Народно събрание на Република България - Начало
Народно събрание
на Република България
Парламентарни комисии
КОМИСИЯ ПО ЕВРОПЕЙСКИТЕ ВЪПРОСИ И КОНТРОЛ НА ЕВРОПЕЙСКИТЕ ФОНДОВЕ
КОМИСИЯ ПО ЕВРОПЕЙСКИТЕ ВЪПРОСИ И КОНТРОЛ НА ЕВРОПЕЙСКИТЕ ФОНДОВЕ
03/10/2012

    проект на Закон за ратифициране на Меморандума за разбирателство между правителството на Република България, представлявано от министъра на регионалното развитие и благоустройството, и правителството на Република Сърбия относно изпълнението на Програмата за трансгранично сътрудничество България-Сърбия по Инструмента за предприсъединителна помощ № CCI:2007CB16IPO006 и на Протокола за изменението му, № 202-02-29/25.09.2012 г., внесен от Министерски съвет на 25 септември 2012 г.
    На заседанието, проведено на 3 октомври 2012 г., Комисията по европейските въпроси и контрол на европейските фондове разгледа проект на Закон за ратифициране на Меморандума за разбирателство между правителството на Република България, представлявано от министъра на регионалното развитие и благоустройството, и правителството на Република Сърбия относно изпълнението на Програмата за трансгранично сътрудничество България-Сърбия по Инструмента за предприсъединителна помощ № CCI:2007CB16IPO006 и на Протокола за изменението му, внесен от Министерския съвет.

    В заседанието на Комисията взе участие Николай Нанков - заместник-министър на регионалното развитие и благоустройството.

    I. На основание чл. 85, ал. 1, т. 4 от Конституцията на Република България с настоящия законопроект се предлага на Народното събрание да ратифицира със закон Меморандума за разбирателство между правителството на Република България, представлявано от министъра на регионалното развитие и благоустройството, и правителството на Република Сърбия относно изпълнението на Програмата за трансгранично сътрудничество България-Сърбия по Инструмента за предприсъединителна помощ № CCI:2007CB16IPO006 и на Протокола за изменението му.

    Меморандумът за разбирателство е подписан от българска страна на 18 март 2011 г. С Решение на Европейската комисия С(2011) 3397 от 18 май 2011 г. Програмата за ТГС България – Сърбия е изменена, което налага подписването на Протокол за изменение на Меморандума, преди провеждането на процедурата по неговата ратификация. Протоколът за изменение на Меморандума е подписан на 11 юли 2012 г.

    II. Програмата за Трансгранично сътрудничество България – Сърбия, наричана по-нататък „Програмата”, е одобрена от Европейската комисия 25 март 2008 г. и се финансира по Инструмента за предприсъединителна помощ (ИПП) и от публични средства от държавните бюджети на двете държави.

    Общата стратегическа цел на Програмата е подпомагане на териториалната кохезия на българо-сръбския трансграничен регион, неговата конкурентноспособност и устойчивост на развитие чрез сътрудничество в икономическата, социалната и екологична област.

    Съгласно решението на ЕК за изменение на програмата, националното съфинансиране за Република Сърбия следва да се осигурява чрез собствено съфинансиране от отделните партньори бенефициенти, а не от държавния бюджет. В резултат на това решение е налице невъзможност да се осигури равно участие на двете държави в осигуряването на задължителното съфинансиране в размер 15 на сто – 7,5 на сто/7,5 на сто по приоритетните оси 1 и 2. В този смисъл, в случай че българските партньори проявяват по-голяма активност в проектите, българската държава следва да осигури, чрез съфинансиране от националния бюджет, по-голям размер българско национално съфинансиране в рамките на общите 15 на сто съфинансиране.

    III. Меморандумът за разбирателство определя основните правила за изпълнението и финансовото управление на Програмата, дефинира функциите, правата и отговорностите на органите, свързани с управлението и контрола на Програмата.

    Управляващ орган (УО) е Главна дирекция „Управление на териториалното сътрудничество” на Министерството на регионалното развитие и благоустройството (МРРБ) на Република България, Сертифициращ орган е дирекция „Национален фонд” на Министерството на финансите на България, Одитен орган е Изпълнителна агенция „Одит на средствата на Европейския съюз” към министъра на финансите на България, която се подпомага от група одитори с представители на двете държави партньори, а Сръбският офис за европейска интеграция на Сърбия е Национален партниращ орган. За изпълнение на Програмата е създаден Съвместен технически секретариат (СТС) с офис в гр. София, България. На сръбска територия е създаден клон на СТС в гр. Ниш, изпълняващ ролята на местно звено за контакти.

    IV. С Протокола за изменение на Меморандума се отразяват промените, настъпили вследствие решението на ЕК за изменение на програмата и предложенията на Министерство на финансите и МРРБ, произтичащи от промени в националното законодателство и с оглед постигане на по-голяма оперативност в работата по програмата. Следва да се отбележи, че изменението на Меморандума е необходима предпоставка за публикуване на следващи покани за набиране на проектни предложения.

    Едно от основните изменения в Меморандума е свързано с промяната на чл. 16, ал. 3, съгласно която за периода 2012-2016 г. България следва да осигури националното съфинансиране за българските партньори, като конкретният процент ще зависи от тяхната активност.

    V. С ратифицирането от страна на Народното събрание на Меморандума за разбирателство и на Протокола за неговото изменение се осигурява пълноправното участие на Република България в Програмата, в съответствие с поетите ангажименти пред Европейската комисия.


    С оглед на гореизложеното и в резултат на проведеното гласуване, Комисията по европейските въпроси и контрол на европейските фондове единодушно предлага (с 13 гласа „за“) на Народното събрание да приеме на първо гласуване проект на Закон за ратифициране на Меморандума за разбирателство между правителството на Република България, представлявано от министъра на регионалното развитие и благоустройството, и правителството на Република Сърбия относно изпълнението на Програмата за трансгранично сътрудничество България-Сърбия по Инструмента за предприсъединителна помощ № CCI:2007CB16IPO006 и на Протокола за изменението му, № 202-02-29/25.09.2012 г., внесен от Министерския съвет на 25 септември 2012 г.


    ПРЕДСЕДАТЕЛ НА КОМИСИЯТА
    ПО ЕВРОПЕЙСКИТЕ ВЪПРОСИ И
    КОНТРОЛ НА ЕВРОПЕЙСКИТЕ
    ФОНДОВЕ:

    /п./МОНИКА ПАНАЙОТОВА
    Форма за търсене
    Ключова дума