Народно събрание на Република България - Начало
Народно събрание
на Република България
Парламентарни комисии
Временна комисия за установяване на потенциално опасните и конкретни случаи на радиоактивно замърсяване на питейни води на територията на Република България, причините за тяхното възникване и последиците за здравето на гражданите
Временна комисия за установяване на потенциално опасните и конкретни случаи на радиоактивно замърсяване на питейни води на територията на Република България, причините за тяхното възникване и последиците за здравето на гражданите
14/06/2014
    ЧЕТИРИДЕСЕТ И ЧЕТВЪРТО НАРОДНО СЪБРАНИЕ
    –––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––

    Временна комисия за установяване на потенциално опасните и конкретни случаи на радиоактивно замърсяване на питейни води на територията на Република България, причините за тяхното възникване и последиците за здравето на гражданите



    ПРОТОКОЛ

    На 14 юни 2017 г., сряда, от 17,00 ч.
    ЧЕТИРИДЕСЕТ И ЧЕТВЪРТО НАРОДНО СЪБРАНИЕ
    –––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––

    Временна комисия за установяване на потенциално опасните и конкретни случаи на радиоактивно замърсяване на питейни води на територията на Република България, причините за тяхното възникване и последиците за здравето на гражданите





    ПРОТОКОЛ

    На 14 юни 2017 г., сряда, от 17,00 ч. се проведе редовно заседание на Временната комисия за установяване на потенциално опасните и конкретни случаи на радиоактивно замърсяване на питейни води на територията на Република България, причините за тяхното възникване и последиците за здравето на гражданите при следния

    ДНЕВЕР РЕД:
    1. Резултати от обобщения Доклад на „Екоинженеринг – РМ“ ЕООД.
    2. Информация за резултатите от последните пробовземания от проблемните водоизточници.
    3. Разни

    Списък на народните представители, присъствали на заседанието и списък на гостите, се прилагат към протокола.
    Заседанието се ръководеше от председателя на Комисията господин Георги Колев.

