Временна комисия за установяване на потенциално опасните и конкретни случаи на радиоактивно замърсяване на питейни води на територията на Република България, причините за тяхното възникване и последиците за здравето на гражданите
Временна комисия за установяване на потенциално опасните и конкретни случаи на радиоактивно замърсяване на питейни води на територията на Република България, причините за тяхното възникване и последиците за здравето на гражданите
ЧЕТИРИДЕСЕТ И ЧЕТВЪРТО НАРОДНО СЪБРАНИЕ
Временна комисия за установяване на потенциално опасните и конкретни случаи на радиоактивно замърсяване на питейни води на територията на Република България, причините за тяхното възникване и последиците за здравето на гражданите
ПРОТОКОЛ
№ 8
На 20 септември 2017 г. от 16.20 ч. се проведе редовно заседание на Временната комисия за установяване на потенциално опасните и конкретните случаи на радиоактивно замърсяване на питейни води на територията на Република България, причините за тяхното възникване и последиците за здравето на гражданите при следния
ДНЕВЕН РЕД:
1. Изслушване кмета на гр. Велинград господин Костадин Коев.
2. Обсъждане на конкретни предложения на членовете на Временната комисия за окончателния доклад.
3. Разни.
Заседанието бе открито и ръководено от председателя на Комисията господин Георги Колев.
Списъците на присъствалите народни представители и гости се прилагат към протокола.
⁎⁎⁎
ПРЕДС. ГЕОРГИ КОЛЕВ: Имаме кворум. Предлагам да започнем.
Получили сте дневния ред и сте запознати с него. (Изчита дневния ред.)
Има ли по него други предложения, мнения? Няма.
Моля да гласуваме дневния ред.
За – 8, против и въздържали се – няма.
Дневният ред е приет.
По точка първа
ИЗСЛУШВАНЕ КМЕТА НА ГР. ВЕЛИНГРАД ГОСПОДИН КОСТАДИН КОЕВ,
има думата кметът господин Коев.
КОСТАДИН КОЕВ: Благодаря.
Уважаеми господин Колев, уважаеми господа народни представители! Днес в Комисията съм внесъл доклад, с който искам да алармирам и да обърна внимание за проблем от изключителна важност за община Велинград. Предлагам да не чета целия доклад дословно, за да не Ви губя времето, а да го представя в резюме, накратко, за да бъдете информирани за проблема.
При рутинна проверка през месец март тази година в един от водоизточниците на територията на община Велинград, който е с дебит около 36 л в секунда, беше установено завишение на количествата на естествен уран, α и β-активност. Тогава със заповед на управителя на ВиК дружеството, потвърдена и със заповед на директора на РЗИ, водоподаването от този каптаж „Легоринец“ беше преустановено. Искам да отбележа, че този водоизточник водоснабдява части от кварталите Чепино и Лъжене.
За да избегнем кризата с водата, направихме всичко възможно от пречиствателна станция да подадем вода към съответните квартали и да възстановим водоподаването. Не се получи желаният ефект, поради причина че и двете мрежи по водоснабдяването действат абсолютно поотделно и чрез превключванията, които направихме, донякъде спасихме положението, но на по-високите части от тези квартали водата няма налягане и е в много малко количество. Това се отрази изключително зле върху населението. В същото време на територията на тези два квартала има и хотели, които в момента също страдат, нямат необходимия дебит вода и непрекъснато има ограничения.
В последвалите проби през месец април, юни и септември отново се оказа, че има завишение на естествен уран и α-активност, макар и незначително, и водата не отговаря на Наредба № 9. Затова в момента този извор от каптажна група „Легоринец“ е спрян и от него не подаваме вода.
След като подадохме от пречиствателна станция вода, се оказа още един проблем. Отнетият дебит, пренасочен към кварталите Чепино и Лъжене, се оказа решаващ за водоподаването и в квартал Каменица. В момента проблемът е изключително сериозен. Количеството, което в момента не можем да използваме от каптажа „Легоринец“, се отразява изключително зле и кварталите Чепино, Лъжене, а вече и Каменица имат проблеми с водоподаването.
Ние имаме предложение, защото имаме свободен дебит от карстов извор „Клептуза“. Доказано е и във внесения в Комисията доклад има абсолютно всички изследвания, че изворът отговаря на изискванията. В същото време тук сме направили справка, че този водоизточник целогодишно разполага с дебит 550 л в секунда. Това е решение за община Велинград, като се има предвид, че сме спакурорта на България и трябва да има алтернативен водоизточник, за да подадем вода и гарантираме водоснабдяването на абонатите.
