Народно събрание на Република България - Начало
Народно събрание
на Република България
Парламентарни комисии
КОМИСИЯ ПО ЕВРОПЕЙСКИТЕ ВЪПРОСИ И КОНТРОЛ НА ЕВРОПЕЙСКИТЕ ФОНДОВЕ
КОМИСИЯ ПО ЕВРОПЕЙСКИТЕ ВЪПРОСИ И КОНТРОЛ НА ЕВРОПЕЙСКИТЕ ФОНДОВЕ
04/07/2012

    проект на Закон за ратифициране на Решение на Европейския съвет от 25 март 2011 г. за изменение на член 136 от Договора за функционирането на Европейския съюз по отношение на механизъм за стабилност за държавите-членки, чиято парична единица е еврото, № 202-02-23, внесен от Министерския съвет на 15 юни 2011 г.
    На заседанието, проведено на 4 юли 2012 г., Комисията по европейските въпроси и контрол на европейските фондове разгледа проект на Закон за ратифициране на Решение на Европейския съвет от 25 март 2011 г. за изменение на член 136 от Договора за функционирането на Европейския съюз по отношение на механизъм за стабилност за държавите-членки, чиято парична единица е еврото, внесен от Министерския съвет.

    В заседанието на Комисията взеха участие заместник-министърът на външните работи, г-н Иван Найденов и представители на Министерството на финансите - г-жа Маринела Петрова, директор на дирекция „Икономическа и финансова политика“ и г-жа Мария Маринова, старши експерт в същата дирекция.

    I. На основание чл. 85, ал. 3 от Конституцията на Република България с настоящия законопроект се предлага на Народното събрание да ратифицира Решение на Европейския съвет от 25 март 2011 г. за изменение на член 136 от Договора за функционирането на Европейския съюз по отношение на механизъм за стабилност за държавите-членки, чиято парична единица е еврото.

    ІІ. Горепосоченото Решение е прието от Европейския съвет на основание член 48, параграф 6 от Договор за европейския съюз /ДЕС/. Посочената разпоредба дава възможност на Европейския съвет, като действа с единодушие след консултация с Европейския парламент, Европейската комисия и в определени случаи с Европейската централна банка, да приеме решение за изменение на всички или на част от разпоредбите на част трета „Вътрешни политики и дейност на Съюза” от Договора за функционирането на Европейския съюз /ДФЕС/. Решението не може да разширява областите на компетентност, предоставени на Съюза с ДЕС и ДФЕС и влиза в сила след като бъде одобрено от държавите-членки в съответствие с конституционните им изисквания.

    III. Същността на предлаганото изменение на член 136 от ДФЕС се състои в даването на възможност на държавите-членки, чиято парична единица е еврото да формират механизъм в подкрепа на колективната европейска валута. Предоставянето на финансова помощ на страните-участници, изпитващи дългови и ликвидни проблеми, се предвижда да бъде обвързано със стриктни условия и ангажименти.

    Това е поредната стъпка в контекста на новото икономическо управление на ЕС, целяща да възстанови доверието на финансовите пазари в еврото и да отговори на натиска от дълговото бреме за някои от държавите-членки.

    Решението има връзка с Договора за създаване на Европейски механизъм за стабилност (ЕМС), подписан от държавите-членки от Еврозоната. ЕМС ще замени временния Европейски механизъм за финансова стабилност. Република България към момента не е страна по този договор и няма ангажимент за неговата ратификация.

    IV. Следва да се има предвид, че между икономиките на държавите членки на ЕС е налице висока степен на взаимосвързаност и взаимозависимост. Ето защо подкрепата на България за изменението на член 136 е важна като част от един решителен колективен отговор в рамките на ЕС на неблагоприятните финансови и икономически последици от световната криза.

    Въпреки че страната ни все още не членува в Еврозоната, курсът на българския лев е фиксиран към еврото от момента на неговото създаване. В този смисъл стабилността на единната европейска валута и нейната устойчивост на настоящи и бъдещи отрицателни въздействия са от голямо значение за българската икономика и финанси.

    V. В заключение, предложеният законопроект за ратификация на Решението на Европейския съвет от 25 март 2011 г. за изменение на член 136 от Договора за функционирането на Европейския съюз отговаря на задълженията на Република България, произтичащи от пълноправното й членство в Европейския съюз.


    С оглед на гореизложеното и в резултат на проведеното гласуване, Комисията по европейските въпроси и контрол на европейските фондове предлага (с 9 гласа „за” и 2 гласа „въздържал се”) на Народното събрание да приеме на първо гласуване проект на Закон за ратифициране на Решение на Европейския съвет от 25 март 2011 г. за изменение на член 136 от Договора за функционирането на Европейския съюз по отношение на механизъм за стабилност за държавите-членки, чиято парична единица е еврото, № 202-02-23, внесен от Министерски съвет на 15.06.2011 г.



    ПРЕДСЕДАТЕЛ НА КОМИСИЯТА
    ПО ЕВРОПЕЙСКИТЕ ВЪПРОСИ И
    КОНТРОЛ НА ЕВРОПЕЙСКИТЕ ФОНДОВЕ:


    /п./ МОНИКА ПАНАЙОТОВА
    Форма за търсене
    Ключова дума