Народно събрание на Република България - Начало
Народно събрание
на Република България
Парламентарни комисии
Временна комисия за обсъждане на Законопроект за изменение и допълнение на Конституцията на Република България
Временна комисия за обсъждане на Законопроект за изменение и допълнение на Конституцията на Република България
05/11/2015
    Законопроект за изменение и допълнение на Конституцията на Република България, вх. № 554-01-144 от 24 юли 2015 г., внесен от Цецка Цачева и група народни представители.
    ЧЕТИРИДЕСЕТ И ТРЕТО НАРОДНО СЪБРАНИЕ
    ВРЕМЕННАТА КОМИСИЯ ЗА ОБСЪЖДАНЕ НА ЗАКОНОПРОЕКТ ЗА ИЗМЕНЕНИЕ И ДОПЪЛНЕНИЕ НА КОНСТИТУЦИЯТА НА РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ



    ПРОТОКОЛ
    № 6

    На 5 ноември 2015 г., четвъртък, от 14,30 ч. в зала № 130 на пл. „Княз Александър І” се проведе редовно заседание на Временната комисия за обсъждане на Законопроект за изменение и допълнение на Конституцията на Република България при следния


    ДНЕВЕН РЕД:

    1. Законопроект за изменение и допълнение на Конституцията на Република България, вх. № 554-01-144 от 24 юли 2015 г., внесен от Цецка Цачева и група народни представители.

    Заседанието бе открито в 15,00 ч. и ръководено от председателя на Комисията господин Димитър Лазаров.
    Към протокола се прилага списък на присъстващите.

