Народно събрание на Република България - Начало
Народно събрание
на Република България
Парламентарни комисии
Комисия по правни въпроси
Комисия по правни въпроси
15/07/2020 първо гласуване

    Доклад на заседание на комисия
    Д О К Л А Д
    за първо гласуване
    Вх.№ 053-03-36/17.07.2020 г.

    Относно: законопроект за изменение и допълнение на Гражданския процесуален кодекс, № 002-01-26, внесен от Министерски съвет на 06.07.2020 г.

    На свое заседание, проведено на 15 юли 2020 г., Комисията по правни въпроси обсъди законопроект за изменение и допълнение на Гражданския процесуален кодекс, № 002-01-26, внесен от Министерски съвет на 06.07.2020 г.
    На заседанието присъстваха: от Министерството на правосъдието – г-жа Десислава Ахладова - заместник-министър, г-н Евгени Стоянов - заместник-министър, г-жа Даниела Белчина - държавен експерт в дирекция „Съвет по законодателство“; от Министерството на финансите – г-жа Росица Петкова - държавен експерт в дирекция „Икономическа и финансова политика“; от Висшия съдебен съвет – г-жа Даниела Марчева - член и г-жа Олга Керелска - член; от Върховния касационен съд – съдия Емануела Балевска и съдия Борислав Белазелков; от Софийския градски съд – съдия Стефан Кюркчиев - заместник-председател; от Софийския районен съд – съдия Александър Ангелов - председател; от Висшия адвокатски съвет – адвокат Валя Гигова - член; от Камарата на частните съдебни изпълнители – г-н Неделчо Митев - член на съвета на Камарата; от Асоциация на банките в България – г-жа Елеонора Христофорова - юрисконсулт; от Асоциация на колекторските агенции в България – г-н Атанас Каракашев; от Института за пазарна икономика – г-жа Екатерина Баксанова - правен експерт и г-н Иван Георгиев - правен експерт.
    От името на вносителя, законопроектът беше представен от заместник-министър Стоянов, който посочи, че предложените промени целят създаването на нормативна уредба на използването на видеоконференцията в гражданския и в административния процес, както и разширяване на възможностите за използване на видеоконференцията в наказателния процес.
    Със законопроекта се регламентира използването на видеоконференция при провеждане на разпити и изслушвания в гражданските и административните производства, при които административният орган или съдебният състав и свидетелите, вещите лица, страните, преводачите или тълковниците сe намират физически на различни места на територията на страната.
    Предвидена е възможност събирането на доказателства да се осъществява чрез видеоконференция и по инициатива на страните, а в определени хипотези и на вещото лице, като съдът ще следва да се произнася с мотивирано определение, в което да обосновава необходимостта от провеждане на видеоконференцията.
    Основните предложения за промени в НПК се отнасят до използване на видеоконференция при осъществяване на съдебен контрол върху задържането под стража в досъдебното производство; при извършване на разпит на защитен свидетел, преводач или тълковник; при извършване на очна ставка, разпознаване на лица и предмети, както и при разглеждане на предложението или молбата на осъдения за предсрочно освобождаване.
    Предвижда се за всички процесуални действия по ГПК, АПК и НПК, извършени чрез видеоконференция, да се изготвя протокол.
    С предложените промени ще бъдат оптимизирани и сроковете за приключване на досъдебните и съдебните производства, ще се намалят разходите, свързани с осигуряване присъствието на участниците в съдебна зала, включително разходите на свързани институции – Министерството на вътрешните работи, Главна дирекция „Изпълнение на наказанията“ и Главна дирекция „Охрана“.
    Г-жа Керелска посочи, че Висшият съдебен съвет подкрепя предложения от Министерски съвет законопроект и предложи използването на видеоконференцията като способ в съдебното производство да не се ограничава само в случаите на пандемия, но и през останалото време, като по този начин ще се спестят средства и ще се реши проблема с липсата на високо квалифицирани експерти в различни райони на страната.
    Адвокат Гигова отбеляза, че провеждането на съдебно заседание чрез видеоконференция без да е налице уважителна причина би следвало да се допуска само с изричното съгласие на страните, и допълни, че е необходимо да се гарантира публичността на съдебния процес при използването на видеоконференция.
    Съдия Балевска акцентира върху необходимостта от нормативно уреждане на въпросите свързани с издаването на акта за допускане на видеоконференция в едно съдебно производство, по чие искане ще се провежда видеоконференцията, както и начина за уведомяване на страните.
    В дискусията взе участие народният представител Христиан Митев, който изрази подкрепата си за законопроекта и отбеляза, че предложените изменения ще намалят разходите в съдебното производство и ще бъдат от изключителна полза в условията на пандемия. На въпроса на г-н Митев относно броя на съдилищата, в които ще се осъществяват процесуални действия чрез видеоконференция, г-н Стоянов посочи, че съдилищата са избрани на географски принцип, като от този способ ще могат да се ползват и съдилищата, намиращи се в съответния район.

    В резултат на проведеното обсъждане, Комисията по правни въпроси с 20 гласа „за”, 0 гласа „против“ и 2 гласа „въздържал се”, предлага на Народното събрание да приеме на първо гласуване законопроект за изменение и допълнение на Гражданския процесуален кодекс, № 002-01-26, внесен от Министерски съвет на 06.07.2020 г.

    ПРЕДСЕДАТЕЛ НА
    КОМИСИЯТА ПО ПРАВНИ ВЪПРОСИ:
    АННА АЛЕКСАНДРОВА
    Форма за търсене
    Ключова дума