Временна комисия за обсъждане на Законопроект за изменение и допълнение на Конституцията на Република България
Временна комисия за обсъждане на Законопроект за изменение и допълнение на Конституцията на Република България
Стенограма от заседание на комисията
П Р О Т О К О Л
№ 1
На 3 юни 2015 г., сряда, от 16,00 ч. се проведе заседание на Временната комисия за обсъждане на Законопроект за изменение и допълнение на Конституцията на Република България при следния
ДНЕВЕН РЕД:
1. Обсъждане и приемане на Проект на решение за приемане на Правила за процедурата по обсъждане и приемане на Законопроект за изменение и допълнение на Конституцията на Република България, № 554-01-103 от 26 май 2015 г., внесен от Цецка Цачева и група народни представители.
2. Организационни.
Заседанието бе водено от председателя на Комисията господин Димитър Лазаров.
Списъкът с присъстващите народни представители и гости се прилага към протокола.
* * *
ПРЕДС. ДИМИТЪР ЛАЗАРОВ: Уважаеми колеги, на първото заседание на Временната комисия за обсъждане на Законопроекта за изменение и допълнение на Конституцията на Република България присъстват 11 народни представители, вече 12 народни представители – с господин Чавдар Георгиев.
Господин Кирил Цочев е обявил, че е в командировка, ангажиран е и няма да присъства, господин Явор Хайтов ще дойде всеки момент, господин Явор Нотев – тъй като днес имаше предложение на Парламентарната група на „Атака” в Народното събрание да бъде освободен от Комисията, което беше гласувано и макар че не бе прието това решение, защото не достигнаха гласове, господин Нотев заяви, че няма да участва на заседанията на Комисията, след като има политическо решение. Това го казвам все пак за яснота.
Позволете ми да открия първото заседание на Временната комисия за обсъждане на Законопроекта за изменение и допълнение на Конституцията на Република България.
Да си пожелаем успех по-нататък в работата на тази Комисия за изменение и допълнение на Конституцията на Република България с оглед осъществяване на Стратегията за продължаване на реформата в съдебната власт, която беше приета с мнозинство и Законопроектът за изменение и допълнение е част. Това не означава, че с евентуалното приемане на тези изменения, би се осъществила реформата.
Дневният ред Ви е изпратен предварително:
1. Обсъждане и приемане на Проект на решение за приемане на Правила за процедурата по обсъждане и приемане на Законопроект за изменение и допълнение на Конституцията на Република България, № 554-01-103 от 26 май 2015 г., внесен от Цецка Цачева и група народни представители.
Има ли някакви други мнения и съображения? Ако няма, който е за този дневен ред, да гласува.
Гласували 12 народни представители: за 12, против и въздържали се няма.
Приема се дневният ред.
ТОЧКА ПЪРВА
Обсъждане и приемане на Проект на решение за приемане на Правила за процедурата по обсъждане и приемане на Законопроект за изменение и допълнение на Конституцията на Република България, № 554-01-103 от 26 май 2015 г., внесен от Цецка Цачева и група народни представители.
Вчера е изпратен Проектът за решение за приемане на Правила за процедурата по обсъждане и приемане на Законопроекта за изменение и допълнение на Конституцията на Република България. Съгласно решението на Народното събрание, ние имаме 7-дневен срок, който изтича утре, за да приемем Правилата за процедурата.
Трябва да кажа, че Правилата всъщност повтарят една практика и при четирите изменения на Конституцията досега, като сме добавили всъщност това, което не е имало като техническа възможност – да се направи сайт на Временната комисия, където да се публикуват предложенията, становищата и мненията.
Колеги, с почти всички Вас говорих, казахте, че сте получили Правилата и сте запознати. Има ли някой някакви бележки, мнения и становища по Правилата?
Ако няма такива, да закрием дебата, който така и не се състоя.
Държите ли да ги прочета?
МАЯ МАНОЛОВА: Не, чели сме ги.
