Комисия по правни въпроси
11/04/2019 първо гласуване
Доклад на комисия
С Т А Н О В И Щ Е
Вх.№ 953-03-27/11.04.2019 г.
Относно: Доклад за дейността на омбудсмана на Република България през 2018 г., № 939-02-3, внесен от Омбудсмана на Република България на 29.03.2019 г.
На свое заседание, проведено на 11 април 2019 г., Комисията по правни въпроси обсъди Доклад за дейността на омбудсмана на Република България през 2018 г., № 939-02-3, внесен от Омбудсмана на Република България на 29.03.2019 г.
На заседанието присъстваха: г-жа Мая Манолова – омбудсман на Република България, г-жа Диана Ковачева – заместник-омбудсман, г-н Димитър Бонгалов – директор дирекция „Национален превантивен механизъм“ в администрацията на омбудсмана и г-жа Чонка Ковачева - началник на отдел “Международни стандарти и нормативна уредба”.
Докладът за дейността на омбудсмана на Република България през 2018 г. беше представен от г-жа Мая Манолова, която посочи, че се запазва тенденцията за увеличаване на жалбите и сигналите от граждани и представители на организации, като техният брой за 2018 г. е 12 890, което е с 2 % повече в сравнение с 2017 г.
Г-жа Манолова добави, че най-много жалби и сигнали са подадени срещу действия на монополистите, както и в сектора на обществените услуги, като техният дял е 23,34% от общия брой жалби и сигнали, следвани от жалбите, свързани със засегнати или нарушени социални права, които са 15,43% и жалбите относно нарушено право на собственост, които представляват 10,05% от общия брой жалби за 2018 г.
Сред основните проблеми са нарушения на социални права, права на хората с увреждания, както и на правото на образование, здравеопазване и чиста околна среда.
Приключените производства по жалби и сигнали през 2018 г. са 12 258 броя, като намалява тенденцията граждани и организации да се обръщат към омбудсмана с искания за намеса и съдействие по проблеми, които са извън правомощията му.
Общият размер на бюджета на институцията на омбудсмана на Република България за 2018 г. е 3 029 434 лв., като отчетените разходи са в размер на 3 001 025 лв.
Г-жа Манолова отдели специално внимание върху правото на защита на гражданите в изпълнителното производство, като посочи, че през 2018 г. се наблюдава тенденция към намаляване на броя на жалбите и добави, че това е резултат от приетите от Народното събрание положителни промени в Гражданския процесуален кодекс през 2017 г., с които правата на гражданите в изпълнителното производство са защитени в по-голяма степен.
Общественият защитник отчете като успех подготвения и внесен в Народното събрание законопроект за личната помощ и акцентира върху становищата и предложенията за изменения на редица закони между които Кодекса на труда, Кодекса за социално осигуряване, Изборния кодекс, Закона за семейните помощи за деца, Закона за местното самоуправление и местната администрация, Закона за бюджета на Националната здравноосигурителна каса, Закона за държавния бюджет и Закона за бюджета на държавното обществено осигуряване.
През 2018 г. омбудсманът е сезирал Конституционния съд с искане за обявяване на противоконституционност на разпоредби в Закона за енергетиката и в Административнопроцесуалния кодекс, с които се нарушават права и свободи на гражданите, както и Върховния касационен съд с искане за образуване на тълкувателни дела за противоречива съдебна практика.
Г-жа Манолова отбеляза, че е осъществявала наблюдение върху прилагането на конвенциите за защита на правата на човека, по които Република България е страна.
Докладът съдържа общи констатации за изпълнението на осъдителните решения срещу България, както и препоръки към отговорните институции за предприемане на конкретни действия.
Г-жа Манолова обърна внимание на необходимостта от прецизиране на уредбата в Закона за международния търговски арбитраж и създаването на механизъм за контрол на постановените арбитражни решения, когато страна е държавата и общините.
В обсъждането на доклада взеха участие народните представители Десислава Атанасова, Димитър Лазаров, Хамид Хамид и Христиан Митев.
Народните представители приветстваха резултатите от работата на омбудсмана през 2018 г., като обсъдиха възможността за увеличаване на правомощията на омбудсмана за сезиране на Конституционния съд и Върховния касационен съд. Те се обединиха около необходимостта от търсене на правна възможност за контрол на постановените арбитражни решения, когато страна в производството е държавата и общините.
Г-жа Атанасова поздрави омбудсмана за работата й през 2018 г. и осъществените хуманитарни инициативи.
След проведената дискусия, Комисията по правни въпроси с 13 гласа „за”, 0 гласа „против“ и 0 гласа „въздържал се” предлага на Народното събрание да приеме Доклад за дейността на омбудсмана на Република България през 2018 г., № 939-02-3, внесен от Омбудсмана на Република България на 29.03.2019 г.
ЗАМЕСТНИК-ПРЕДСЕДАТЕЛ НА
КОМИСИЯТА ПО ПРАВНИ ВЪПРОСИ:
ДЕСИСЛАВА АТАНАСОВА