    * * *
    ПРЕДС. ГЕОРГИ КОЛЕВ: Колеги, имаме необходимия кворум, може да започнем заседанието.
    Преди малко говорихме с някои от Вас, поискаха разрешение да записват разговорите – няма проблем. Още в първото заседание сме се уточнили – Комисията е открита, всеки може да запише разговора дори е желателно, за да няма интерпретации после.
    Дневният ред е пред Вас:
    1. Резултати от обобщения Доклад на „Екоинженеринг – РМ“ ЕООД.
    2. Информация за резултатите от последните пробовземания от проблемните водоизточници.
    3. Разни
    Имате ли предложения, които биха могли да бъдат разгледани или да влязат в точка?
    Според мен в точка Разни можем да разгледаме предложенията Ви. Нямаме ограничение.
    АТАНАС КОСТАДИНОВ: Господин Председател, не знам дали в точка Разни, или сега да формулираме като точка: на 19 юни изтича срокът на действие на Комисията, а ние не сме имали заседание две седмици.
    Бих искал да Ви предложа да се обединим около решение за удължаване работата на Комисията до три или до шест месеца. Да има „до“, за да е ясно, че колкото по-рано свършим работа, толкова по-добре. Ако на 19 юни формално изтече срокът на Комисията, ние сме до под кривата круша и напрежението, което ще се стовари върху нас от общественото недоволство, ще бъде огромно.
    Разбира се, може да го гласуваме и в точка Разни.
    ПРЕДС. ГЕОРГИ КОЛЕВ: Предлагам, ако колегите са съгласни, да го включим като точка към дневния ред.
    Съгласни ли сте предложението да бъде включено като точка в дневния ред?
    МАНОЛ ГЕНОВ: Съгласни сме, но трябва да го регламентираме.
    ПРЕДС. ГЕОРГИ КОЛЕВ: Разбира се, всеки може да се изкаже.
    Заповядайте, господин Костадинов.
    АТАНАС КОСТАДИНОВ: Ако включим предложението като точка, ще представя мотиви и всеки от колегите ще си даде мнението.
    ПРЕДС. ГЕОРГИ КОЛЕВ: Колеги, други мнения?
    ДЖЕЙХАН ИБРЯМОВ: Господин Председател, колеги! Временната комисия беше избрана за определен период от време – два месеца.
    На първото заседание приехме Вътрешни правила за работата на тази Комисия. В края на работата на Комисията, когато изтече срокът й, ние трябва да излезем с обобщен доклад. Както колегата Костадинов каза, две седмици ние нямахме заседание – това, първо.
    Предложението му е резонно. Ние като членове на тази Комисия трябва да вземем решение за удължаване на срока и да се представи в пленарната зала със съответните аргументи.
    Второ, днес имаме важен дневен ред, само че никой от тук присъстващите народни представители не се е запознал с резултатите от доклада на „Екоинженеринг“, нито с резултатите от последните пробовземания. Как да изразя становище, при положение че нямам тези данни.
    ПРЕДС. ГЕОРГИ КОЛЕВ: Моля да бъдат извинени всички. Институциите се постараха – знаете, че пробите стават бавно. Все още не са излезли по-голяма част от резултатите и поради това се забавихме.
    ДЖЕЙХАН ИБРЯМОВ: Тогава трябва да отложим заседанието на Комисията днес. Да вземем една единствена точка като решение: да се удължи до еди-колко си месеца срокът, да го представим в пленарната зала като решение на нашата Комисия и от другата седмица, при получени резултати, обобщени данни, които ще излязат, да имаме време да се запознаем и да седнем да ги обсъждаме. Това са важни теми, които касаят обществото.
    ПРЕДС. ГЕОРГИ КОЛЕВ: Колеги, чакаме резултатите от басейновите дирекции – нямаме ги. Нямаме още изотопните изследвания, не всичките ги имаме.
    МАНОЛ ГЕНОВ: Господин Председател, в предложението на БСП за България за създаването на тази Комисия бяхме написали три месеца. После, в пленарната зала, имаше обратно становище и бе прието два месеца. Явно нещата са доникъде.
    Комисията няма необходимите материали, заключения, няма необходимите анализи, извършени проби и така нататък. За да си свършим работата, трябва да напишем доклад. Доклад не можем да напишем, защото той остава във въздуха.
    Предлагам да се обединим около аргументирано предложение за удължаване срока на действие – дали ще е с още два, или както каза колегата Костадинов, да го удължим колкото считаме за необходимо, за да може всичко това да стане, за да не си играем само на внасяне на точки в Събранието за гласуване.
    Предлагам да се обединим около това мнение.
    ДЖЕВДЕТ ЧАКЪРОВ: Господин Председател, уважаеми колеги, не става въпрос за упрек или позиция от наша страна, но добре е да има информираност, всички да бъдем информирани като участници в Комисията и на тази база да се проведат дискусии и дебати. Темата е изключително чувствителна и важна за всички нас и най-вече за хората, които живеят в тези региони.
    Добре е да получим и резултатите, които са взети, плюс информацията, която днес е дошла, ако трябва и електронно, за да не се разнася на хартиен носител. Не пречи идната седмица или, когато се прецени, да проведем заседание. Още отсега можем да насрочим за идната сряда, но молбата ми да не е след 17,00 ч.
    Колегите имаха предложение за удължаване на срока. Убеден съм, че председателят ще подложи на гласуване това процедурно предложение. Ще подкрепя предложението. Нека да имаме материалите, следващата сряда сядаме и обсъждаме всичко. На базата на информацията, която ще дойде, ще се прецени точно по какъв начин да се процедира нататък.
    ПРЕДС. ГЕОРГИ КОЛЕВ: Тъй като срокът изтича на 19 юни, днес трябва да вземем решение. Това ли предлагате? След това евентуално в ден сряда да се гласува от Народното събрание.
    Дайте предложение какъв да бъде срокът на удължаване.
    АТАНАС КОСТАДИНОВ: Господин Председател, правя предложение до два месеца да бъде удължен срокът, тъй като не можем много да разтягаме във времето. Срокът трябва да бъде обвързан с реални атрибути, тоест качествени и съдържателни случващи се неща, които да ни позволят да напишем доклада. Ако си сложим нов срок и не постъпят данни, на базата на които да завършим цялостен доклад, пак ще изпаднем в същата хипотеза.
