Народно събрание на Република България - Начало
Народно събрание
на Република България
Парламентарни комисии
КОМИСИЯ ПО ЕВРОПЕЙСКИТЕ ВЪПРОСИ И КОНТРОЛ НА ЕВРОПЕЙСКИТЕ ФОНДОВЕ
КОМИСИЯ ПО ЕВРОПЕЙСКИТЕ ВЪПРОСИ И КОНТРОЛ НА ЕВРОПЕЙСКИТЕ ФОНДОВЕ
02/11/2011

    проект на Закон за изменение и допълнение на Закона за кредитните институции, № 102-01-59, внесен от Министерския съвет на 31 август 2011 г.
    На заседанието, проведено на 2 ноември 2011 г., Комисията по европейските въпроси и контрол на европейските фондове разгледа проект на Закон за изменение и допълнение на Закона за кредитните институции, внесен от Министерския съвет.
    В заседанието на Комисията взеха участие Боряна Пенчева – заместник-министър на финансите, и Тихомир Тимнев – юрист в Управление „Банков надзор”, Българска Народна Банка.

    I. Настоящия законопроект за изменение и допълнение на Закона за кредитните институции цели въвеждане на промените в законодателството на ниво Европейски съюз, засягащи институционалната рамка на банковия и финансовия надзор. Те са приети с Директива 2010/78/ЕС на Европейския парламент и на Съвета за изменение на директиви 98/26/ЕО, 2002/87/ЕО, 2003/6/ЕО, 2003/41/ЕО, 2003/71/ЕО, 2004/39/ЕО, 2004/109/ЕО, 2005/60/ЕО, 2006/48/ЕО, 2006/49/ЕО и 2009/65/ЕО във връзка с правомощията на Европейския надзорен орган (Европейски банков орган), Европейския надзорен орган (Европейски орган за застраховане и професионално пенсионно осигуряване) и Европейския надзорен орган (Европейски орган за ценни книжа и пазари) в частта относно банките, платежните системи и финансовите конгломерати;
    II. Измененията са необходими, с оглед ефективното функциониране на трите нови европейски надзорни органа в рамките на Европейската система за финансов надзор (ЕСФН). Техните решения са с правно-обвързващ ефект спрямо компетентните органи в отделните държави членки за осигуряване спазването на европейските регулации, както и за разрешаване на спорове между компетентните органи и при възникване на кризисна ситуация на ниво Европейски съюз;
    III. Европейският банков орган (ЕБО) е правоприемник на Комитета на европейските банкови надзорни органи (КЕБНО), съгласно изискванията на Регламент (ЕС) № 1093/2010 на Европейския парламент и на Съвета от 24 ноември 2010 г. за създаване на Европейски надзорен орган (Европейски банков орган). В тази връзка се предвижда задължението Българската народна банка да му предоставя цялата необходима информация за изпълнение на възложените му нови правомощия. В проекта на закон са включени и разпоредби, касаещи сътрудничеството и информационния обмен между Българската народна банка и двете новосъздадени структури на ниво ЕС: Европейски съвет за системен риск и Съвместен комитет на европейските надзорни органи;

    IV. Законопроектът урежда възможността Българската народна банка да сезира Европейския банков орган в случаите, когато съответните компетентни органи не й сътрудничат при осъществяване на надзор на консолидирана основа и когато не може да бъде постигнато съвместно решение между компетентните органи по въпроси, свързани с надзора върху банкови групи и финансови холдинги, които осъществяват дейност в няколко държави членки.
    В унисон с Директива 2010/76/ЕС на Европейския парламент и на Съвета, в законопроекта е регламентирано правото на Българската народна банка да изиска от банките да ограничат размера на променливите възнаграждения на лицата, работещи в тях;

    V. Предвидени са промени в административно-наказателните разпоредби на Закона за кредитните институции, като са въведени диференцирани санкции по отношение на банките и другите юридически лица, различни от банки, и са увеличени размерите на някои от санкциите с цел повишаване на тяхната ефективност.
    Със законопроекта са предложени изменения и на Закона за допълнителния надзор върху финансовите конгломерати и Закона за платежните услуги и платежните системи, които също се налагат от реформата в институционалната структура на европейските надзорни органи.

    VI. Към законопроекта може да бъде отправена следната препоръка:
    В предлаганите § 13, § 20 и § 37 от законопроекта е необходимо да отпадне директното позоваване на директивите, тъй като за разлика от регламентите, директивите нямат директен ефект и техните разпоредби следва да се транспонират в националното законодателство.

    VII. Въз основа на гореизложеното може да се направи заключение, че предложения законопроект не нарушава европейското право, но е необходимо да бъдат отразени посочените правно-технически бележки, с цел прецизиране на разпоредбите от законопроекта

    В резултат на проведеното гласуване, Комисията по европейските въпроси и контрол на европейските фондове предлага (с 11 гласа „за”, 3 гласа „въздържал се”) на Народното събрание да приеме на първо гласуване проект на Закон за изменение и допълнение на Закона за кредитните институции, № 102-01-59, внесен от Министерския съвет на 31 август 2011 г.


    ПРЕДСЕДАТЕЛ НА КОМИСИЯТА ПО
    ЕВРОПЕЙСКИТЕ ВЪПРОСИ И КОНТРОЛ
    НА ЕВРОПЕЙСКИТЕ ФОНДОВЕ:

    /п./МОНИКА ПАНАЙОТОВА
    Форма за търсене
    Ключова дума