Народно събрание на Република България - Начало
Народно събрание
на Република България
Парламентарни комисии
Комисия по правни въпроси
Комисия по правни въпроси
29/01/2020 първо гласуване

    Доклад на комисия
    Д О К Л А Д
    за първо гласуване
    Вх.№ 053-03-2/03.02.2020 г.

    Относно: законопроект за изменение и допълнение на Гражданския процесуален кодекс, № 054-01-3, внесен от Крум Костадинов Зарков и група народни представители на 15.01.2020 г.
    На свое заседание, проведено на 29 януари 2020 г., Комисията по правни въпроси обсъди законопроект за изменение и допълнение на Гражданския процесуален кодекс, № 054-01-3, внесен от Крум Костадинов Зарков и група народни представители на 15.01.2020 г.
    На заседанието присъстваха: от Министерството на правосъдието – г-н Данаил Кирилов - министър и г-жа Даниела Белчина - държавен експерт в дирекция „Съвет по законодателство“; от Висшия съдебен съвет – г-жа Даниела Марчева - член; от Върховния касационен съд – г-жа Дария Проданова - заместник-председател и ръководител на търговската колегия; от Софийския градски съд – г-н Алексей Трифонов - председател и г-н Стефан Кюркчиев - заместник-председател; от Софийския районен съд – г-н Константин Кунчев - съдия.
    Законопроектът беше представен от г-н Зарков, който посочи, че с него се създава правен механизъм, който да обезпечи дейността в съдебната система чрез въвеждането на забрана за употреба на процесуални действия, които не са съобразени с добрите нрави и които изразяват грубо неуважение към съдебната система, съда и страните в процеса.
    Той добави, че законопроектът цели ограничаването на процесуални действия, които са груби, нецензурни, заплашителни и обидни, като същевременно с него не се ограничава достъпа до съд на гражданите и организациите. Г-н Зарков отбеляза, че законопроектът допълва предприетите законодателни промени в Закона за съдебната власт, с които се забранява използването на заплахи, обидни и нецензурни думи или квалификации в съдебните производства.
    Проектът на закон предлага създаването на общо правило, приложимо за всеки етап от процеса, според което употребата на груби и нецензурни думи, обиди и заплахи ще има за последица това процесуално действие да се смята за неизвършено, като в случай на подадена искова молба с такова съдържание се предвижда тя да се връща на подателя.
    Министърът на правосъдието изрази подкрепата си към законопроекта и отбеляза, че предложенията са закономерна последица от предприетите промени в Закона за съдебната власт и би могло да се мисли за аналогична разпоредба в Административнопроцесуалния кодекс. Г-н Кирилов добави, че процесуалните действия в открито съдебно производство и особено устните изявления разкриват по-различна динамика от писмените изявления на страните и следва да се съобрази тази разлика.
    Г-жа Марчева изказа благодарност от името на съдийската колегия на Висшия съдебен съвет за предложените законодателни промени и отбеляза, че те отразяват дългогодишни затруднения в дейността на българските съдилища. Г-н Трифонов, г-н Кюркчиев и г-н Кунчев посочиха, че промените ще спомогнат за налагането на дължимия към участниците в процеса стандарт на поведение.

    В обсъждането взеха участие народните представители Анна Александрова, Христиан Митев, Явор Нотев, Филип Попов и Крум Зарков.
    Г-н Митев изрази подкрепата си към законопроекта и добави, че между първо и второ гласуване на законопроекта могат да бъдат предложени редакции за прецизиране на текстовете.
    Г-н Нотев подкрепи идеята на вносителите, като изрази становище, че не следва да се стига до прекомерно ограничаване на правото на защита. Той отбеляза, че предвидените последици от непристойното и грубо поведение на страната в процеса не следва да се отнасят към правата и предмета в съдебния спор.
    В отговор на поставените въпроси народните представители Филип Попов и Крум Зарков посочиха, че законопроектът предвижда инстанционен контрол при връщане на исковата молба и добавиха, че предложените промени гарантират правото на гражданите и организациите на достъп до съд. Те уточниха, че в хипотезата на обидни и нецензурни изявления в рамките на стартирал процес, страната, която ги е употребила, има възможност да преповтори процесуалното действие, при спазване на дължимото уважение към съда и страните, в рамките на преклузивния срок.
    Г-жа Александрова благодари на гостите за изразените становища и допълни, че при изработване на окончателния вариант на текстовете ще бъдат съобразени всички доводи и съображения.

    В резултат на проведеното обсъждане, Комисията по правни въпроси с 18 гласа „за”, 0 гласа „против“ и 0 гласа „въздържал се”, предлага на Народното събрание да подкрепи на първо гласуване законопроект за изменение и допълнение на Гражданския процесуален кодекс, № 054-01-3, внесен от Крум Костадинов Зарков и група народни представители на 15.01.2020 г.

    ПРЕДСЕДАТЕЛ НА
    КОМИСИЯТА ПО ПРАВНИ ВЪПРОСИ:
    АННА АЛЕКСАНДРОВА
    Форма за търсене
    Ключова дума