Народно събрание на Република България - Начало
Народно събрание
на Република България
Парламентарни комисии
Комисия по бюджет и финанси
Комисия по бюджет и финанси
24/06/2020 първо гласуване

    Законопроект за изменение и допълнение на Закона за държавния бюджет на Република България за 2020 г., № 002-01-21, внесен от Министерския съвет на 18.06.2020 г.
    Р Е П У Б Л И К А Б Ъ Л Г А Р И Я
    ЧЕТИРИДЕСЕТ И ЧЕТВЪРТО НАРОДНО СЪБРАНИЕ
    КОМИСИЯ ПО БЮДЖЕТ И ФИНАНСИ
    Д О К Л А Д

    Относно: Законопроект за изменение и допълнение на Закона за държавния бюджет на Република България за 2020 г., № 002-01-21, внесен от Министерския съвет на 18.06.2020 г.


    На заседание, проведено на 24 юни 2020 г., Комисията по бюджет и финанси разгледа посочения законопроект.
    На заседанието присъстваха: представителите на Министерство на финансите: Маринела Петрова – заместник-министър, Гергана Беремска – директор на дирекция „Международни финансови институции и сътрудничество“, Петя Кузева – директор на дирекция „Държавен дълг“ и Методи Методиев – директор на дирекция „Икономическа и финансова политика“.
    Законопроектът беше представен от г-жа Маринела Петрова.
    Със законопроекта се предлагат промени в разпоредбите на Закона за държавния бюджет на Република България за 2020 г. относно държавните гаранции, които Министерският съвет може да издава през текущата година – чл. 70а и чл. 71.
    Предложените промени са свързани с ангажиментите на Република България по създадените на ниво Европейски съюз (ЕС) два инструмента в отговор на пандемията от COVID-19, а именно:
    1. Европейски инструмент за временна подкрепа с цел смекчаване на рисковете от безработица при извънредни обстоятелства (SURE).
    Този инструмент предоставя финансова подкрепа на държавите членки за покриване на внезапно нарастване на публичните разходи в резултат на пандемията COVID-19 с цел смекчаване на рисковете от безработица, намаляване на рисковете за здравето и осигуряване на безопасни условия на труд.
    Общият бюджет на инструмента е 100 млрд. евро, като финансовата помощ ще се отпуска под формата на заем. Европейската комисия ще набира средства от финансовите пазари, за да ги предостави впоследствие на държавите членки. За набирането на тези средства е необходим ангажимент от държавите членки за предоставяне на насрещни гаранции за поетия от Европейския съюз риск в размер общо на 25 млрд. евро. Размерът на изискуемата гаранция от всяка държава е пропорционален на относителния дял на брутния ѝ национален доход в Европейския съюз. Предоставянето на гаранцията от всяка държава се регламентира в индивидуално гаранционно споразумение, сключено между Европейската комисия и държавата членка по чл. 11 от Регламент (ЕС) 2020/672 на Съвета от 19 май 2020 година.
    С това гаранционно споразумение Република България ще поеме задължение при поискване да предостави безвъзвратни и безусловни гаранции в максимален размер от 107 466 500 евро (210 186 204,70 лева) от общите гаранции в ЕС, достигащи 25 млрд. евро.
    2. Паневропейски гаранционен фонд в размер на 25 млрд. евро. Фондът има за цел да предоставя гаранции по операции на Европейската инвестиционна банка и Европейския инвестиционен фонд в подкрепа на малки и средни предприятия (65% от финансирането на фонда), предприятия със средна капитализация, корпорации и публични предприятия за справяне с кризата. Очаква се фондът да мобилизира до 200 млрд. евро допълнителна целева ликвидност и краткосрочна капиталова подкрепа за европейската икономика.
    Фондът се финансира от държавите-членки на Европейския съюз, като приносът им е под формата на неотменими, безусловни гаранции при първо поискване, които ще покриват загубите и свързаните с тях разходи, възникнали в изпълнение на операции, финансирани от Европейската инвестиционна банка и Европейския инвестиционен фонд.
    Предвижда се приносът на участващите държави - членки в Паневропейския гаранционен фонд да се урежда със споразумение за принос, което се сключва между съответната държава членка и Европейската инвестиционна банка. Размерът на приноса на всяка участваща държава - членка във фонда ще се определя като процент от общия размер на Паневропейския гаранционен фонд (25 млрд. евро), съответстващ на дела на държавата членка в капитала на Европейската инвестиционна банка. Делът на България в капитала на Европейската инвестиционна банка е в размер на 0,21% и съответно гаранцията е в размер на 51 251 027,24 евро (100 238 296,60 лева).
    Паневропейски гаранционен фонд ще бъде създаден и ще стартира своята дейност, след като бъдат подписани споразумения за принос с държави членки, чиито общ дял в капитала на Европейската инвестиционна банка е най-малко 60%.
    Предложените промени в разпоредбите на чл. 70а от Закона за държавния бюджет на Република България (ЗДБРБ) за 2020 г. обезпечават възможност в рамките на годината Министерският съвет да издаде държавни гаранции, като сключи споразумение за гаранция при първо поискване с Европейската инвестиционна банка във връзка със Споразумението за принос по отношение на Паневропейския гаранционен фонд в отговор на COVID-19 и споразумение за гаранция с Европейската комисия по Европейския инструмент за временна подкрепа с цел смекчаване на рисковете от безработица при извънредни обстоятелства, вследствие на избухването на COVID-19. Това налага да бъде увеличен максималният размер на предвиденото в чл. 71 от Закона за държавния бюджет на Република България за 2020 г. ограничение за новите държавни гаранции, които могат да бъдат издадени през годината, от 1535 млн. лв. на 1845,1 млн. лв.
    Споразуменията по двата нови инструмента на Европейския съюз подлежат на ратифициране със закон от Народното събрание.

    След проведеното обсъждане на законопроекта се проведе гласуване, което приключи при следните резултати: „За” – 20 народни представители, без „Против” и „Въздържали се”.

    Въз основа на гореизложеното Комисията по бюджет и финанси предлага на Народното събрание да приеме на първо гласуване Законопроект за изменение и допълнение на Закона за държавния бюджет на Република България за 2020 г., № 002-01-21, внесен от Министерския съвет на 18.06.2020 г.


    ПРЕДСЕДАТЕЛ НА КОМИСИЯТА ПО БЮДЖЕТ И ФИНАНСИ:


    МЕНДА СТОЯНОВА
    Форма за търсене
    Ключова дума