КОМИСИЯ ПО ЕВРОПЕЙСКИТЕ ВЪПРОСИ И КОНТРОЛ НА ЕВРОПЕЙСКИТЕ ФОНДОВЕ
09/11/2011
проект на Закон за изменение и допълнение на Закона за данък върху добавената стойност, № 002-01-66, внесен от Министерски съвет на 31 октомври 2011 г.
На заседанието, проведено на 9 ноември 2011 г., Комисията по европейските въпроси и контрол на европейските фондове разгледа проект на Закон за изменение и допълнение на Закона за изменение и допълнение на Закона за данък върху добавената стойност, внесен от Министерски съвет.
В заседанието на Комисията взеха участие представители на Министерството на финансите – Боряна Пенчева – заместник-министър, и Красимир Сивев – началник отдел в Дирекция «Данъчна политика»
I. Проектът на Закон за изменение и допълнение на Закона за данък върху добавената стойност (ЗДДС) цели постигане на съответствие на българското законодателство с правото на Европейския съюз във връзка с Директива 2006/112/ЕО и практиката на Съда на Европейския съюз, както и усъвършенстване на данъчното ни законодателство;
II. Предложените с настоящия проектозакон изменения са насочени основно към текстовете на Директива 2006/112/ЕО, касаещи открити процедури за установяване неизпълнение на задължения, произтичащи от правото на Европейския съюз (infringement), срещу България.
Предлага се да отпадне разпоредбата на чл. 27, ал. 1, т. 2 и 3 от ЗДДС, съгласно която данъчната основа на доставката на урегулирани поземлени имоти и на нови сгради не може да бъде по-ниска от данъчната основа при придобиването на стоката или от нейната себестойност. Причина за това е наличието на противоречие между горепосочената разпоредба и на чл. 73 от Директива 2006/112/ЕО.
Изменение се предвижда и в частта, уреждаща данъчната основа между свързани лица. То има за цел да ограничи случаите, в които данъчната основа на доставките между тях е пазарната цена, съобразно предвиденото в чл. 80 от цитираната по-горе Директива;
III. Проектът на закон предлага промяна в чл. 66, ал. 2 на ЗДДС, насочена към преодоляване на несъответствието между българския закон и текстовете на Директива 2006/112/ЕО, свързани с туристическите услуги. Промяната се състои в това намалената ставка да се прилага при настаняване в хотели, средства за подслон или места за настаняване, а не при настаняване от хотелиер. По този начин всички потребители на услугата се поставят в еднакво данъчно положение. Досегашното понятие „настаняване” се променя, с цел да се ограничи прилагането на намалената ставка при доставка на обща туристическа услуга от туроператор.
В унисон с правото на ЕС, законопроектът предвижда изменение на разпоредбите, определящи обхвата на специалния режим на облагане на туристическите услуги. Доставките, при които получател е друг туроператор, са изключени от приложното поле на режима на маржа, като се въвежда ново понятие „пътуващо лице”;
IV. Предложено е изменение, свързано с Решение на Съда на Европейския съюз по дело С-203/10 дирекция „Обжалване и управление на изпълнението”- Варна, срещу „Ауто Николови” ООД. Изменението урежда правото на приспадане на данъчен кредит при внос на стоки втора употреба, които не са произведения на изкуството, колекционерски или антикварни предмети. За разлика от настоящата разпоредба, правото на данъчен кредит ще може да се упражнява по общия ред;
V. Предлагат се промени в някои разпоредби на ЗДДС, целящи тяхното прецизиране, както и решаването на практически проблеми, свързани с лицата, използващи фискални устройства; публичната продан; учредяването или прехвърлянето на право на строеж до момента на издаване на разрешение за строеж да се счита за освободена доставка; регистрационният режим по ЗДДС на физическите лица, упражняващи независима икономическа дейност и задължението за подаване на месечна справка-декларация по ЗДДС и отчетните регистри по електронен път, ако записите в регистрите са повече от пет;
VI. В заключение може да се приеме, че законопроектът е съобразен с изискванията на Директива 2006/112 на Съвета от 28 ноември 2006 г. относно общата система на данъка върху добавената стойност.
В резултат на проведеното гласуване, Комисията по европейските въпроси и контрол на европейските фондове предлага (с 10 гласа „за”, 3 гласа „въздържал се”) на Народното събрание да приеме на първо гласуване проект на Закон за изменение и допълнение на Закона за данък върху добавената стойност, № 002-01-66, внесен от Министерски съвет на 31 октомври 2011 г.
ПРЕДСЕДАТЕЛ НА КОМИСИЯТА ПО
ЕВРОПЕЙСКИТЕ ВЪПРОСИ И КОНТРОЛ
НА ЕВРОПЕЙСКИТЕ ФОНДОВЕ:
/п./МОНИКА ПАНАЙОТОВА