    ПРЕДС. ГЕОРГИ КОЛЕВ: Искам да кажа на база изследванията, които стават и на наблюденията.
    Може ли госпожа Хаджидекова, д-р Кунчев да кажат, защото тези изследвания стават бавно. Там се изисква време. Да не изпаднем пак в същата ситуация.
    Д-р Кунчев, как считате Вие: радиоизотопните изследвания, които излизат сега и тези, които евентуално сега ще подадем като нови, в какъв период биха излезли с оценка, интерпретация.
    Още нещо: ако следващата точка, която искаме да предложим – за създаване на междуведомствена комисия от експерти, в която да участват всички ведомства, които имат експерти, за да може да си сложат подписите под експертиза и да бъдат под наблюдението на Комисията. Да имаме черно на бяло документ, с който можем да излезем пред обществото. Обществото очаква от нас експертиза, не очаква говорене. Благодарен съм на всички Вас за отговорната позиция, която сте вземали до този момент.
    Ако трябва да се препотвърдят резултатите, които имаме, ще трябва време.
    Трябва да се сформира новата експертна комисия, за което също ще трябва време. Те ще трябва да се запознаят и всеки от тях да си довърши своите проучвания, експертизи, да си даде становище и подпис, и за това ще трябва време. Вие преценете, експертите да кажат какъв да бъде срокът, който да поискаме.
    Д-Р АНГЕЛ КУНЧЕВ: Това, което мога да кажа на база дотук получените резултати, е, че ако говорим конкретно за Хасково според мен в този двумесечен срок ще има някаква яснота. До края на седмицата очакваме да излязат и последните два радиоизотопа, на базата на които веднага може да изчислим идикативна доза, която ще е достатъчно основание да освободим водата, да я разрешим за питейни нужди, което е ключов проблем.
    Ако говорим обаче за цялата страна, тъй като по повод на ситуацията започнаха масови изследвания на много места, това ще е безкраен процес и колкото и да удължаваме, винаги ще има ново очакване, пристигащи резултати. Но в края на краищата това не е целта. Мониторинг ще се прави непрекъснато, където е необходимо.
    Въпросът е да има някакъв структурен отговор, както получихме отговора на писмото на Световната здравна организация, с което ще Ви запозная, което дава малко по-обща представа доколко това е проблем, доколко е значим, представлява ли опасност за общественото здраве и какво следва от тук нататък за отделните места.
    Имайки предвид, че краят на август е малко труден период според мен, ако го направите три месеца – до края на септември, може би ще е малко по-лесно за работа.
    ПРЕДС. ГЕОРГИ КОЛЕВ: Имайте предвид, че месец септември е труден. Ще се стоварят експресни неща за обсъждане и за решаване. Според мен трябва да бъде в по-къс период от време. Месец септември няма да е достатъчен да поемем всички тези неща.
    Колеги?
    ДЖЕЙХАН ИБРЯМОВ: Предложението ми е да вземем предвид, че месец август е почивен. Остава ни един месец работа предвид факта, че следва месец юли. Септември е натоварен месец от гледна точка на откриването на есенната сесия на парламента. Има и празнични дни, които съвпадат през седмицата. Ако се разпрострем към месеците октомври и ноември, влизаме в месеците, когато започва разглеждането на държавния бюджет. Мисля, че до три месеца е разумно предложение от гледна точка да имаме предвид, че до края на месец октомври трябва да излезем с доклад за дейността на Комисията. Предложението ми е до три месеца.
    ПРЕДС. ГЕОРГИ КОЛЕВ: Колеги, вижте колко добре го формулира д-р Кунчев. Тъй като е необходимо и изследванията да излязат, и да имаме цялостен подход за цялата страна, а пък през това време, дай Боже по-бързо да излязат резултатите. Никой от нас няма интерес и желание да протакаме във времето. Бихме могли да приключим по-бързо, дай Боже нещата да са спокойни. В края на краищата всички имаме интерес нещата да бъдат спокойни.
    Да си дадем време, за да излезем с резултати.
    Проф. Хаджидекова, Вашето мнение?
    ПРОФ. Д-Р ВАЛЕРИЯ ХАДЖИДЕКОВА: Три месеца е достатъчен срок. Резултатите ще излязат най-късно до две седмици и оценката може да бъде направена много бързо след това.
    Има и друга алтернатива – в бъдеще могат да възникнат проблеми на различни места. Това никой не знае.
    ПРЕДС. ГЕОРГИ КОЛЕВ: Предлагам да гласуваме предложението на господин Ибрямов.
    АТАНАС КТОСТАДИНОВ: Ако се приеме предложението на господин Ибрямов – до три работни месеца, аз ще оттегля предложението си за два месеца. Оттеглям го.
    ПРЕДС. ГЕОРГИ КОЛЕВ: Комисията да излезе с доклад, това значи, че месец октомври пише доклад на база на експертизата.
    Други предложения има ли?
    Моля да гласуваме предложението на господин Ибрямов.
    За – 8, против и въздържали се – няма. Приема се единодушно.
    Следващата точка:
    РЕЗУЛТАТИ ОТ ОБОБЩЕНИЯ ДОКЛАД НА „ЕКОИНЖЕНЕРИНГ – РМ“ ЕООД
    Кой ще представи доклада? Ако искате да представят нещо резюмирано, част от доклада.
    ДЖЕЙХАН ИБРЯМОВ: Господин Председател, предлагам да си дадем пет минути почивка. Да освободим гостите, да останем само членовете на Комисията. Да вземем правилното решение дали Комисията да продължи работата си днес, дали да отложим с една седмица работата ни, тъй като, да – докладът е тук. Пак повтарям, ние не сме се запознали най-малкото с резюмето на този доклад, за да изразим мнение.
    Да, нашият колега е тук, той ще резюмира, но какво от това?
    ПРЕДС. ГЕОРГИ КОЛЕВ: Колеги, да гласуваме предложението на господин Ибрямов.
    Който е съгласен с предложението на господин Ибрямов, моля да гласува.
    За – 8, против и въздържали се – няма. Единодушно се приема.
    Моля гостите и специалистите за пауза.
    (След почивката.)

