Народно събрание на Република България - Начало
Народно събрание
на Република България
Парламентарни комисии
КОМИСИЯ ПО ЕВРОПЕЙСКИТЕ ВЪПРОСИ И КОНТРОЛ НА ЕВРОПЕЙСКИТЕ ФОНДОВЕ
КОМИСИЯ ПО ЕВРОПЕЙСКИТЕ ВЪПРОСИ И КОНТРОЛ НА ЕВРОПЕЙСКИТЕ ФОНДОВЕ
02/11/2011

    Изслушване на информация за процеса по управление на средствата от Европейския съюз в страната в сектор „Транспорт”
    На основание чл. 99, ал. 3 от ПОДНС, на редовното си заседание от 2 ноември 2011 г., Комисията по европейските въпроси и контрол на европейските фондове (КЕВКЕФ) изслуша актуална информация за постигнатия напредък и моментното състояние по:

    • Оперативна програма „Транспорт” 2007 – 2013 г. (ОПТ);
    • Проектите по Програма ИСПА/Кохезионен фонд (Регламент 1164/94) в сектор „Транспорт”, управлявани от страна на Министерството на транспорта, информационните технологии и съобщенията (МТИТС).

    Участие в заседанието на КЕВКЕФ като представители на изпълнителната власт взеха: г-н Ивайло Московски – министър на транспорта, информационните технологии и съобщенията, г-жа Галина Василева – директор на дирекция „Координация на програми и проекти” в МТИТС (Управляващ орган на ОПТ и проектите по бившата Програма ИСПА в сектор „Транспорт”), г-н Лазар Лазаров – председател на Управителния съвет на Агенция „Пътна инфраструктура” (АПИ) и г-н Христо Алексиев – заместник-генерален директор на Национална компания „Железопътна инфраструктура” (НКЖИ). В заседанието на КЕВКЕФ взе участие и г-н Иван Вълков – председател на Комисията по транспорт, информационни технологии и съобщения в Народното събрание на Република България.
    В съответствие с установената практика в КЕВКЕФ, предварителна информация за заседанието бе предоставена от страна на структурите на изпълнителната власт и разпространена до членовете на КЕВКЕФ преди провеждане на изслушването. Предвид големия обем на документите, към настоящия доклад е приложено единствено копие на изнесената по време на заседанието презентация (вж. Приложението).
    Министърът на транспорта, информационните технологии и съобщенията г-н Ивайло Московски очерта финансовия напредък по ОПТ, в т.ч. достигнатите към 31 октомври 2011 г. нива на договаряне от над 72% и на разплащане от над 18%. Бе отбелязано, че от началото на настоящата година са разплатени над 500 млн. лева. Разчетите на Управляващия орган показват достигане на 26,3% разплащане до края на 2011 г. В процес на изпълнение са 10 инфраструктурни проекта (5 в пътния сектор, 3 в железопътния сектор и 2 за разширение на метрото в столицата). Засегната бе и темата за развитието на Транс-европейската транспортна мрежа (TEN-T).
    Детайли за напредъка при реализацията на ОПТ бяха представени от страна на г-жа Галина Василева – директор на дирекция „Координация на програми и проекти” в МТИТС. До момента, най-високо ниво на договаряне е постигнато по Приоритетна ос 1 на ОПТ («Развитие на железопътната инфраструктура по Транс-европейските и основните национални транспортни оси»). Най-високо е нивото на разплащане по Приоритетна ос 3 («Подобряване на интермодалността при превоз на пътници и товари»), с оглед напредъка по Етап I от проекта за разширение на столичното метро (75% постигнато физическо и финансово изпълнение до момента). Г-жа Галина Василева уточни, че по препоръка на Европейската комисия и за гарантиране на по-висока степен на прецизност, изпълнението на ОПТ се следи на база стойност на сключените договори, а не размер на предоставената безвъзмездна финансова помощ по проектите.
    Министърът на транспорта, информационните технологии и съобщенията г-н Ивайло Московски информира народните представители за очертаващия се недостиг от около 600 млн. евро по приоритетните проекти от ОПТ в настоящия програмен период. По темата се водят разговори с представители на Министерството на финансите. Той добави също така, че на предстоящото заседание на Комитета за наблюдение на ОПТ (7-8 декември 2011 г.) ще бъде предложено прехвърлянето на средствата от проект „Подобряване на корабоплаването в българо- румънския участък на р. Дунав от км 530 до км 520 – Батин и от км 576 до км 560 – Белене” към Етап III на проекта за разширение на столичното метро (участъка от «Цариградско шосе» до летище София). Налице е принципно съгласие от страна на Европейската комисия и румънска страна за отлагане на проекта за р. Дунав за периода 2014 – 2020 г. поради акумулираното забавяне при подготовката му (забавени са предпроектните проучвания, а ОВОС е върната за преработка). Идеята е в настоящия програмен период да бъде завършена подготовката на този проект, а същинското изпълнение да се осъществи след 2013 г.
    Председателят на КЕВКЕФ г-жа Моника Панайотова приветства идеята за прехвърлянето на средства между горепосочените проекти, което е в съответствие с препоръките в Междинния доклад на Комисията за усвояването на европейските средства в страната през 2011 г., а именно за финансиране на проекти с висока степен на готовност, адресиращи реални обществени потребности, за сметка на проекти, в чиято подготовка е акумулирано сериозно забавяне.
    Председателят на Комисията по транспорт, информационни технологии и съобщения в Народното събрание на Република България г-н Иван Вълков поздрави екипа, ангажиран с реализацията и управлението на ОПТ за сериозния напредък от началото на настоящата година.
    В хода на дискусиите бе уточнено от страна на министър Ивайло Московски, че срокът за реализация на проектите по основната мрежа от TEN-T е до 2030 г., а по разширената – до 2050 г.
    В отговор на питане от народния представител от КЕВКЕФ г-н Станислав Иванов, г-жа Галина Василева заяви, че окончателните резултати от междинната оценка на ОПТ ще бъдат готови към началото на месец декември и ще бъдат представени на заседанието на Комитета за наблюдение (7 - 8 декември 2011 г.).
    Председателят на Управителния съвет на АПИ г-н Лазар Лазаров информира народните представители, че терминът «скоростен път» не фигурира в българската нормативна уредба и в тази връзка се подготвят предложения за промени в законодателството. Строителството на скоростен път може да доведе до икономия на средства от порядъка на до 30% спрямо изграждането на участък от магистрала с еквивалентна дължина.
    В края на изслушването бе разгледан и статусът на ключови проекти по Програма ИСПА/Кохезионен фонд (Регламент 1164/94) в сектор „Транспорт”.


    МОНИКА ПАНАЙОТОВА

    ПРЕДСЕДАТЕЛ
    КОМИСИЯ ПО ЕВРОПЕЙСКИТЕ ВЪПРОСИ И КОНТРОЛ НА
    ЕВРОПЕЙСКИТЕ ФОНДОВЕ
    Форма за търсене
    Ключова дума