Народно събрание на Република България - Начало
Народно събрание
на Република България
Парламентарни комисии
Временна комисия за установяване на потенциално опасните и конкретни случаи на радиоактивно замърсяване на питейни води на територията на Република България, причините за тяхното възникване и последиците за здравето на гражданите
Временна комисия за установяване на потенциално опасните и конкретни случаи на радиоактивно замърсяване на питейни води на територията на Република България, причините за тяхното възникване и последиците за здравето на гражданите
00/05/2017


    ЧЕТИРИДЕСЕТ И ЧЕТВЪРТО НАРОДНО СЪБРАНИЕ

    Временна комисия за установяване на потенциално опасните и конкретни случаи на радиоактивно замърсяване на питейни води на територията на Република България, причините за тяхното възникване и последиците за здравето на гражданите



    ДОКЛАД

    ОТНОСНО: Редовно заседание на комисията на 10 май 2017 г.

    На 10 май 2017 г. се проведе редовно заседание на Временната комисия за установяване на потенциално опасните и конкретни случаи на радиоактивно замърсяване на питейни води на територията на Република България, причините за тяхното възникване и последиците за здравето на гражданите при следния Дневен ред: т.1. Изслушване на информация относно Доклада на междуведомствената работна група за изпълнение на дейностите по Заповед РД 02-52/11.04.2017 г. на министъра на здравеопазването, министъра на околната среда и водите и министъра на регионалното развитие и благоустройството и т.2 Разни.
    От Министерството на околното среда и водите присъстваха: г-н Нено Димов – министър, г-н Теодор Панев – и.д. директор на Изпълнителната агенция по околна среда и експерти от министерството; от Министерство на регионалното развитие и благоустройството: г-н Николай Нанков – министър и експерти; от Министерство на здравеопазването: д-р Ангел Кунчев – главен държавен здравен инспектор, проф. Валерия Хаджидекова – директор на Националния център за радиологичен и радиобиологичен контрол; от БАН: проф. Александър Стрезов; от Община Велинград – г-н Костадин Коев – кмет, както и представители на неправителствени организации и медии.
    Заседанието беше открито от председателя на комисията – г-н Георги Колев, който представи гостите и обяви дневния ред, приет от членовете на комисията. Г-н Колев обърна внимание да се представя и обсъжда достоверна информация, след което по т. 1 от ДР даде думата на д-р Ангел Кунчев за представяне на доклада на междуведомствената работна група.
    Д-р Кунчев представи в хронологичен ред информация за действията на Междуведомствената работна група, дадените препоръки от нея, както и обща информация относно това, до каква степен радиологичните показатели на питейната вода представляват риск за човешкото здраве и как може да се овладее ситуацията. Д-р Кунчев представи накратко свързаната с проблема нормативна база, дейностите по мониторинг и контрол на различните институции, огромния обем на анализираните проби по различни показатели, като се спря по-подробно на конкретната ситуация за гр. Хасково.Той подчерта последователността и предприетите действия по пробонабиране и анализ на водите, направените предписания и предприетите действия по затваряне на водоизточниците с отклонения от нормите и тяхното изключване от водоснабдителната система. Г-н Кунчев обяви и двете взети решения от Междуведомствената работна група: РЗИ-Хасково, съвместно с ВиК Хасково да извърши пробонабиране от шест пункта в града „на кран” при потребителя и пробите да се дадат за анализ на радионуклиди на Института по ядрени изследвания при БАН и на Националния център по радиационна защита за изследване на обща алфа и бета активност и отговорните ведомства да предложат технически решения за осигуряване на достатъчно количество и с необходимото качество вода за питейно-битови цели на населението на гр. Хасково. След получаване на всички резултати от анализа на всички проби, на експертите от центровете по проблеми на общественото здраве ще се възложши извършване на оценка на здравния риск, която ще се предостави на Междуведомствената работна група за трайно решаване на проблема при необходимост.
    Председателят на комисията отправи въпрос относно проблемите с водите и във Велинград, получил отговор от д-р Кунчев, който посочи, че само един от водоизточниците има отклонение от нормите и той е изключен от системата.
    Г-н Колев отправи и въпрос към кмета на гр. Велинград дали има в момента водоизточник, който не отговаря на нормите и е включен във водопреносната система, получил категоричен отговор от кмета г-н Костадин Коев, че към момента във водопреносната мрежа на града няма отклонения от нормите и няма никаква опасност за населението.
    Председателят отправи питане към д-р Кунчев и относно водоснабдяването в гр. Първомай, който посочи, че ситуацията е подобна като за Хасково и Велинград – в три тръбни кладенци са установени отклонения от нормите, като те са спрени от експлоатация. Междувременно от излезли резултати е установено, че уранът е в рамките на нормата.
    Отношение по въпросите взеха: н.п. Манол Генов относно Наредба №9, имало ли е отклонения от нормите преди и как са се изпълнявали програмите за мониторинг; н.п. Атанас Костадинов, който поиска доклада на Междуведомствената група да бъде по-бързо предоставен на комисията, която има и експертни възможности и отправи въпроси относно информираността на МЗ по отчетите и докладите на ИАОС, включително и в предишните години свързано с установени превишения на радиологичните показатели, както и дали е запознато МЗ със заключението на ИАОС, че повишената обща алфа активност не се дължи само на наличието на изотопи на естествен уран, а и на други алфа лъчители, като радий, полоний и торий; н.п. Джевдет Чакъров, който отправи въпрос дали е получавана информацията за повишаващата се радиоактивност в последните години и какво е предприето, както сега, към месец април, когато има адекватна реакция.
    Отговори на поставените въпроси бяха дадени от д-р А. Кунчев, а председателят обърна внимание, че ако ведомствата си бяха комуникирали адекватно, може би сега нямаше да има тази комисия.
    Г-н Г. Колев даде думата и на двамата министри, които отговориха и на някои от зададените от народните представители въпроси.
    Отношение взеха още н.п. Джейхан Ибрямов, който препоръча безкомпромисност на двамата министри по отношение на действия, застрашаващи човешкото здраве и н.п. Андон Дончев, относно възможността да не се извършват пробонабирания и анализи, което да се компенсира с глоба, с по-ниска стойност от тази за анализите; проф. Стрезов, който подчерта, че може да се разчита на експертизата на БАН и на Института по ядрени изследвания, който има специалисти за измерване на радиоактивност на всякакви проби; проф. Хаджидекова, която посочи възможностите на наличната апаратура и необходимото технологично време за анализи на проби.
    В заключение председателят на комисията предложи следващо заседание да се направи следващата сряда, 17 май от 16:00 часа, като всеки от членовете и участниците може да предложи експерти за включване в Междуведомствената работна група, което беше прието от участниците.

    Забележка: Пълните подробности от заседанието на комисията са отразени в стенографския протокол от заседанието, качен на страницата на НС.





    ПРЕДСЕДАТЕЛ:

    ГЕОРГИ КОЛЕВ
    Форма за търсене
    Ключова дума