ПРЕДС. ДИМИТЪР ЛАЗАРОВ: Или сте се запознали всички? Да.
Ще подложа на гласуване Проект на решение за приемане на Правила за процедурата по обсъждане и приемане на Законопроект за изменение и допълнение на Конституцията на Република България, № 554-01-103 от 26 май 2015 г., внесен от Цецка Цачева и група народни представители, като ще обърна внимание, че решението влиза в сила от деня на обнародването му в „Държавен вестник”.
Който е съгласен с приемането на Процедурните правила, да гласува, а решението е, че приема Правилата.
Гласували 12 народни представители: за 12, против и въздържали се няма.
Решението е приет.
ТОЧКА ВТОРА
Организационни
Искам да Ви уведомя, такава е била практиката досега, че представителите на всяка парламентарна група, които ще участват в работата на Комисията, могат да поканят срещу възнаграждение, което допълнително ще се уточни, по един експертен сътрудник или сътрудник – както искате го наричайте. Разбира се, няма пречка да поканите по още един, двама или трима, но става дума за граждански договор, да има един такъв.
Има ли други предложения, колеги?
Слушам Ви, госпожо Манолова.
МАЯ МАНОЛОВА: Аз мисля, че е необходима допълнителна експертиза от видни конституционалисти. Приветствам възможността отделните парламентарни групи да посочат такива, но нека да има уточнение, че наистина извън възможността за експертен сътрудник, парламентарните групи ще имат възможност да предложат и конституционалист с утвърден опит, професионална биография и безспорна експертиза, който да бъде полезен в работата на Временната комисия. Така че нека да дадем възможност освен експертния сътрудник, всяка от групите да покани и някои от утвърдените конституционалисти, което в крайна сметка ще подпомогне работата като цяло на Временната комисия.
ПРЕДС. ДИМИТЪР ЛАЗАРОВ: Госпожо Манолова, може би не се изразих докрай. Във възможностите на парламентарните групи, разбира се, е да поканят изявени конституционалисти, експерти в областта на конституционното право, преподаватели, бивши конституционни съдии. Разбира се, е въпрос на преценка на парламентарните групи. От името на Комисията също ще поканим да присъстват и да участват в работата. А ако парламентарните групи преценят, че ще им бъде по-полезно да си наемат технически сътрудник, който да им носи пощата, това е проблем и решение на парламентарната група.
Второто, което искам да обявя, е, че предлагам заседанията да бъдат във вторник от 13,00 ч. с оглед на това, че в сряда и в четвъртък имат заседания парламентарните комисии. Такава е била и практиката, а и с оглед в крайна сметка да не пречим на работата на другите комисии.
Слушам Ви, господин Хамид.
ХАМИД ХАМИД: Господин Лазаров, уважаеми колеги! Традиция е повече от 20 години Движението за права и свободи да заседава в 13,00 ч. в централата на парламентарната група, така че ако може, да се спрем на някакъв друг час.
ПРЕДС. ДИМИТЪР ЛАЗАРОВ: Господин Хамид, като казвам каква е практиката, виждам, че в заседанията на предходните комисии, които са били от 12,00 ч. – пак е имало ден понеделник или вторник, са участвали представители на Движението за права и свободи. В крайна сметка се касае за не повече от 2 или 3 заседания – преди първо гласуване, за това говоря.
ЧЕТИН КАЗАК: Нека да е в 11,00 ч.
МАЯ МАНОЛОВА: Или ако може, да е поне друг ден. Иначе във вторниците ние също имаме ангажимент. Вторник за нас в този времеви интервал не е удобно време. Нека да го направим в четвъртък.
ПРЕДС. ДИМИТЪР ЛАЗАРОВ: Ще го подложа на гласуване, но в сряда има комисии, в четвъртък също има комисии и колегите участват. Не искам да спираме разглеждането в комисиите.
