наети, както и доказателства, че те притежават необходимата квалификация и професионален опит. Премахнато е изискването в конкурса за достъп до пазара да участват дружества, които вече притежават лиценз за извършването на съответната дейност.

    По силата на разпоредбите на Директивата се предвижда свободно да се извършва наземно самообслужване на летищата с годишен оборот под 2 млн. пътници или с годишен товарооборот под 50 000 т., като превозвачите не трябва да са по-малко от двама ползватели на летището, при условие че те са избрани въз основа на адекватни, обективни, прозрачни и недискриминационни критерии.

    Главна дирекция „Гражданска въздухоплавателна администрация” може да определи броя на доставчиците на наземно обслужване на всички летища с обеми, по-големи от горепосочените. Това определяне на броя се въвежда само в случаите на недостиг на технологични площи или капацитет на дадено летище, възникнал в резултат на голямо натоварване и голям процент използване на площите, както и когато това е оправдано и свързано преди всичко с безопасността, сигурността или пространственото разположение на летището.

    В тази връзка в новата ал. 22 на чл. 48 д се предвижда изрична възможност за обжалване на актовете за налагане на ограничения по ал. 8 в съответствие с разпоредбата на чл. 21 от Директива 96/67.

    Освен това измененията на законопроекта предвиждат когато управляващата летището организация, ползвателят на летището или доставчикът на наземно обслужване предоставят наземно обслужване, следва строго да отделят сметките за техните дейности по наземно обслужване от сметките за другите дейности в съответствие с актуалната търговска практика. Директивата посочва още, че независим одитор, определен от държавата-членка, следва да проверява дали се извършва това разделяне на сметките.

    III. В заключение може да се каже, че предложеният законопроект за изменение и допълнение на Закона за гражданското въздухоплаване, коректно въвежда изискванията на Директива 96/67/ЕО на Съвета от 15 октомври 1996 година относно достъпа до пазара на наземни услуги в летищата на Общността в българското законодателство. В допълнение, въпреки че със законопроекта се въвеждат основните изисквания на директивата, с оглед по-точното й транспониране, Комисията по европейските въпроси и контрол на европейските фондове обръща внимание при разглеждане на законопроекта от водещата комисия между първо и второ четене, да бъде разгледан по-детайлно текстът на директивата.

    С оглед на гореизложеното и в резултат на проведеното гласуване, Комисията по европейските въпроси и контрол на европейските фондове предлага единодушно (с 15 гласа „за”) на Народното събрание да приеме на първо гласуване проект на Закон за изменение и допълнение на Закона за гражданското въздухоплаване, № 102-01-16, внесен от Министерския съвет на 11 март 2011 г.




    ПРЕДСЕДАТЕЛ НА КОМИСИЯТА ПО
    ЕВРОПЕЙСКИТЕ ВЪПРОСИ И КОНТРОЛ
    НА ЕВРОПЕЙСКИТЕ ФОНДОВЕ:

    /п./МОНИКА ПАНАЙОТОВА
    Форма за търсене
    Ключова дума