КОМИСИЯ ПО ЕВРОПЕЙСКИТЕ ВЪПРОСИ И КОНТРОЛ НА ЕВРОПЕЙСКИТЕ ФОНДОВЕ
29/02/2012
проект на Закон за изменение и допълнение на Закона за нотариусите и нотариалната дейност, № 202-01-13, внесен от Министерския съвет на 17 февруари 2012 г.
На заседанието, проведено на 29 февруари 2012 г., Комисията по европейските въпроси и контрол на европейските фондове разгледа проект на Закон за изменение и допълнение на Закона за нотариусите и нотариалната дейност, внесен от Министерския съвет.
В заседанието на Комисията взеха участие представители на Министерство на правосъдието – Деница Вълкова – заместник-министър, Елена Дойчева – държавен експерт в Дирекция „Международно правно сътрудничество и европейски въпроси”, Даниела Белчина – държавен експерт в Дирекция „Съвет по законодателство”.
I. С настоящия законопроект се цели привеждане в съответствие на Закона за нотариусите и нотариалната дейност с чл. 49 от Договора за функционирането на Европейския съюз (ДФЕС), като се урежда възможността за гражданите на държава - членка на ЕС, на държава - страна по Споразумението за Европейското икономическо пространство, или на Конфедерация Швейцария да упражняват професията „нотариус” в Република България.
II. В чл. 8, ал. 1 от действащия Закон за нотариусите и нотариалната дейност е предвидено, че правоспособност на нотариус може да придобие лице, което е само български гражданин. Това изискване не е съобразено с практиката на Съда на Европейския съюз, а именно с Решение на Съда от 24 май 2011 г. по Дело C-50/08 Европейска комисия срещу Френска република и Решение на Съда от 24 май 2011 г. по Дело C-54/08 Европейска комисия срещу Федерална република Германия, в които е констатирано неизпълнение на задълженията на държавите членки по отношение на свободата на установяване. Съдът припомня, че член 43 ЕО (сега чл. 49 от ДФЕС) е една от фундаменталните разпоредби на правото на Съюза, която забранява, като ограничение на свободата на установяване, всяка дискриминация, основана на гражданството и произтичаща от националните законодателства.
Имайки предвид констатираното от Европейската комисия нарушение на чл. 49 от ДФЕС по отношение на Република България, с § 1 от законопроекта се изменя чл. 8, ал. 1 от Закона за нотариусите и нотариалната дейност, като се предвижда, че правоспособност на нотариус може да придобие лице, което е български гражданин, гражданин на друга държава - членка на Европейския съюз, на държава - страна по Споразумението за Европейското икономическо пространство, или на Конфедерация Швейцария.
В § 2 от законопроекта са предвидени изменения и допълнения на чл. 11 от Закона за нотариусите и нотариалната дейност, уреждащи подаването на заявление за участие в конкурса за нотариуси от граждани на други държави-членки, както и документите, които следва да бъдат приложени.
В § 3 от законопроекта е залегнало изискването документите, представени от заинтересованите лица, в зависимост от чуждата държава, от която произхождат, да отговарят на изискванията на съответните разпоредби на двустранните международни договори или на Конвенцията за премахване на изискването за легализация на чуждестранните публични актове, съставена на 5 октомври 1961 г. в Хага, или на Правилника за легализациите, заверките и преводите на документи и други книжа, както и да бъдат снабдени с преводи на български език, които се извършват и заверяват по предвидения ред.
III. При разглеждане на законопроекта следва да се има предвид, че:
1. По отношение на Република България е открита процедура по нарушение за неспазване на чл. 49 от ДФЕС, която се намира в досъдебна фаза;
2. По отношение на § 2 от законопроекта, с който се изменя чл. 11 от Закона за нотариусите и нотариалната дейност, следва да се посочи, че допълнителното изискване в новосъздадената ал. 4 за прилагане на извлечение от нормативната уредба на съответната държава, която регламентира зачитането на стажа за юридически, е прекомерно и създава необосновано ограничение на свободата на европейските граждани да се установят в България, за да упражняват тази дейност. Българските компетентни органи би следвало сами да установят съответната нормативна уредба, с цел да проверяват стриктното изпълнение на това условие.
С оглед на гореизложеното и в резултат на проведеното гласуване, Комисията по европейските въпроси и контрол на европейските фондове предлага (с 9 гласа „за” и 3 гласа „въздържал се”) на Народното събрание да приеме на първо гласуване проект на Закона за нотариусите и нотариалната дейност, № 202-01-13, внесен от Министерския съвет на 17 февруари 2012 г.
ПРЕДСЕДАТЕЛ НА КОМИСИЯТА
ПО ЕВРОПЕЙСКИТЕ ВЪПРОСИ И
КОНТРОЛ НА ЕВРОПЕЙСКИТЕ ФОНДОВЕ:
/п./МОНИКА ПАНАЙОТОВА