Предложил съм инвестиционно предложение какво трябва да се направи, за да използваме целогодишния дебит на „Клептуза“, който е, бих казал, един от най-качествените извори в страната. Трябва да се изгради помпена станция с помпени агрегати, със зала за управление и с дебит до 400 кубика в час, може и по-малко, трябва да се преустрои едно хлораторно и се изгради трасе, което е около 1 км. По прединвестиционното проучване инвестицията е около 1 млн. лв.
Апелът ни към Комисията е да разгледа този доклад. Ако е необходимо, да се изпратят специалисти, да се вземе отношение, за да спасим града от този надвисващ проблем, защото той действително е от огромно значение, тъй като както жителите, така и гостите на града в момента не се чувстват комфортно.
ПРЕДС. ГЕОРГИ КОЛЕВ: Благодаря Ви, господин Кмете. Надявам се и другите да постъпват като Вас, защото едно е да маркираш проблем и да го докладваш, второ е да дадеш решение.
Благодаря, че сте си направили труда да предложите решение на проблема.
Моля, колеги, изказвания и мнение по въпроса?
КОСТАДИН КОЕВ: Господин Колев, мога да допълня, че тук съм взел абсолютно всички протоколи от извор „Клептуза“, последните изследвания и съм дал средностатистически за последните 17 години, че едва ли има друг такъв водоизточник в България с такава постоянна константа – 550 в час средно през тези години, на което държа да обърна внимание. Обикновено водите, които използваме при нас, са надпочвени, събирателни, докато това е подпочвен извор, който има голям дебит. В момента той не е усвоен от общината, защото имаме разрешително за изпомпване на около 40 л в час. Тя обаче е на гравитачен принцип. Нивото на „Клептуза“, самият му каптаж е почти в най-ниската част от града, затова само най-ниските части на града се захранват и този дебит не е бил разработен досега. С нарастващите и все по-големи потребности на града, виждате какво става и с глобалното затопляне, мисля, че Велинград трябва да се ориентира към експлоатацията именно на този извор, защото той ще ни гарантира дори в далечните години напред качество и количество на вода.
ПРЕДС. ГЕОРГИ КОЛЕВ: Как са показателите на този водоизточник? Имате ли статистика как са се движили?
КОСТАДИН КОЕВ: Имаме, носим последните протоколи и статистика. Изворът винаги е бил в норма, така че няма проблем от там да търсим вода като алтернативен водоизточник.
ПРЕДС. ГЕОРГИ КОЛЕВ: Сега как е, последните замервания, кой ги е правил – РЗИ? Дали има изследвания само за уран, или и за α и β-активност? За всичко ли?
КОСТАДИН КОЕВ: За α и β-активност.
Ще дам думата на управителя на ВиК – Велинград, Георги Мяшков.
ГЕОРГИ МЯШКОВ: Има приложени към доклада всички измервания за α и β-активност, правени напоследък.
КОСТАДИН КОЕВ: Те са към официалния доклад, който внасяме в Комисията. Абсолютно всички протоколи за извор „Легоринец“ са тук, както и за това, което предлагаме за алтернативен вариант – това са последните изследвания на РЗИ – Пловдив, за извор „Клептуза“. Мога да Ви прочета показателите, ако искате.
ГЕОРГИ МЯШКОВ: Проблемни са ни другите водоизточници, които са повърхностни, като „Легоринец“ и други. В момента съм пуснал изследвания за всички с цел подновяване на разрешителните, защото те не са подновявани в годините. Пуснали сме пробите.
ПРЕДС. ГЕОРГИ КОЛЕВ: Моля за изказвания относно писмото и анализите, представили колегите от Велинград.
ГЕОРГИ МЯШКОВ: „Клептуза“ е в норма по Наредба 1 и по Наредба 9, докато другите водоизточници, като „Легоринец“, не са в норма. Взели сме мерки да отстраним нещата. Откакто съм встъпил в длъжност, сме подали проби за три изследвания. Част от каптажите с по-завишени показатели сме отстранили от водоползване, но „Легоринец“ е проблемен и не можем да го използваме.
ПРЕДС. ГЕОРГИ КОЛЕВ: Благодаря.
Господин Генов, имате думата.
МАНОЛ ГЕНОВ: Този водоизточник „Легоринец“ за пръв път ли дава такива отклонения по отношения на α и β-частици?
КОСТАДИН КОЕВ: За първи път, сега през декември.
МАНОЛ ГЕНОВ: На другите някакъв мониторинг правен ли е, знае ли се, не се ли знае?
