Парламентарни комисии
Комисия по бюджет и финанси
Комисия по бюджет и финанси
02/12/2020 първо гласуване
Законопроект за изменение и допълнение на Закона за възстановяване и преструктуриране на кредитни институции и инвестиционни посредници, № 002-01-58, внесен от Министерския съвет на 29.10.2020 г.
Р Е П У Б Л И К А Б Ъ Л Г А Р И Я
ЧЕТИРИДЕСЕТ И ЧЕТВЪРТО НАРОДНО СЪБРАНИЕ
КОМИСИЯ ПО БЮДЖЕТ И ФИНАНСИ
Д О К Л А Д
Относно: Законопроект за изменение и допълнение на Закона за възстановяване и преструктуриране на кредитни институции и инвестиционни посредници, № 002-01-58, внесен от Министерския съвет на 29.10.2020 г.
На заседание, проведено на 02 декември 2020 г., Комисията по бюджет и финанси разгледа Законопроект за изменение и допълнение на Закона за възстановяване и преструктуриране на кредитни институции и инвестиционни посредници, № 002-01-58, внесен от Министерския съвет на 29.10.2020 г.
С проекта на Закон за изменение и допълнение на Закона за възстановяване и преструктуриране на кредитни институции и инвестиционни посредници се предлагат изменения и допълнения в националната правна рамка за преструктурирането на кредитни институции и инвестиционни посредници, чрез които се изпълняват ангажиментите за въвеждане на изискванията на Директива (ЕС) 2019/879 за изменение на Директива 2014/59/ЕС по отношение на капацитета за поемане на загуби и рекапитализация на кредитните институции и инвестиционните посредници. Срокът за транспониране на директивата е 28 декември 2020 г.
Промените са насочени основно към създаване на гаранции, че банките разполагат с достатъчен капацитет за покриване на загуби и рекапитализация, така че по време на преструктурирането и непосредствено след него те да могат да продължат да изпълняват критичните си функции, без да се излагат на риск публичните финанси и финансовата стабилност.
В тази връзка със законопроекта се предлага:
• регламентация на реда и условията за определяне и прилагане на минималното изискване за собствен капитал и приемливи задължения, диференцирано според вида на субекта;
• съобразяване на критериите за приемливост на задълженията, включени в обхвата на инструмента за споделяне на загуби с критериите, предвидени в Регламента за капиталовите изисквания;
• засилена защита на непрофесионалните клиенти при продажба на подчинени задължения, които са приемливи за целите на минималното изискване за собствен капитал и приемливи задължения;
• въвеждане на по-подробна уредба на плановете за преструктуриране на групи, като изрично се предвижда възможност в рамките на една група да бъдат обособени няколко групи за преструктуриране;
• разширяване на правомощията на органа за преструктуриране да спира изпълнението на определени задължения за целите на преструктурирането;
• изрична уредба на последиците в случай на констатация, че институцията е проблемна или е вероятно да стане проблемна, но предприемането на действия по преструктуриране не е в обществен интерес.
Наред с измененията, свързани с въвеждане на Директива (ЕС) 2019/879 в българското законодателство, с оглед въвеждане в България на незабавни плащания в лева (обработка на транзакциите в рамките на до 10 секунди) до края на 2020 г., със законопроекта се предлагат и целеви изменения и допълнения на Закона за платежните услуги и платежните системи. С промените се регламентират процесите, свързани със сетълмента на незабавни плащания в лева. Незабавните плащания в лева ще се изпълняват на принципа 24 часа в денонощието, 7 дни в седмицата и 365 дни в годината в съответствие с въведената през 2017 г. пан-европейска SEPA схема за незабавни плащания на Европейския платежен съвет.
След провелата се дискусия, членовете на Комисията по бюджет и финанси изразиха принципната си подкрепа за така предложения законопроект, като обсъждането му приключи със следните резултати:
С 16 гласа „за”, без „против“ и „въздържал се” Комисията по бюджет и финанси предлага на Народното събрание да подкрепи на първо гласуване Законопроект за изменение и допълнение на Закона за възстановяване и преструктуриране на кредитни институции и инвестиционни посредници, № 002-01-58, внесен от Министерския съвет на 29.10.2020 г.
ПРЕДСЕДАТЕЛ НА
КОМИСИЯТА ПО
БЮДЖЕТ И ФИНАНСИ:
МЕНДА СТОЯНОВА