Народно събрание на Република България - Начало
Народно събрание
на Република България
Парламентарни комисии
КОМИСИЯ ПО ЕВРОПЕЙСКИТЕ ВЪПРОСИ И КОНТРОЛ НА ЕВРОПЕЙСКИТЕ ФОНДОВЕ
КОМИСИЯ ПО ЕВРОПЕЙСКИТЕ ВЪПРОСИ И КОНТРОЛ НА ЕВРОПЕЙСКИТЕ ФОНДОВЕ
12/12/2012

    проект на Закон за ратифициране на Споразумението за общо авиационно пространство между Европейския съюз и неговите държави членки, от една страна, и Република Молдова, от друга страна, № 202-02-30, внесен от Министерския съвет на 29 ноември 2012 г.
    На заседанието, проведено на 12 декември 2012 г., Комисията по европейските въпроси и контрол на европейските фондове разгледа проект на Закон за ратифициране на Споразумението за общо авиационно пространство между Европейския съюз и неговите държави членки, от една страна, и Република Молдова, от друга страна, внесен от Министерския съвет.

    В заседанието на Комисията взе участие Красимир Найденов – главен експерт в отдел „Международна дейност”, Главна дирекция „Гражданска въздухоплавателна администрация” в Министерството на транспорта, информационните технологии и съобщенията.

    I. Всеобхватното споразумение за въздушен транспорт с Република Молдова, подписано на 26 юни 2012 г. в Брюксел, е елемент в развитието на външната политика на Европейския съюз в областта на въздухоплаването и по-специално за изграждането на по-широко Общоевропейско авиационно пространство.

    II. Предложеният проект на закон за ратифициране на Споразумението за общо авиационно пространство между Европейския съюз и неговите държави членки, от една страна, и Република Молдова, от друга страна, има за цел да надгради съществуващата към момента уредба за извършване на въздухоплавателни услуги между държавите членки на ЕС и Молдова, базираща се на двустранни споразумения. Страната има двустранни споразумения за въздухоплавателни услуги с общо 16 държави членки на Европейския съюз, като тези споразумения до голяма степен са рестриктивни (по отношение на одобряване на маршрутите, честоти, капацитет на въздухоплавателните средства или разписания на полетите). Повечето от споразуменията позволяват назначаване само на един въздушен превозвач на всяка от страните, което води до неравномерно разпределение на трафика и оказва отрицателно въздействие върху авиокомпаниите и потребителите. В тази връзка, следва да се отбележи, че Република България също е сключила такова двустранно споразумение, което е в сила от 18 април 1997 г.

    III. Ратифицирането на Споразумението за общо авиационно пространство между Европейския съюз и неговите държави членки, от една страна, и Република Молдова, от друга страна, ще доведе до:
    - постепенно отваряне на пазара посредством предоставяне на достъп до маршрути и капацитет на взаимна основа;
    - насърчаване на регулаторното сътрудничество и хармонизацията на разпоредбите и подходите на основата на законодателството на Европейския съюз в областта на въздухоплаването;
    - насърчаване на въздухоплавателни услуги на основата на конкуренция между въздушните превозвачи с минимална държавна намеса и контрол;
    - недискриминационно отношение и равнопоставеност на икономическите субекти.

    Споразумението гарантира постепенното отваряне на пазара на въздушен транспорт между Европейския съюз и Република Молдова, което би довело до подобряване на възможностите за пътуване за пътниците, увеличаване общия брой на полетите, от което следва да се засилят търговските и туристическите потоци.
    Споразумението способства за постигане на подобрения при осъществяването на стопанска дейност от страна на превозвачите от Европейския съюз. Икономическите ползи от това Споразумение за авиокомпаниите и летищата на Европейския съюз се оценяват на 17 милиарда евро годишно (главно поради по-ниските авиационни тарифи, по-големия брой пътувания и свързаната с това икономическа дейност). Очаква се тарифите за въздушен превоз по популярните маршрути да спаднат значително в резултат на засилената конкуренция.
    В контекста на управление на въздушното движение, разширяването на Единното европейско небе към Молдова ще допринесе за повишаване на действащите стандарти за безопасност, за оптимизиране на ефективността и капацитета и за свеждане на закъсненията до минимум.
    Предвижда се създаването на Съвместен комитет, който да отговаря за качественото изпълнение на споразумението и на последиците от него.

    С оглед на гореизложеното и в резултат на проведеното гласуване, Комисията по европейските въпроси и контрол на европейските фондове единодушно предлага (с 11 гласа „за”) на Народното събрание да приеме на първо гласуване проект на Закон за ратифициране на Споразумението за общо авиационно пространство между Европейския съюз и неговите държави членки, от една страна, и Република Молдова, от друга страна, № 202-02-30, внесен от Министерския съвет на 29 ноември 2012 г.


    ЗАМЕСТНИК-ПРЕДСЕДАТЕЛ НА
    КОМИСИЯТА ПО ЕВРОПЕЙСКИТЕ ВЪПРОСИ
    И КОНТРОЛ НА ЕВРОПЕЙСКИТЕ ФОНДОВЕ:

    /п./ВЛАДИМИР ТОШЕВ
    Форма за търсене
    Ключова дума