КОСТАДИН КОЕВ: През годините поради пълно безхаберие това, което наследих на територията на община Велинград – дългове, покрай всички други неща управителите на ВиК дружеството са предпочитали да платят глоба от 1500 лева, но да няма никакъв мониторинг.
Споменах и на предишната комисия, че трябва да се вземе решение тези безотговорни ВиК управители още при първо нарушение да бъдат санкционирани, а на втория път да бъдат отстранявани. Това е проблем, който съществува на територията на цялата страна.
ПРЕДС. ГЕОРГИ КОЛЕВ: (Говори при изключени микрофони.) Това е чудесно предложение.
Благодаря Ви, господин Кмете.
ГЕОРГИ МЯШКОВ: Да допълня. Във Велинград използваме 12 водоизточника. Когато се налагат проби, изключително голям финансов ресурс отива за тях. Затова може би те са пренебрегвани през годините.
КОСТАДИН КОЕВ: Коментирахме и нещо друго по пътя насам. По принцип, когато се взема водонабиране по Наредба № 1, говорим за суровата вода, има предложение това да се поеме от РЗИ, от държавата. Когато е за чешмяната вода…
Ако направим изследвания на тези 12 водоизточника за уран, радон, α и β-активност, ще ни трябват 90 хил. лв. Това е изключително голяма сума.
ГЕОРГИ МЯШКОВ: Един водоизточник има осем каптажа и трябва да се вземат проби и от осемте.
МАНОЛ ГЕНОВ: Парите за водата, за доставката, нали Вие ги събирате, не ги събира РЗИ? Редно е този, който ги инкасира, той да плаща.
Неслучайно Ви питах дали във времето е имало нещо. Доколкото зная, Вие бяхте подали в Басейнова дирекция искане за учредяване на санитарно-охранителни зони. Това във връзка с водоизточника „Легоринец“ ли беше?
КОСТАДИН КОЕВ: Основният източник, който водоснабдява община Велинград, е на дериват Бистрица, „Чукура“. 65 % от водата, която към момента се подава към пречиствателна станция, е от дериват „Бистрица“ и водоизточник „Чукура“. Затова сега искаме да имаме алтернативен водоизточник, какъвто е „Клептуза“, защото когато имаме проблем и се преустанови водоподаването от пречиствателна станция, основният проблем е да се преустанови подаването от пречиствателната станция, защото водата идва много замътена. Ползват се реагенти за отсичане на водата, за пречистване. Там водата има престой. Когато станах кмет на община Велинград, установих, че нямаме достатъчно водоеми – резервоари, в които да се съхранява водата. Примерно квартал Каменица е оставен само с един 350-кубиков водоем. В момента имаме отпуснати пари за изграждането на нов 1500-кубиков, при което с тези 2000 кубика ще имаме възможност този квартал да бъде захранван по някакъв начин.
Затова и „Чукура“, когато подаде водата замътена, докато се отсича в пречиствателна станция, поради липса на достатъчно водоеми, те много бързо се изпразват. Всичките ни водоеми са на принципа на скачените съдове. Когато се свърши водата в първия от 350 кубика, той се захранва последен. Затова нашата идея е да имаме още един алтернативен водоизточник, какъвто е „Клептуза“, за да подаваме алтернативно вода и от друг източник и градът да не страда. Знаете колко е неприятна липсата на вода за граждани и туристи. Дори в момента започват жалби от някои от хотелите за пропуснати ползи. Имат претенции за 20 хил. лв. към ВиК дружеството, защото имат отказани резервации. Ще се нагодим, но това иска време.
ПРЕДС. ГЕОРГИ КОЛЕВ: Благодаря.
Други изказвания?
Другите колеги, ще вземете ли становище?
АЛЕКСАНДЪР НЕНКОВ: Господин Председател, ние заставаме зад кмета на Велинград. Безспорно това, което се случва, е недопустимо.
Естествено е, че парламентът няма как да отпусне средства. Това, което можем да поемем като ангажимент, в добрия смисъл на думата, е да лобираме да се отпуснат целево средства, които в кратък период от време да решат въпроса. Това е от наша страна.
Сигурен съм, че правите всичко възможно, за да минимизирате щетите, доколкото зависи от Вас и ВиК оператора. Безспорно ще трябва да имате подкрепа и от държавата, което ще се опитаме да подпомогнем.
ПРЕДС. ГЕОРГИ КОЛЕВ: Благодаря Ви.
Други колеги?