    ПРЕДС. ГЕОРГИ КОЛЕВ: Ще прочетем точките, които Комисията взе като решение и ще бъдете своевременно информирани за следващото заседание.
    Поради ненавременно предоставена информация и пристигнала току-що – виждате обемът на информацията, която е пристигнала от Министерството на икономиката, нямахме възможност да се запознаем с него, липсата на резюме също е причина за решенията, които Комисията взе, ще бъде прекратено заседанието на Комисията.
    Моля, господин Дончев, да прочетете решенията.
    ДОНЧЕВ: Точките, които Комисията обсъди са следните:
    1. Решение за удължаване срока на работата на Комисията максимално до края на месец октомври, тоест това са три работни месеца.
    2. Министерският съвет да възстанови дейността на създадената Междуведомствена група при необходимост да бъде актуализиран съставът.
    3. Поисканата, но непредоставена информация от съответните институции, да бъде получена до края на месец юни, подписана от оторизираните лица.
    ПРЕДС. ГЕОРГИ КОЛЕВ: Да конкретизирам по тази точка. Комисията е поискала информация от басейновите дирекции чрез министрите. Тя не е предоставена. Информацията е. Това също е причина за отлагането и за по-нататъшните действия.
    ДОНЧЕВ: 4. Информацията от Националния център по обществено здраве да бъде предоставена на Временната комисия своевременно, но не по-късно от двуседмичен срок.
    5. Всеки доклад да бъде с резюме, включващо изводи и заключения, предоставени официално с подписите на оторизираните експерти и републикански консултанти.
    6. Докладът на Междуведомствената работна група да бъде предоставен на Временната комисия официално подписан от оторизираните лица – тъй като е предоставена информация, която не е била официално подписана от компетентни лица и така нататък.
    7. Официална информация от Националния център за обществено здраве.
    ПРЕДС. ГЕОРГИ КОЛЕВ: Тази информация най-вероятно е масова.
    Членовете на Комисията искат да се запознаЯт с тази информация, но тя липсва. Липсващата информация е причина за така предложените точки.
    АНДОН ДОНЧЕВ: Моля да ме извините, че закъснях и поради това може би съм пропуснал нещо, поради което въпросът ми да не е съвсем в тема. Чух само неща, които ние изискваме, продължаваме да събираме още информация.
    Не виждам предложение относно действия. Мисля, че дотук събраната информация ни дава достатъчно поводи да смятаме, че проблем има и че по-скоро трябва да пристъпим към неговото решение. Знаем, че има проблем с водата в Хасково. За това паралелно с изчакването на тази информация не можем ли да ускорим работата по намиране вече и на решение на проблема не само в търсене на резултати, на изследване, на анализи. Така до безкрай можем да търсим и да изследваме, да чакаме информация. Проблемът съществува и трябва да се решава. Не можем само до безкрай да търсим.
    Бих искал да вкараме и някаква точка в насока търсене на решения.
    ДЖЕЙХАН ИБРЯМОВ: Реплика към колегата. Ние сме Временна комисия за установяване на причините, довели до това нещо. Ако задълбаем в частта да търсим решения, не би трябвало да изземваме други функции, на друг състав, на друг орган, на изпълнителната власт. Аз не се ангажирам с този проблем. Ние не сме органът. Ние бихме дали предложения за решения, но не бих се съгласил да търсим решение на проблема.
    АНДОН ДОНЧЕВ: Не искам да давам готово решение или предложение за решение. Просто искам да предоставим възможност някой да търси решение, а не само да се задълбаваме в посока на търсене на проблем. Проблемът очевидно го има, той е констатиран от първия ден, щом като водата е била спряна и са били започнати действия – да с снабдяват с водоноски и с бутилирана вода. Проблемът си го има. Има ли смисъл да бавим намирането на решение на проблема, не знам с каква цел? Проблемът го има, трябва да се търси решение, а не само да се търсят причините. Ние няма да елиминираме тези причини. Причините ще си съществуват.
    ДЖЕВДЕТ ЧАКЪРКОВ: Изкушен съм да взема реплика.