Не възразявам да го направим във вторник от 11,00 ч., за да имат време и колегите от Движението за права и свободи да участват в организацията, която те си правят в парламентарната група, да имат време и колегите от БСП да участват в тяхната си организация.
МАЯ МАНОЛОВА: Не е възможно във вторник в 11,00 ч.
Ако се опитваме да търсим някаква...
ПРЕДС. ДИМИТЪР ЛАЗАРОВ: Предложете, госпожо Манолова, но в четвъртък и в сряда...
МАЯ МАНОЛОВА: Да го направим в четвъртък.
ПРЕДС. ДИМИТЪР ЛАЗАРОВ: Категоричен съм – в сряда и в четвъртък няма как, пречим на работата.
МАЯ МАНОЛОВА: Нека да кажат колегите могат ли примерно в четвъртък в някакво време. Вторник е ден, в който имат ангажименти групите, избирателните райони.
Ако за колегите е окей, например, в четвъртък в 16,00 ч. или в 14,30 ч., просто кажете.
ПРЕДС. ДИМИТЪР ЛАЗАРОВ: Има други комисии.
МАЯ МАНОЛОВА: Добре, нека да кажат те.
АТАНАС АТАНАСОВ: Самият председател в четвъртък води заседание от 14,30 ч.
ЕМИЛ ДИМИТРОВ: Трябва да е вечер, щом се падат всички комисии. Компромисно може да е в сряда или в четвъртък от 17,00 ч.
МАЯ МАНОЛОВА: Добре.
МАЯ МАНОЛОВА: Добре, сряда от 17,00 ч. или четвъртък от 17,00 ч., както кажете.
АТАНАС АТАНАСОВ: По колко време продължават при Вас заседанията?
ХАМИД ХАМИД: Около два часа, до 15 ч., от 13 до 15 ч.
АТАНАС АТАНАСОВ: Не може ли от 15,00 ч.
МАЯ МАНОЛОВА: Може в 15 ч., да.
РЕПЛИКА: Ако искате, във вторник от 15,00 ч.
ПРЕДС. ДИМИТЪР ЛАЗАРОВ: Аз не възразявам във вторник от 15,00 ч. да бъде Комисията.
РЕПЛИКА: Идеално.
МАЯ МАНОЛОВА: Добре, в 15,00 ч. е добре.
ПРЕДС. ДИМИТЪР ЛАЗАРОВ: Добре, обединяваме се около идеята за вторник от 15,00 ч., като, разбира се, може със съгласието на членовете на Комисията, ако се наложи и сроковете ни притиснат, да го направим в четвъртък и в сряда.
Обявяваме за вторник от 15,00 ч. първото заседание. Може би няма да бъде в тази зала, доколкото разбрах, че тук няма онлайн достъп, но това ще го проверя. Това е технически въпрос.
Допълнително ще бъдете уведомени, ще взема сега всъщност Вашето мнение, но е редно да поканим и да изпратим Проекта за изменение и допълнение на Конституцията на Висшия съдебен съвет, на Министерството на правосъдието, на Адвокатския съвет, доколкото има текстове, които ги касаят, до Главния прокурор, Инспектората към Висшия съдебен съвет. (Реплика на народния представител Чавдар Георгиев.) Говоря за институциите, които все пак се касаят.
Господин Георгиев, чака ни и друго заседание, то не е по-малко тежко.
Разбира се, няма пречка да присъстват и представители на неправителствени организации. Такава е била практиката.
За следващото заседание ще бъдете уведомени.
Като приемаме Правилата в пленарната зала – ако ги приемем, но се надявам, че ще ги приемем, ще ги изпратим за становище на тези институции, които ги касае, и да ги поканим, разбира се, да присъстват на едно от заседанията.
Има ли други въпроси, уважаеми колеги? Няма.
Закривам първото заседание.
(Закрито в 16,25 ч.)
ПРЕДСЕДАТЕЛ:
Димитър Лазаров