Предлагам да приемем доклада и да го включим към окончателния доклад, както и други колеги са представили становища. Окончателният доклад да даде препоръки пред парламента, респективно, пред правителството. Нека гледаме доклада не като на това да решим проблема на един град в България, а на туристическата индустрия, каквато е Велинград да се реши проблемът. Не е нормално в град, обявен за столица на туризма, в случая да се получават подобен род ситуации.
Господин Генов, имате ли въпроси?
МАНОЛ ГЕНОВ: (Говори при изключени микрофони.) Подкрепям искането на гостите от Велинград.
Не ми стана ясно: само този източник ли дава такива отклонения, или на другите не сте правили проби във времето?
КОСТАДИН КОЕВ: При рутинните проби, които направихме към съответния период – месец март, имаше още три водоизточника, които водоснабдяваха селата Грашево, Мечо корито, Юндола, Света Петка, Алендарова махала и т.н. Следващите проби, които се взеха от РЗИ и от ВиК дружеството, показаха, че тези водоизточници нямат завишение на естествен уран, α и β-активност. В момента ползваме тези източници. Единствено има заповед да не използваме водоизточник „Легоринец“, както казах преди малко.
МАНОЛ ГЕНОВ: Значи спокойно можете да пуснете онези с волфрама там?! Те ще си копаят и няма да Ви замърсяват водата.
КОСТАДИН КОЕВ: Благодаря, че сте така добре запознат и информиран. Проблемът с волфрама е действително много голям. През годините не зная по какви причини, но на територията на концесията не бяха отразени санитарно-охранителните зони, съоръженията и сервитутите от НЕК. Имаше доста спор по тези въпроси. Тези съоръжения са там над 60 г. (Реплики на изключени микрофони от народния представител Манол Генов и кмета Костадин Коев.)
ПРЕДС. ГЕОРГИ КОЛЕВ: Проблемът там е и за цяла Пазарджишка област. (Говори при изключени микрофони.)
Благодаря.
Има ли някакви допълнения? Няма.
Предлагам да гласуваме да приемем доклада и предложенията на община Велинград, които да включим към основния доклад.
Моля да гласуваме такова решение.
За – 8, против и въздържали се – няма.
Приема се.
КОСТАДИН КОЕВ: Господин Председателю, уважаеми народни представители, благодаря Ви за подкрепата.
ПРЕДС. ГЕОРГИ КОЛЕВ: Аз благодаря за труда, който сте си направили, и за гражданската позиция, която имате. (Гостите излизат.)
Минаваме към точка втора:
2. ОБСЪЖДАНЕ НА КОНКРЕТНИ ПРЕДЛОЖЕНИЯ НА ЧЛЕНОВЕТЕ НА ВРЕМЕННАТА КОМИСИЯ ЗА ОКОНЧАТЕЛНИЯ ДОКЛАД.
Ако имате мнение, някакви допълнения, моля за следващото заседание да ги имаме, защото на по-следващото заседание приключваме работата на Комисията.
Доклада няма да го правя само аз. Всички Вие трябва да дадете Вашето мнение, Вашите предложения по него. Добре сме работили през целия период от време. Моля Ви, иска ми се да завършим консенсусно с отразените Ви предложения, за да знаем, че няма разминаване по основни въпроси и точки.
АЛЕКСАНДЪР НЕНКОВ: Господин Председател, по принцип, обикновено ръководството на една комисия изготвя доклада, после той се обсъжда в комисията и се приема. Ние няма да измислим по-различни неща. Говорим едни и същи неща вече няколко седмици. Много се съмнявам, че господин Генов или другите колеги ще дадем други, по-различни предложения.
Молбата ми е тези 5-6 основни неща, които ще бъдат като препоръки, спрямо това, което сме говорили, Вие да изработите доклада, да седнем точка по точка да го обсъдим и приемем. Сигурен съм, че това ще бъде консенсусно. Всеки от нас да седне да пише доклад – поне досега такава практика не е имало.
МАНОЛ ГЕНОВ: Има проблем с безводието там.
ПРЕДС. ГЕОРГИ КОЛЕВ: Колега, неправилно сте ме разбрали. Не е въпросът Вие да пишете, а всеки от Вас да участва при изготвянето му със свое заключение, предложение, мнение, за да има конкретика.
В случая колегата е от град, който е най-ощетен от тази комисия. Без негово становище ще бъде трудно.
За Велинград вече има конкретно предложение, но за Хасково все още нямаме конкретно предложение.
Добре е Вие да говорите с колегите, да се даде предложение, мнение, визия на ръководството. През това време ще получим конкретните цифри и заключения, които ще добавим в доклада. (Реплики при изключени микрофони.)