    Колеги, в никакъв случай тук не сме се събрали да бавим и да не се предприемат на базата на иформацията, на цялостната обективна картина, която ще получим, да се предложат и действия не само да се изяснят причините.
    Много важно е обаче да бъдат изяснени и причините. С оглед на това идеята е, Вие закъсняхте, да разполагаме с цялата информация доколкото е възможно или в по-голям обем от информацията. На тази база да се проведат разисквания, да се вземат възможно най-правилните, най-адекватните решения.
    Останалите колеги се обединихме да се получи информацията, която не е получена.
    Колега, докладът е дошъл в 15,00 ч. Никой не е запознат. Добре е да се обърнем към колегите, аз не изземам Вашите функции.
    Господин Председател, добре е да имаме резюме на доклада. На базата на резюмето всеки един от нас, естествено, ще прегледа доклада, но да знаем къде да акцентираме и да се ориентираме в цялостната ситуация. Добре е и от другите компетентни органи и институции да получим информацията. Готови сме и при наличие на информация веднага ще свикате заседание на Комисията. Благодаря.
    ПРЕДС ГЕОРГИ КОЛЕВ: Господин Дончев, нещо да добавите?
    АНДОН ДОНЧЕВ: Аз съм против начините, по които се търсят причините за проблема.
    ПРЕДС. ГЕОРГИ КОЛЕВ: Паралелно с информираността Вие искате в момента да се представят и решения към Комисията, така ли да разбирам?
    АНДОН ДОНЧЕВ: Точно така. Реално хората страдат, чакайки ни да търсим причините. Хората страдат!
    ПРЕДС. ГЕОРГИ КОЛЕВ: Това е интересно, както каза д-р Чакъров. След като той не Ви опонира, предлагам паралелно с информацията, която се получава, ако има предложение за решаването на проблемите, да бъдат също представени на Комисията. Така ли да го формулираме?
    Който е съгласен с предложението на господин Дончев, моля да гласува.
    За – 2, против – няма, въздържали се – 6.
    Предложението не е прието.
    Колеги, да бъдем правилно разбрани. Не са против колегите, въпросът е, че липсва информация, която ще дойде тази седмица, за да може и изотопните изследвания да излязат, за да може ясно и точно да предоставим на експертизата, да кажем: това се търси, това е проблематиката, на тази база търсим решение.
    Други предложения има ли?
    Моля, който е съгласен, да гласуваме предложените точки.
    За – 7, против – няма, въздържал се – 1.
    Предлагам да прекратим днешното заседание на Комисията.
    Още веднъж се обръщам към експертите: моля за резюме на доклада. Моля за своевременна информация, която да ни бъде предоставена.
    Радвам се, че включихме точката за експертната група, защото оставихме Министерството на здравеопазването само да събира информация, което тотално не е достатъчно.
    ЙОРДАН АПОСТОЛОВ: В заключение, моля всички специалисти, особено „Екоинженеринг“ наистина до вторник да бъде представено това резюме. Да не стане така, че да ни го представите в сряда следобед и пак да го четем за пет минути. Нека да можем да го изпратим на всички колеги, всеки да се запознае и да си говорим по същество, а не празни приказки и да си губим времето. Това важи и за всички, които смятат да предоставят информация за заседанието следващата сряда.
    АТАНАС КОСТАДИНОВ: Господин Председател, колеги, гости, не знам дали сме формулирали в такъв случай правилно задачата за Министерския съвет. Очевидно действието на тази Междуведомствена група не е прекратено, не е спряла, а само МОСВ не са излъчили техен представител, доколкото разбирам.
    ПРЕД ГЕОРГИ КОЛЕВ: Д-р Кунчев, Вие кажете кои още от тези, които правят изследванията, да бъдат включени. Имаше предложение да влезе Министерството на земеделието с „Пушкаров“ и с Агенцията по храните. (Уточнение извън микрофоните.) Благодаря Ви.
    Предлагам да прекратим днешното заседание на Комисията.
    Закривам заседанието на Комисията.
    (Закрито в 18,15 ч.)




    ПРЕДСЕДАТЕЛ:
    ГЕОРГИ КОЛЕВ

    СТЕНОГРАФ:
    Стефка Аличкова
    Форма за търсене
    Ключова дума