Народно събрание на Република България - Начало
Народно събрание
на Република България
Парламентарни комисии
КОМИСИЯ ПО ЕВРОПЕЙСКИТЕ ВЪПРОСИ И КОНТРОЛ НА ЕВРОПЕЙСКИТЕ ФОНДОВЕ
КОМИСИЯ ПО ЕВРОПЕЙСКИТЕ ВЪПРОСИ И КОНТРОЛ НА ЕВРОПЕЙСКИТЕ ФОНДОВЕ
01/06/2011

    Изслушване за напредъка по Оперативна програма „Развитие на конкурентоспособността на българската икономика” 2007 – 2013 г.
    На основание чл. 99, ал. 3 от ПОДНС, на редовното си заседание от 1 юни 2011 г., Комисията по европейските въпроси и контрол на европейските фондове (КЕВКЕФ) изслуша актуална информация за напредъка при управлението на европейските средства в страната по линия на Оперативна програма „Развитие на конкурентоспособността на българската икономика” 2007 – 2013 г. (ОПРКБИ).

    Участие в заседанието на Комисията, като представители на изпълнителната власт, взеха: г-н Евгени Ангелов – заместник-министър на икономиката, енергетиката и туризма, г-жа Жулиета Хубенова – съветник по европейски програми на министъра на икономиката, енергетиката и туризма, г-жа Грета Добрева – директор на дирекция „Европейски фондове за конкурентоспособност” в Министерството на икономиката, енергетиката и туризма (МИЕТ), изпълняваща функциите на Управляващ орган (УО) на Програмата, г-жа Мариана Велкова – изпълнителен директор на Изпълнителната агенция за насърчаване на малките и средните предприятия (в чиято структура е включено Междинното звено по ОПРКБИ) и г-н Цветан Стоевски - главен директор на Главна дирекция „Конкурентноспособност и иновации” в Изпълнителната агенция за насърчаване на малките и средните предприятия.
    По време на изслушването, отношение по темата взеха и представителите на бизнеса в страната, с оглед значимостта на ОПРКБИ като източник на безвъзмездно финансиране за фирмите, в лицето на г-н Васил Велев – председател на Асоциацията на индустриалния капитал в България и г-н Камен Колев – заместник-председател на Българската стопанска камара и председател на Съвета за обществени консултации към КЕВКЕФ.

    Съгласно установената в КЕВКЕФ практика, предварителна информация по темата на изслушването бе предоставена от страна на МИЕТ и разпространена до членовете на Комисията преди провеждане на заседанието. Към настоящия доклад са приложени копия на двете презентации, изнесените от представителите на МИЕТ по време на изслушването.

    В началото на заседанието, г-н Евгени Ангелов очерта икономическите приоритети на МИЕТ, както и ключовите области, към които е насочена подкрепата по ОПРКБИ. Той напомни за извършения от МИЕТ обстоен анализ за състоянието на българската икономика и изведените сектори с потенциал за развитие. Маркирано бе и едно от основните предизвикателства пред икономиката на страната в настоящия момент, а именно липсата на иновационен капацитет.
    По отношение на постигнатия напредък и моментното състояние по ОПРКБИ, представителите на МИЕТ акцентираха върху следните по-важни моменти:
    • Изграждането на технологични паркове по Програмата се предвижда да стартира в началото на следващата година. Усилията ще бъдат насочени към фокусиране на ресурсите в сферите с висок потенциал и подпомагане на взаимодействието „наука - бизнес”. През 2011 г. ще се формулира концепция, въз основа на съществуващите ресурси и добрите практики в Европейския съюз, ще бъдат идентифицирани заинтересованите партньори и ще се оцени готовността им за сътрудничество, а също така ще бъдат разработени и одобрени съответните критерии за избор по линия на Програмата. Г-н Евгени Ангелов подчерта, че се работи в посока цялостно преосмисляне на концепцията за изграждане на технологични паркове, а именно държавата да определи 2-3 парка, които да бъдат изградени съобразно националните приоритети (в сфери с налична научна дейност на високо ниво), а не основаване избора на парковете на конкурентен подбор;
    • Съвместната дейност на МИЕТ и Европейската банка за възстановяване и развитие в областта на енергийната ефективност, в контекста на ОПРКБИ, напредва с добри темпове. На практика това е своеобразен пилотен проект за Европейския съюз като цяло и от успешното му реализиране в Република България зависи неговото прилагане в други страни-членки като добра практика. Усилията тук са насочени към насърчаване въвеждането на екологично чисти, ниско емисионни и енерго-спестяващи производствени технологии. Съответните процедури по ОПРКБИ се предвижда да бъдат обявени в последното тримесечие на настоящата година. Общият финансов ресурс, заделен за повишаване на енергийната ефективност е 684,54 млн. лева (391,17 млн. лева под формата на грант от ОПРКБИ и 293,37 млн. лева чрез кредитна линия от Европейската банка за възстановяване и развитие);
    • На дневен ред е и преструктурирането на администрацията, с цел по-адекватно посрещане реалните потребности на бизнеса. С оглед фокусиране на капацитета и облекчаване на комуникацията се планира създаването на единен орган за управление на ОПРКБИ (обединяване на УО и Междинното звено);
    • Г-жа Жулиета Хубенова представи постигнатия напредък по ОПРКБИ. От старта на Програмата са отворени 24 процедури за кандидатстване, като са сключени договори на обща стойност от порядъка на 821,4 млн. лева (36,1% от разполагаемия ресурс). Към 30 май 2011 г., разплатените средства по ОПРКБИ достигат величина от около 473,3 млн. лева (20,8% от наличния бюджет). На практика, за последните близо 6 месеца, по Програмата са разплатени около 37 млн. лева;
    • Очертани бяха идентифицираните затруднения при изпълнението на ОПРКБИ и предприетите корективни мерки. На преден план бе изведена целта на МИЕТ – до края на 2011 г. да бъде отворена почти цялата Програма като възможност за кандидатстване;
    • Представен бе постигнатият напредък до момента по реализацията на Инициативата JEREMIE в Република България. Комуникирано е искане пред Европейската комисия за промени в Приоритетна ос 3 „Финансови ресурси за развитие на предприятията” на ОПРКБИ, с цел разширяване обхвата на допустимите крайни бенефициенти по част от предвидените финансови инструменти. Очаква се положителното решение на Европейската комисия;
    • Г-жа Грета Добрева информира народните представители за напредъка при извършването на междинната оценка по изпълнението на Програмата, както и за предвидените дейности по ОПРКБИ до края на настоящата година.

    Участниците в заседанието отчетоха постигнатия напредък в реализацията на Програмата в последните 6 месеца, но се обединиха около тезата за необходимостта от допълнително ускоряване на плащанията в подкрепа на българския бизнес. С оглед на заявената цел от страна на представителите на МИЕТ за отварянето на почти цялата Програма като възможност за кандидатстване до края на 2011 г., г-н Петър Петров – член на Комисията по транспорт, информационни технологии и съобщения, апелира да бъдат взети необходимите мерки и да не бъде допуснато блокиране изпълнението на ОПРКБИ с тежката оценка на проектните предложения по сериозния брой планирани процедури до края на годината.


    МОНИКА ПАНАЙОТОВА

    ПРЕДСЕДАТЕЛ
    КОМИСИЯ ПО ЕВРОПЕЙСКИТЕ ВЪПРОСИ И КОНТРОЛ НА
    ЕВРОПЕЙСКИТЕ ФОНДОВЕ
    Форма за търсене
    Ключова дума