АЛЕКСАНДЪР НЕНКОВ: В доклада не трябва да има въпроси, а конкретни пропуски. Въпросите по-скоро ще са реторични. Те трябва да бъдат препоръка към Междуведомствената комисия, че сме забелязали пропуски в законодателството, в начина на взаимодействие.
Комисията ни препоръчва, първо, в такъв срок Междуведомствената комисия да предприеме необходимите мерки това да бъде отстранено.
Във връзка с чистотата и качеството на питейната вода, правените анализи – Наредба 9, Наредба № 1 –според мен това трябва да са препоръки към Междуведомствената комисия.
А за Велинград отделно трябва да сме се запознали с доклада, има предложения от съответната община и съответния ВиК оператор, защото ние пари не можем да отпуснем, а само можем да приемем за сведение изложеното от кмета.
ПРЕДС. ГЕОРГИ КОЛЕВ: Благодаря Ви.
(Реплики на изключени микрофони.)
МАНОЛ ГЕНОВ: Има безводие във Велинград. (Говори при изключени микрофони.)
Има един доклад на БАН, който беше правен по наша поръка. Къде е този доклад? Дайте да напишем писмо, да го искаме, да го прочетем, да го видим.
ПРЕДС. ГЕОРГИ КОЛЕВ: (говори при изключени микрофони) Ще изискаме от БАН доклада. За следващата комисия трябва да бъде тук докладът. (продължава да говори при изключени микрофони)
По протокола – за случая с община Велинград – докладът и предложенията на кмета да бъдат включени към основния доклад. Имат предложение за нов водоизточник, който отговаря на нуждите им и така биха решили проблема си. (Говори на включени микрофони.)
Други предложения? Няма.
Предложенията и въпросите, които имаме от господин Генов, са към Министерството на икономиката и Министерството на околната среда и водите. Моля неговите въпроси да бъдат изпратени в спешен порядък до министерствата и да молим за бърз, спешен отговор, с конкретна констатация от тяхна страна – има ли такъв мониторинг и такива изследвания за посочения период, или няма. Те ще влязат еднозначно в доклада като констатация, която трябва да отстрани Временната комисия.
Друг негов въпрос е: коя институция с какви реални изследвания впоследствие страната ни доказа на какъв етап са ликвидирани последствията за околната среда – също.
Има ли данни след 2004 г. за парламентарни изслушвания по мерките и ликвидиране на последствията от уранодобива, като замърсяване на околната среда и къде са документирани те?
Това са въпроси, на които трябва да отговорят двете министерства.
Според Вас трябва ли да ги види и МРРБ?
МАНОЛ ГЕНОВ: Може би, но в крайна сметка това касае водите, ако е питейните води, тогава е МРРБ.
ПРЕДС. ГЕОРГИ КОЛЕВ: Тези въпроси да прераснат в констатация, която да залегне в доклада като препоръка.
Така ли да разбирам предложенията Ви, господин Генов?
МАНОЛ ГЕНОВ: Ако няма, да се свърши.
ПРЕДС. ГЕОРГИ КОЛЕВ: Ако има, да се покаже, че има. Тъй като работата не е свършена, да се направи предложение.
Моля това да стане бързо.
Ако обаче има въпроси, които касаят ВиК дружествата, можем да зададем и на тях въпрос.
Пунктовете за скрап – не.
Радиоактивни отпадъци – не.
Къде се съхраняват данните по радиационния мониторинг и ефекта от биологичната рекултивация за периода?
Същите въпроси моля да бъдат изпратени и към главния санитарен инспектор, защото тук конкретно би могло да има въпроси и към госпожа Хаджидекова.
Моля за следващото заседание да присъстват и те.
През последната седмица да вървим към изготвянето и приключването на нашия доклад заедно с тях. Активно ги включете в изготвянето на доклада. Като изпратите писмата до съответните министри, ще ги помоля за бързо съдействие, защото нямаме време.
По точка втора няма други предложения.
По трета точка:
РАЗНИ.
МАНОЛ ГЕНОВ: (Говори при изключени микрофони.)
ПРЕДС. ГЕОРГИ КОЛЕВ: Моля лично към експерта на Комисията) да издирите телефона на председателя на БАН. Ще говоря с него и ще помоля това да стане буквално днес или утре, същото да стане и за другите министерства. (Говори при изключени микрофони.)
Благодаря.
Закривам заседанието.
(Закрито в 16,55 ч.)
ПРЕДСЕДАТЕЛ:
Георги Колев
Стенограф:
Виржиния Петрова