Народно събрание на Република България - Начало
Народно събрание
на Република България
Парламентарни комисии
КОМИСИЯ ПО ЕВРОПЕЙСКИТЕ ВЪПРОСИ И КОНТРОЛ НА ЕВРОПЕЙСКИТЕ ФОНДОВЕ
КОМИСИЯ ПО ЕВРОПЕЙСКИТЕ ВЪПРОСИ И КОНТРОЛ НА ЕВРОПЕЙСКИТЕ ФОНДОВЕ
30/05/2012

    Изслушване на актуална информация за напредъка по Оперативна програма „Развитие на конкурентоспособността на българската икономика” 2007 – 2013 г.
    На основание чл. 99, ал. 3 от ПОДНС, на редовното си заседание на 30 май 2012 г., Комисията по европейските въпроси и контрол на европейските фондове (КЕВКЕФ) изслуша актуална информация за напредъка при управлението на европейските средства в страната по линия на Оперативна програма „Развитие на конкурентоспособността на българската икономика” 2007 – 2013 г. (ОПРКБИ).

    Участие в заседанието на Комисията, като представители на изпълнителната власт, взеха: г-н Делян Добрев - министър на икономиката, енергетиката и туризма и г-н Кирил Гератлиев - главен директор на главна дирекция „Европейски фондове за конкурентоспособност” в Министерството на икономиката, енергетиката и туризма (МИЕТ).

    В заседанието участваха и представители на бизнеса в страната, с оглед значимостта на ОПРКБИ като източник на безвъзмездно финансиране за фирмите, в лицето на г-н Румен Радев - заместник-председател на Управителния съвет на Асоциацията на индустриалния капитал в България, г-н Боян Бойчев - заместник-председател на Управителния съвет на Асоциацията на индустриалния капитал в България, г-жа Беата Папазова - съветник „Европейска интеграция и проекти” в Българската търговско-промишлена палата и г-н Камен Колев – заместник-председател на Българската стопанска камара и председател на Съвета за обществени консултации към КЕВКЕФ.

    Съгласно установената в КЕВКЕФ практика, предварителна информация по темата на изслушването бе предоставена от страна на МИЕТ и разпространена до членовете на Комисията преди провеждане на заседанието. Към настоящия доклад е приложено копие на презентацията, изнесена от представителите на МИЕТ по време на изслушването.

    В началото на изслушването, г-н Кирил Гератлиев запозна народните представители с постигнатия напредък до момента и предстоящите действия по ОПРКБИ. От неговото изложение стана ясно следното:

    • В процес на изпълнение е 63 % от бюджета на ОПРКБИ. Стартираните покани без инструмента ДЖЕРЕМИ са за обща стойност над 860 млн. евро. Към момента са сключени над 1100 договора, но около 200 бенефициентите са се отказвали да реализират проектите си по различни причини, сред които: затруднен достъп до финансиране и усложнени бюрократични процедури. От друга страна около 80 % от исканията за междинни финансови плащания се обработват в срок. Договорени към момента са 653 млн. евро или 56 % от ресурса на Програмата, но без инструмента ДЖЕРЕМИ (350 млн.евро) общата им стойност е 304 млн. евро или 26 % от бюджета на ОПРКБИ. Към настоящия момент, включвайки ДЖЕРЕМИ, са разплатени 438 млн. евро или 38 – 40 % от бюджета на ОПРКБИ, а без инструмента – 89 млн. евро или около 11 %.
    • Предложената през декември 2011 г. реалокация на средства вече е факт и е получила одобрението на Европейската комисия. С нея 100 млн. евро от Приоритетна ос 2 и 50 млн. евро от Приоритетна ос 4 се реалокират в Приоритетна ос 3. Това е една от важните промени в Програмата, чрез която приблизително една трета от целия й бюджет или 350 млн. евро се предоставят за т.нар. финансов инженеринг. В периода до 30 юни 2012 г. предстои придвижване на документацията, преподписване на допълнителни споразумения към основното споразумение за инструмента ДЖЕРЕМИ и последващата го ратификация от парламента. Към момента са разработени 6 продукта в рамките на инструмента, като само от първия продукт има действащи заеми в размер на около 15 млн. евро. Другите продукти трябва да стартират в края на 2012 г. и в първото тримесечие на 2013 г. Срокът за разплащане на тези средства също е 31 декември 2015 г.
    • В първата половина на юни 2012 г. се очаква стартът на Програмата „Енергийна ефективност и зелена икономика”. Тя е иновативен инструмент, разработен между екипа на МИЕТ и Европейската банка за възстановяване и развитие, съчетаващ 150 мил. евро кредитен компонент и 150 мил. евро безвъзмездна финансова помощ от ОПРКБИ.
    • По отношение на София Тех Парк текат два паралелни процеса. Единият е по предоставяне на безвъзмездната финансова помощ на компанията, което трябва да се случи в рамките на тази година. Другият е самата проектна компания да бъде оборудвана с адекватен капацитет, за да може да стартира всички проектни дейности, като крайният срок за това е 31 декември 2013 г.
    • Работи се в насока оптимизиране на процедурата по Постановление на Министерския Съвет №55, в т.ч. определяне на минимален праг, под който 10-те изнесени в страната регионални офиси да одобряват договорите с подизпълнители. Това съществено би ускорило изпълнението на програмата.
    • Новата управленска структура на ОПРКБИ обединява Управляващия орган (УО) и Междинното звено в новосъздадената главна дирекция „Европейски фондове за конкурентоспособност” в МИЕТ, която е на пряко подчинение на министъра. Главният директор е Ръководител на УО, с което се цели гъвкавост и оперативност при управление на Програмата. Оптимизирана е структурата на отделите – от 12 стават 6 в новата главна дирекция, намалена е бюрокрацията и са съкратени сроковете за вземане на експертни решения. С оглед ускоряване на процесите, за одобряване на един отчет вече са необходими 12 подписа вместо досегашните 24-30. Предприети се мерки в посока избягване на дублирането на функции, подобряване на комуникацията с бенефициентите и ускоряване на предварителния контрол на оценителните доклади, като по този начин договорите ще могат да се сключват в максимално кратки срокове. Предстои работа и по създаването на модел за електронно кандидатстване.

