Парламентарни комисии
Комисия по правни въпроси
Комисия по правни въпроси
20/11/2019 първо гласуване
Доклад на комисия
Д О К Л А Д
за първо гласуване
Вх.№ 953-03-73/22.11.2019 г.
Относно: законопроект за изменение и допълнение на Закона за платежните услуги и платежните системи, № 902-01-61, внесен от Министерски съвет нa 08.11.2019 г.
На свое заседание, проведено на 20 ноември 2019 г., Комисията по правни въпроси обсъди законопроект за изменение и допълнение на Закона за платежните услуги и платежните системи, № 902-01-61, внесен от Министерски съвет нa 08.11.2019 г.
На заседанието присъстваха: от Министерството на финансите – г-жа Маринела Петрова – заместник-министър, г-жа Цветанка Михайлова – директор на дирекция „Регулация на финансовите пазари“ и г-жа Росица Петкова – държавен експерт в дирекция „Регулация на финансовите пазари“ и от Българската народна банка – г-жа Нина Стоянова – подуправител, ръководител на управление „Банково”, г-жа Десислава Деянова – съветник на управителя и г-н Михаил Димов – директор дирекция „Платежен надзор“.
Законопроектът беше представен от г-жа Маринела Петрова, която посочи, че с него се цели прецезиране на националната правна рамка в областта на платежните услуги в съответствие със законодателството на Европейския съюз, усъвършенстване на нормативната уредба с оглед обезпечаване на възможността за ефективно упражняване на платежен надзор и по-добра защита на потребителите на платежни услуги в България.
Със законопроекта се въвеждат изменения, произтичащи както от прилагането на директивата за платежните услуги във вътрешния пазар, така и от необходимостта от въвеждане на национални мерки по прилагане на регламента за презграничните плащания в евро по отношение на определени такси за презграничните плащания в Европейския съюз и таксите за превалутиране, който влиза в сила в края на тази година. Регламентът поставя изискване за изравняването на таксите за презгранични плащания в евро в рамките на Европейския съюз с тези за плащания в лева в страната, които имат еднакви характеристики по отношение на иницииране, извършване и приключване на плащането.
Г-жа Петрова посочи, че се въвежда забрана лице, което не притежава лиценз за извършване на дейност по предоставяне на платежни услуги и/или издаване на електронни пари, да използва в своето наименование, в рекламната си или в друга дейност думи, означаващи извършване на такава дейност. Предоставя се възможност за надзорния орган регулярно да получава информация за дейността на доставчици, които извършват услуги в ограничена мрежа или доставчици на електронни съобщителни мрежи. Предвидени са мерки за уведомяване на обществеността при издаване на лиценз за извършване на дейност като платежна институция или дружество за електронни пари. Поясняват се елементите, включвани в изчислението на размера на собствения капитал на платежните институции.
С цел осигуряване на ефективна превенция се предлага увеличение и на размера на предвидените глоби и административни санкции при извършени нарушения на закона.
Г-жа Петрова отбеляза, че са предложени и други промени, които целят подобряване на регулаторната и на нормативната уредба на платежните услуги и на платежните системи, повишаване на ефективността на платежния надзор и по-добра защита на потребителите на платежни услуги.
Народният представител Красимир Ципов изрази подкрепата си към законопроекта, като отбеляза, че той е навременен и целесъобразен.
След проведената дискусия, Комисията по правни въпроси с 14 гласа „за”, 0 гласа „против“ и 4 гласа „въздържал се”, предлага на Народното събрание да приеме на първо гласуване законопроект за изменение и допълнение на Закона за платежните услуги и платежните системи, № 902-01-61, внесен от Министерски съвет нa 08.11.2019 г.
ПРЕДСЕДАТЕЛ НА
КОМИСИЯТА ПО ПРАВНИ ВЪПРОСИ:
АННА АЛЕКСАНДРОВА