    * * *

    ПРЕДС. ДИМИТЪР ЛАЗАРОВ: Добър ден, колеги!
    Можем да започнем . Предполагам, другите колеги ще дойдат. Господин Емил Димитров дойде, отбеляза се и отиде в Бюджетната комисия, тъй като има да докладва т. 1 .
    Дневният ред ви е раздаден. Получили сте съобщения.
    Има ли някакви възражения и бележки по дневния ред?
    Ако няма, моля да гласуваме.
    Гласували: за – 11, против и въздържали се – няма.
    Дневният ред е приет.
    Раздадени са материали на всички в писмен вид, ще бъдат пратени и по имейл.
    Докладът с предложенията е направен така, както са постъпили по параграфи; Становището на Венецианската комисия, а също има постъпили предложения в срока за внасяне между първо и второ четене, дори и след това,на постъпили становища, мнения от институции, Министерството на финансите Върховния административен съд, Инспекторат, КРИБ, ако не се лъжа. Сложили сме ги в материалите, които са раздадени.
    Предлагам това заседание да бъде просто организационно, за да решим, тъй като постъпилите предложения от народни представители следва да бъдат огледани от експерти – имам предвид правно-технически, стилистически, граматически да бъдат обработени и предложени на нашето внимание и, когато пристъпим към същинското гласуване на второ четене, просто да дебатираме, да гласуваме, а не да се отклоняваме и да правим редакционни бележки или след това. Това е идеята.
    Предлагам ви всяка парламентарна група до един или двама експерти – конституционалисти, преподаватели или, както прецените, няма пречка и колеги – членове на парламентарната група на участват, ако желаят, следващият вторник госпожа Митева – мисля, че 11,00 ч. ще бъде удобно да започнат да работят по така вече изготвения доклад. Пак повтарям, стилистически, технически поправки, ако има някъде. В рамките на няколко дни до края на седмицата и на следващото заседание да пристъпим към обсъждане и гласуване.
    Има ли някакви възражения по тази част?
    Заповядайте, господин Цочев.
    КИРИЛ ЦОЧЕВ: Не взимам думата за възражение, но бих искал да предложа на уважаемите колеги, членове на комисията, и на Вас, уважаеми господин председател, още на Председателския съвет, когато се формира идеята за промяна в Конституцията – аз участвам на всички председателски съвети, тук има още 2-3 човека, двама срещу мен и един до мен, които също участват, там взехме решение сега да не се приемат извън обхвата на това, което приехме в залата на първо четене. Тук виждам, че има много предложения, които са далеч от обхвата, което ние гласувахме на първо четене.
    Тоест, комисията трябва да вземе решение дали допускаме да се разглеждат на второ четене или само такива, които сме гледали на първо четене.
    ПРЕДС. ДИМИТЪР ЛАЗАРОВ: Благодаря Ви, господин Цочев. С цялото ми уважение към Председателския съвет и решенията, които взима, но това, което казвате, ние сме го гласували в пленарната зала. То е публикувано и в “Държавен вестник” – Процедурните правила за разглеждане на предложенията, изобщо за работата на Временната комисия за изменение на Конституцията изрично е записано, че предложения извън духа, принципите и обхвата на внесения законопроект не се разглеждат. Така че по силата на тези Процедурни правила, които ние сме гласували в залата и които са публикувани и в “Държавен вестник”, но това, когато стигнем до същинското разглеждане.
    Затова сега предлагам експертите да извършат тази правно-техническа част, съответно да дадат и своето становище.
    Други мнения, колеги?
    Заповядайте, господин Нотев.
    ЯВОР НОТЕВ: Не мнение, но просто да се уточним, за да знам часа.
    ИВА МИТЕВА: Може да го направим и по-рано, за да имаме време. (Реплики между членовете на комисията.)
    ПРЕДС. ДИМИТЪР ЛАЗАРОВ: Ноторно известен факт, господин Нотев, но в момента не мога да Ви кажа.
    За да бъдем оперативни, който няма телефона на госпожа Митева, да го запише. Ще ви помоля телефоните, ако на някои от експертите съвпада, защото имахме един път такова събиране, просто телефоните и имейлите – добре ще бъде да ги подадете до понеделник, за да може пък вече да им изпратим всички тези материали на електронния адрес, за да имат готовност да се запознаят.
    КИРИЛ ЦОЧЕВ: До понеделник, но по колко експерти от парламентарна група?
    ПРЕДС. ДИМИТЪР ЛАЗАРОВ: До двама, но ако са трима, разбира се, че не е фатално.
    КИРИЛ ЦОЧЕВ: Добре, благодаря Ви.
    ПРЕДС. ДИМИТЪР ЛАЗАРОВ: Може още днес и утре, които имат готовност, да ги изпратят на имейла kkss@parliament.bg. Това е имейла на комисията, от който получавате материалите.
    Имаме ли други идеи и предложения по тази част?
    Колегите от БСП не ги виждам – казвам това неслучайно. Те останаха без един.
    Господин Цочев, поставете въпроса на Председателския съвет – не го казвам случайно, тъй като с две трети всъщност се взимат решенията на комисията. От БСП трябва да си попълнят квотата, тъй като имат едно място. Две трети са девет членове. Имам предвид да имаме възможност в рамките на Процедурните правила да вземем решение.
    ИВА МИТЕВА: Бих искала да кажа, че Краси ми каза, че 219 ти кабинет бил свободен, така че да кажете на експертите си да се съберем в 219-ти кабинет.
    ПРЕДС. ДИМИТЪР ЛАЗАРОВ: Този кабинет е малък.
    ИВА МИТЕВА: Зависи колко ще се съберем и тогава ще преценяваме. Ако сме много, тогава ще търсим друга зала.
    ПРЕДС. ДИМИТЪР ЛАЗАРОВ: Във вторник от 11,00 ч., който от колегите желае да участва. Разбира се, ние не можем да спрем никого в това правно-техническо и стилистическо изчистване на текстовете, ако някъде трябва – и преподреждане на текстовете, защото в самото Становище на Венецианската комисия също има известни забележки по изписването на доста текстове. За това става въпрос.
    Това е в първата част.
    Във втората част предполагам, че другата седмица ще приключи тази дейност и досега бяхме взели решение да провеждаме заседанията във вторник. Същият час ли да остане? Мисля, че тогава се уточнихме за часа – 14,30 ч.
    Тоест следващото заседание да го проведем не този вторник, а следващия – 17 ноември 2015 г. Вече ще бъдат изпратени становищата и бележките по доклада своевременно, за да може следващият вторник да започнем да гласуваме текстовете по същество.
    Има ли други? – Няма.
    Ще помоля само да изпратите имейлите на експертите, за да могат да получат всички материали, които са постъпили, и да ги уведомите. Ако нямаме контакт, няма как да ги уведомяваме от комисията.

    Ако няма друго, благодаря ви.
    Закривам заседанието.






    (Закрито в 15,30 ч.)



    ПРЕДСЕДАТЕЛ:
    Димитър Лазаров
    Форма за търсене
    Ключова дума