    • Координация и допълняемост между ОПРКБИ и Оперативна програма „Развитие на човешките ресурси” (ОПРЧР) се осъществява както на програмно ниво, чрез заложените допълващи се действия и интервенции, така и на ниво процедури за безвъзмездна помощ – чрез Комитетите за наблюдение на двете оперативни програми, където се обсъждат и одобряват конкретните параметри на отделните процедури. Освен това се провеждат обучения на заети лица, които са финансират по ОПРЧР. Програмата подпомага подобряването на условията на труд в предприятията, създаването на повече и по-добри работни места. с цел подобряване на синергичните ефекти между двете програми е необходимо съвместно планиране и съгласуваност на бъдещи покани за проектни предложения и предварително обсъждане на съдържанието на пакетите от документи.

    • Във връзка с подготовката за новия програмен период трябва да се отбележи, че. финансовият инженеринг е силно застъпена тема в новите регламенти. Имайки предвид, че голяма част от българските бенефициенти разчитат на схемите за безвъзмездна помощ, е важно техният дял да бъде запазен доколкото е възможно. От друга страна, за да не се поставят на риск средствата по ДЖЕРЕМИ, е необходимо в рамките на следващата една година максимално голяма част от тях да достигнат реално до българския бизнес.

    В последвалата дискусия народните представители от КЕВКЕФ отправиха редица въпроси, коментари и препоръки към екипа на МИЕТ. Председателят на комисията г-жа Моника Панайотова изрази задоволство от факта, че голяма част от препоръките на КЕВКЕФ, отправяни в рамките на шестмесечните и на годишните доклади за усвояването на средствата от ЕС са отчетени и осъзнати и се предприемат необходимите мерки. Тя пожела да получи повече информация относно София Тех Парк, неговата структурата, начин на работа, участници и ефекти от бъдещата дейност.

    В отговор министър Добрев обясни, че реално работата по проекта е започнала преди около 2-3 седмици с регистрацията на дъщерна компания в рамките на „Индустриални зони” с първоначален капитал от 3 млн. лева. Тази компания ще има изпълнителен директор и определен брой експерти, които ще стартират процедурите по придобиване на имота, определен за изграждането на парка, както и ще участват във всички обсъждания със заинтересованите страни. Работи се активно с представители на бизнеса и академичните среди в посока технологичният парк да бъде полезен за всички и да се реализира най-добрия ефект от това взаимодействие. В този смисъл проектът за София Тех Парк не цели за дадени сгради и лаборатории да бъдат намерени наематели и ползватели, а напротив- добрите бизнес начинания и научни идеи да бъдат обезпечени с необходимата инфраструктура.

    Г-н Камен Колев отбеляза, че в Съвета за обществени консултации към КЕВКЕФ с бизнеса и неправителствения сектор са обсъдени голям брой предложения по ОПРКБИ, но въпреки това Програмата все още не е на необходимото ниво като скорост на изпълнение и усвояване на средствата. Той приветства пренасочването на ресурс към схемите с голям интерес, от което стотици потенциални бенефициенти с вече оценени проекти биха се възползвали. Г-н Колев сподели, че интересът на бизнеса е преди всичко към технологичната модернизация, докато към Приоритетна ос 1 „Иновации” такъв почти отсъства и е добре да се помисли за облекчаване на условия за кандидатстване по нея. Той подчерта още, че достъпът до финансиране продължава да е сериозно предизвикателство за българския бизнес.

    В своето заключително изказване министър Делян Добрев отговори на поставените към него въпроси, акцентирайки на следното:

    • За успешното завършване на ОПРКБИ и с оглед малкото време, което остава е необходима система, която да работи максимално бързо и ефективно. С тази цел е направено и преструктурирането в управлението на програмата, оптимизирани са всички процеси и процедури.

    • Наддоговарянето е най-бързият начин за подобряване на изпълнението на Програмата, а реалокирането на средства ще се осъществява паралелно с процеса на преразглеждане на схемите, така че да се променят насоките за кандидатстване, изискванията към бенефициентите и съответно дейностите, които могат да бъдат финансирани, за да се предизвика по-голям интерес сред тях.

    • Прави се всичко възможно Програмата за енергийна ефективност да стартира възможно най-скоро. За нея се предвижда аутсорсинг на оценката – компания извън администрацията ще одобрява проектните предложения.

    • Освен опростяването и намаляването на обема на документацията, която е необходима при кандидатстване, ще се работи за съкращаване на процесите на предварителния (ex-ante) контрол от страна на Управляващия орган. Предприемат се и мерки за по-добра информираност на бенефициентите и улесняване на комуникацията с тях.



    МОНИКА ПАНАЙОТОВА
    ПРЕДСЕДАТЕЛ НА КОМИСИЯТА
    ПО ЕВРОПЕЙСКИТЕ ВЪПРОСИ И
    КОНТРОЛ НА ЕВРОПЕЙСКИТЕ ФОНДОВЕ
    Форма за търсене
    Ключова дума